Banaś stanie przed komisją senacką? Grodzki: Poważnie to rozważamy

Poważnie rozważamy wezwanie szefa NIK Mariana Banasia na senacką komisję - powiedział w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki (KO).

(fot. Aleksiej Witwicki / FORUM)

Dziennikarze pytali Grodzkiego w środę w Sejmie, czy są plany, aby senackie komisje wezwały szefa NIK Mariana Banasia, żeby wytłumaczył się ze swoich kłopotów z CBA przed senatorami.

Marszałek Senatu odpowiedział, że jest to rozważane. "Senackie komisje mają, oprócz tego, że nie mogą powoływać komisji śledczej, niemal takie same uprawnienia jak komisje sejmowe. Rozważamy to całkiem poważnie" - powiedział dziennikarzom Grodzki.

We wrześniu TVN w programie "Superwizjer" podał, że Banaś, b. minister finansów i szef Służby Celnej, zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy, mowa była także o powiązaniach Banasia ze stręczycielami. Jak informował "Superwizjer", Banaś wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, gdzie mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny, i że wynajem kamienicy o powierzchni 400 m kw. i dwóch mniejszych, miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu.

Pod koniec września Banaś udał się na urlop bezpłatny do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych. Szef NIK oświadczył, że nie zarządzał pokazanym w materiale "Superwizjera" hotelem, obecnie nie jest właścicielem nieruchomości, a materiał TVN odbiera "jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia". Pozwał TVN SA i autora materiału Bertolda Kittela, żądając przeprosin, sprostowania i wpłaty na cel społeczny.

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało 16 października, że zakończyło trwającą od kwietnia kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia, który miał siedem dni na zgłoszenie uwag. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że nie może udzielać informacji o ustaleniach kontroli, w tym o zastrzeżeniach CBA.

Dzień później prezes NIK w oświadczeniu przekazanym PAP poinformował, że 16 października zakończył urlop bezpłatny i przystąpił do wykonywania obowiązków w Najwyższej Izbie Kontroli.

autorka: Wiktoria Nicałek

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 3 jkendy

Oj jej jak to teraz TVP wyjaśni narodowi aparatczyk narodowo-socjalistycznej koalicji przed komisją. A może bezprawie i niesprawiedliwość po prosty kradnie?

! Odpowiedz
5 2 tomitomi

za takich ''ludzi'' jest mi wstyd !
....kierunek ok. ale , ludzie ...... hoolowi !!!

! Odpowiedz
15 8 anty12

Znowu teatrzyk dla plebsu ?

! Odpowiedz
25 13 jes

Jak peowiec to poważna sprawa a jak ktoś z pisu to teatrzyk? Żenujące. Akurat tego pana będzie o co pytać.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil