REKLAMA

Bank Anglii: brytyjski system finansowy jest odporny na wstrząsy

2019-12-16 20:11
publikacja
2019-12-16 20:11

Brytyjski sektor finansowy jest w stanie wytrzymać duże wstrząsy i zakłócenia, czy to spowodowane chaotycznym brexitem, czy też pogorszeniem się sytuacji w czasie globalnych wojen handlowych - poinformował w poniedziałek Bank Anglii.

/ fot. Mel Longhurst / FORUM

W szeregu raportów i sondaży, będących podstawą tzw. testów odpornościowych, bank centralny stwierdził, że banki krajowe są wystarczająco silne, aby przetrwać głęboką, globalną recesję i zawirowania na rynku.

"Rdzeń brytyjskiego systemu finansowego, w tym banki, dealerzy i firmy ubezpieczeniowe, jest odporny i przygotowany na szeroki zakres wstrząsów gospodarczych i finansowych w Wielkiej Brytanii, które mogą być związane z najgorszym scenariuszem nieuporządkowanego brexitu" - napisano w przedstawionym przez Bank Anglii raporcie o stabilności finansowej.

Czwartkowe wybory do Izby Gmin, w których Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona zdobyła bezwzględną większość, oznaczają, że wyjście kraju z Unii Europejskiej 31 stycznia 2020 roku jest niemal pewne.

Jednak ostateczny charakter stosunków Wielkiej Brytanii z UE, która jest jej głównym partnerem handlowym, nie został jeszcze uzgodniony, co oznacza, że nadal istnieje ryzyko faktycznego brexitu bez porozumienia. Stanie się tak, jeśli przed upływem z końcem 2020 roku okresu przejściowego nie zostanie zawarta umowa handlowa z Brukselą lub jeśli ten termin nie zostanie przesunięty.

Równolegle nadal istnieją inne poważne zagrożenia, takie jak spory dotyczące ceł, jakie Stany Zjednoczone toczą się z najważniejszymi partnerami handlowymi.

W przeprowadzanym co dwa lata badaniu opinii inwestorów na temat czynników ryzyka Bank Anglii stwierdził, że ich zaufanie do stabilności systemu finansowego pozostaje na tym samym poziomie. Uznali oni natomiast, że największym czynnikiem ryzyka pozostaje polityka - tak jak w tym roku, gdy impas wokół brexitu powodował nerwowość na rynkach finansowych - a obok niej także cyberataki i wydarzenia geopolityczne, takie jak wojna handlowa czy konflikty na świecie.

Badania i raporty zostały przeprowadzone przed czwartkowymi wyborami, które przyniosły wyraźne rozstrzygniecie, oznaczające przełamanie parlamentarnego paraliżu w Wielkiej Brytanii.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki