REKLAMA

Bałtyk powoli się dusi

2006-11-08 00:55
publikacja
2006-11-08 00:55
Bałtyk powoli się dusi - alarmuje "Rzeczpospolita". Najgorzej jest na zachód od wyspy Gotlandia. Szwedzi wykryli tam olbrzymi obszar całkowicie pozbawiony tlenu.

Jeszcze nigdy nie obserwowano tak dużego stężenia siarkowodoru w wodach Morza Bałtyckiego. Pomiarów dokonali naukowcy ze Szwedzkiego Instytutu Meteorologii i Hydrologii. Siarkowodór jest związkiem toksycznym, uniemożliwia życie roślinom i zwierzętom, żywią się nim jedynie bakterie.

Pustynie ekologiczne powstają przede wszystkim dlatego, że do morza dostają się nieoczyszczone ścieki komunalne. W ostatnich dwóch dekadach pojawiło się na skalę masową jeszcze jedno zagrożenie - ogromny ruch statków i związane z tym niebezpieczeństwo zanieczyszczeń olejowych.

Skutki braku tlenu w Bałtyku i obecność siarkowodoru dosięgną przemysłu rybnego i turystycznego. Wody pełne sinic nie tylko nie zachęcają do kąpieli, ale są wręcz niebezpieczne dla ludzi. Naukowcy przewidują, że w nadchodzących latach będzie się powtarzało zjawisko masowego rozrostu sinic w Bałtyku, a najbardziej zagrożone pod tym względem jest jego południowe - polskie wybrzeże.

Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

rzeczp/km/dyd
Źródło:IAR
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki