Bank Anglii: brak porozumienia ws. brexitu spowoduje tąpnięcie

Szef Banku Anglii Mark Carney ostrzegł brytyjski rząd, że jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez umowy wyjścia i porozumienia w sprawie dalszej współpracy, to trzeba będzie liczyć się z poważnym tąpnięciem gospodarczym.

(fot. NEIL HALL / FORUM)

Carney przedstawił swoje prognozy podczas czwartkowego specjalnego posiedzenia rządu, poświęconego przygotowaniom na wypadek załamania się negocjacji z Brukselą. Szczegóły jego prezentacji opisały w piątek dzienniki "The Times" i "Financial Times".

Szef banku centralnego - który we wtorek przedłużył swoją kadencję o siedem miesięcy, do stycznia 2020 roku, co ma zagwarantować stabilność rynków wokół daty wyjścia Wielkiej Brytanii z UE - ostrzegł ministrów, że rosnące koszty kredytu hipotetycznego mogą doprowadzić do kryzysu na rynku mieszkaniowym. Jego zdaniem, ceny domów mogą spaść nawet o jedną trzecią.

Jak ujawnił, Bank of England przeprowadził testy badające możliwe reakcje rynków i uznał, że banki byłyby w stanie poradzić sobie nawet z najgorszym scenariuszem, nie doprowadzając do załamania się systemu finansowego, ale zastrzegł, że konsekwencje byłyby i tak bardzo poważne.

Zdaniem Carneya, w razie wyjścia z UE bez umowy ministrowie powinni się również liczyć ze znacznym wzrostem inflacji i stopy bezrobocia, a możliwe byłoby także - pierwszy raz od 1994 roku - zjawisko emigracji netto, tzn. że więcej ludzi wyjedzie z Wielkiej Brytanii niż do niej przyjedzie.

Kanadyjczyk zaznaczył przy tym, że bank centralny nie będzie mógł próbować ograniczyć kryzysu przez podniesienie stóp procentowych - jak zrobił po referendum z 2016 roku - ze względu na zmiany strukturalne w gospodarce.

Carney, który wielokrotnie był krytykowany za nadmierny pesymizm w sprawie brexitu, pochwalił jednocześnie proponowany przez premier Theresę May i atakowany przez eurosceptyczne skrzydło Partii Konserwatywnej tzw. plan z Chequers, zakładający porozumienie z Unią Europejską, oparte na bliskiej współpracy celnej oraz zachowaniu wspólnego rynku dóbr i produktów rolniczych.

Jak ocenił, taki wynik negocjacji byłby lepszy od dotychczas zakładanego przez Bank Anglii i byłby z ulgą przyjęty przez rynki finansowe, co miałoby pozytywny wpływ na brytyjską gospodarkę.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę 29 marca 2019 roku. Zgodnie z negocjowanym porozumieniem z UE o okresie przejściowym dotychczasowe zasady, w tym dotyczące swobody przepływu osób, będą obowiązywały do 31 grudnia 2020 roku.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ bjn/ mal/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 2 bankierkomentuje

kolejny NACJONALISTA tym razem z Kanady co chcialby okrasc angielksi sytem finansowy. Helmuty i ci znad Sekwany od lat trabia co to nie bedzie aby tylko po TANIOSCI przejac wplywy finansowe co im sie oczywiscie nie uda.

UK bedzie postrzegane jak Szwajcaria z Alpami i bezpiecznym pieniadzem. Po drugie zapewne zaraz zostanie ogloszone ze CIT w UK jest nizszy niz w Irlandii itd i zacznie sie przenoszenie siedzib itd bo EU bedzie mogla SKOCZYC.

W razie twardego Brexitu mysle ze kasa z Londynu na poczatek utopi Wlochy w dlugach aby juz nigdy nie mogli ich splacic a potem ostro przytopi helmutow i ich system bankowy zaczynajac od Deutche Banku. Helmuty czy repuchy niechetnie beda chcieli splacac wloskie dlugi a przy tym borykajac sie z problemami swoich systemow bankowych itd.

TWARDY Brexit jest juz w cenie GBP.

Panie Carney NIE SIEJ PANIKI skoro nie jestes w 100% pewny ze tak bedzie a Panu Krupie z PAP sugeruje tez o lepsza weryfikacje zrodel i prawdziwosci opini. Rzetelny dziennikarz nie jest NAGANIACZEM Panie Krupa. Siedz Pan w tym POSKu w swoim grajdole i nie siej paniki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 silvio_gesell

Tąpnięcie będzie bez względu na brexit.

! Odpowiedz
44 31 abcx

Ciekawe gdzie to tąpnięcie będzie większe w UE czy w czy w Wielkiej Brytanii. Obstawiam że w UE...

! Odpowiedz
GBP/PLN 0,10% 4,9863
2019-02-22 23:00:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil