Bałtyk przyciąga turystów

Na obszarach nadmorskich z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało w 2018 r. 5 mln 346 tys. osób, czyli więcej o 9,4 proc. niż w 2017 r., kiedy to nad morze przyjechało 4,9 mln osób - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)
Wśród osób korzystających z turystycznych obiektów noclegowych na obszarach nadmorskich w 2018 r. jedną czwartą stanowili turyści zagraniczni, a liczba ich zwiększyła się w skali roku o 10,0 proc.

Najwięcej turystów nocowało w hotelach, bo 47,5 proc. Chętnie zatrzymywano się również w ośrodkach wczasowych (16,6 proc.), a także w zakładach uzdrowiskowych (5,4 proc.) i na kwaterach prywatnych (5,3 proc).

Jak informuje GUS, w obiektach turystycznych położonych blisko morza obserwuje się zwiększanie zakresu ofert takich jak prowadzenie zabiegów odnowy biologicznej lub umożliwienie uprawiania sportów wodnych. Rybacy, którzy przekształcili swoje łodzie i kutry rybackie w statki turystyczne, realizują rejsy rekreacyjne lub wędkarskie, a producenci jachtów morskich dostosowują swoją ofertę do potrzeb określonych grup nabywców.

GUS poinformował też, że w 2018 r. na obszarach nadmorskich odnotowano 2 tys. 679 turystycznych obiektów noclegowych, to więcej o 4,4 proc. w porównaniu z 2017 r. W tym było 486 hoteli (więcej o 6,3 proc.) oraz 2 tys. 193 pozostałe obiekty noclegowe (więcej o 4,0 proc.). Wśród pozostałych obiektów noclegowych największą grupę stanowiły pokoje gościnne, których udział wyniósł 47,9 proc. (wzrost o 6,8 proc. w porównaniu z 2017 r.), a następnie ośrodki wczasowe – 23,7 proc. (spadek o 1,3 proc.).

Jak informuje GUS, baza noclegowa turystyki na obszarach nadmorskich obejmuje gminy, które posiadają morską granicę (są usytuowane nad Morzem Bałtyckim) lub których więcej niż 50 proc. powierzchni znajduje się w odległości 10 km od morza.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 11 enthe

Turyści z zachodu wybiorą Morze Śródziemne, taniej i pewna pogoda.

! Odpowiedz
8 14 2kbb

Teraz do Kołobrzegu można już spokojnie dojechać całą drogą ekspresowa S6 od Berlina na Szczecin - Kołobrzeg - Koszalin... Turyści z Zachodu będą mieli dużo łatwiej dojechać na polskie Morze...

! Odpowiedz
10 21 talmud

nic nie przebije "opalikowania własnej plazy" ...to jest ewenement na skale światowa & powinno byc bardzo dużo filmów w sieci.......oczywiscie pokazujących & uczących jak "zdobyć lokalizacje"

! Odpowiedz
28 17 znawca_inwestor

Byłem 2× w sierpniu, kąpałem się w 16 stopniach, 2x zachorowałem, trzeci raz nie pojadę

! Odpowiedz
29 24 staryznajomy

Śmierdzące przepalonym tłuszczem knajpy, mrożony "swiezy" dorsz i frytki, chińskie badziewia powystawiane tak ze trudno przejść chodnikiem, zimny Bałtyk i zawalona parawanami brudna plaża, i pogoda jak trafisz i masz szczescie to od 50%/50% pogoda/deszcz lub 100 % deszcz, ceny jak za granicą - czy można chcieć czegoś więcej od życia? Polecam haha

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 silvio_gesell

Ważne z kim jedziesz, a nie gdzie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne