REKLAMA

Balcerowicz o OFE: rząd chce mieć na kiełbasę wyborczą

2013-12-02 14:30
publikacja
2013-12-02 14:30

Przeprowadzenie zmian w systemie emerytalnym pozwoli rządowi zwiększyć wydatki przed wyborami - uważa przewodniczącego fundacji FOR prof. Leszek Balcerowicz. Jego zdaniem rząd chce wywłaszczyć 16 mln Polaków z oszczędności w drugim filarze.

balcerowicz
Flickr/Estonian Foreign Ministry

Balcerowicz powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że od kilku miesięcy prowadzona jest kampania przeciw OFE, która ma zamaskować prawdziwy cel proponowanych przez rząd zmian, jakim jest - według szefa FOR - wywłaszczenie 16 milionów Polaków z oszczędności zgromadzonych w drugim filarze emerytalnym. Jego zdaniem rząd uciekł się do nowego chwytu propagandowego - fałszywego dylematu, zgodnie z którym albo trzeba wywłaszczyć Polaków z oszczędności, albo - jak powiedział - możliwa jest np. drastyczna podwyżka podatków lub załamanie budżetu.

Zdaniem szefa FOR przejęcie oszczędności zgromadzonych w OFE pozwoli w przyszłym roku finansom publicznym uzyskać nadwyżkę, ale w 2015 r. powróciłby deficyt, który sięgnąłby około 3 proc. PKB. "Nadwyżka byłaby przejściowa, a na dodatek fałszywa" - ocenił. "Przeprowadzenie zmian pozwoli rządowi podnieść wydatki w porównaniu (z sytuacją - PAP), gdyby takiego ruchu nie zrobiono" - powiedział Balcerowicz. Jego zdaniem chodzi o to, by można było odsunąć w czasie konieczne reformy i zwiększyć wydatki w okresie przedwyborczym.

Balcerowicz uważa, że Polska potrzebuje stopniowego ograniczania deficytu sektora finansów publicznych i przyrostu długu. Według niego w ostatnich pięciu latach w administracji publicznej zatrudniono 50 tys. osób, utrzymywane są także "nieuzasadnione ekonomicznie i moralnie" przywileje socjalne, np. stuprocentowe zasiłki chorobowe dla niektórych grup zawodowych.

"Polsce bez dalszych reform grozi spowolnienie wzrostu gospodarczego przez najbliższe długie lata" - przestrzegał Balcerowicz. Jego zdaniem propozycje rządowe są "antyrozwojowe" i są kolejną próbą "podeptania konstytucji przez polityków".

Podczas konferencji zaprezentowano projekt 19 organizacji pozarządowych pt. niezaglosuje.pl. Jak wyjaśnił członek zarządu FOR Marek Tatała, ma on na celu wywarcie na posłów presji, by czuli indywidualną odpowiedzialność za swój wybór ws. OFE. Od poniedziałku za pośrednictwem tej strony internetowej każdy może wysłać m.in. maila do posłów ze swojego okręgu wyborczego i poinformować, że sprzeciwia się zmianom.

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy zmieniającej zasady oszczędzania w OFE i funkcjonowania funduszy zaplanowano na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu.

Projekt przewiduje przeniesienie obligacji Skarbu Państwa z OFE do ZUS. 3 lutego 2014 r. OFE przekażą do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów netto każdego funduszu. W pierwszej kolejności do ZUS trafią obligacje i bony skarbowe. Ma to obniżyć poziom długu publicznego w relacji do PKB oraz podnieść wiarygodność Polski na rynkach finansowych.

OFE nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Ubezpieczeni będący członkiem OFE będą decydować, czy chcą, aby ich składki były odprowadzane do OFE, czy na subkonto w ZUS. Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy członek OFE będzie mógł złożyć w ZUS oświadczenie o dalszym przekazywaniu składki do OFE. W przypadku pozostałych osób składka będzie ewidencjonowana wyłącznie na subkoncie w ZUS.

Pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadnie z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona będzie również opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - z 0,8 do 0,4 proc. Do 31 lipca 2014 r. zakazane będą reklamy zawierające informacje o OFE. (PAP)

mmu/ pad/ mag/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~Yoda
Jest oczywiste, że Tusk chce - nasze gromadzone od kilinastu lat pieniądze na emerytury w OFE - rozpieprzyć w ciągu dwóch lat na własne cele - będzie kupował reklamy rządowe w TVN, rozdawał przywileje socjalne itp.
~re polak
ciekawe w którym zdaniu bo akurat uważam, że mówi z dużym sensem i to w całości, A ponieważ nie mam zamiaru dać się okraść obecnej ekipie z pieniędzy na pewno wyspowiadam posłów z ich głosowania za tą złodziejską ustawą...
~Le
Mam dość tych pejsatych doradców z Chicago i Nowego Yorku wyganianych z każdego kraju za malwersacje i oszustwa po wyprowadzeniu wielu miliardów i tego oszusta też.Zrujnował kraj zarządzając polską gospodarką dając 6 lat i więcej bez podatków wszelkiej maści oszustom i krętaczom ,a państwowym firmą za które odpowiadał Mam dość tych pejsatych doradców z Chicago i Nowego Yorku wyganianych z każdego kraju za malwersacje i oszustwa po wyprowadzeniu wielu miliardów i tego oszusta też.Zrujnował kraj zarządzając polską gospodarką dając 6 lat i więcej bez podatków wszelkiej maści oszustom i krętaczom ,a państwowym firmą za które odpowiadał głową 100% podatku w skali roku od wk i popiwki i odsetki ponad 100% w skali roku zamiast 3-6% jak brały kredyty przy stałym kursie $ i h.j wie co.,aż wszystkie padły albo są w obcych rękach i pracują dla innych.
Teraz nasze emerytury trafiają do funduszy które za nic nie odpowiadają biorąc najwyższe prowizje na świecie ,a i tak skarb państwa będzie musiał szukać pieniędzy na zasiłki jak fundusze zeżrą wszystko ,a już straciły miliardy i przejadły miliardy ,a to skarb państwa odpowiada za nasze emerytury. Nażarł się kiełbasy z OFE i nagania.
~re Le
jak się nie ma pojęcia o tym o czym się mówi to się nie zabiera głosu Na taki bełkot to aż szkoda czasu i energii, żeby odpowiadać...
~rer
Pieniądze z OFE zasiliły wyłacznie hazard na tzw. rynku papierów wartościowych. Zadowoleni są tylko zarzadzający systemem. Właściciele kasyna są oburzeni bo im paliwo na ruletkach się skurczy.
~peszi
Jak sobie policzyłem ile zwrotu miałem w środkach na generali, a ile "zwrotu" będę miał teraz dzięki pseudoprofesjonalistom z ZUS-u, to krew mnie zalewa nad tą całą reformą.
~pro peszi
to pociesz się, że nie masz w ING-u Mnie to dopiero trafi szlag na (całego)Tuska i jego ekipę... A jeszcze bardziej na tych zachwyconych powrotem do ZUS
~ziutek
akurat w sprawie ofe rzad ma racje , zadne panstwo nie ma tak absurdalnych rozwiazan emerytalnych , ale nawet gdybym nic nie wiedzial na temat ofe to po lobbingu pana balcerowicza od razu wiedzialbym co o tym myslec
~EEE
Ziutek, faktycznie nic nie wiesz. Emerytura z OFE pomimo mniejszej skałdki mogła byc jedyną na jaką moga liczyc obecni 30-latkowie. Chyba każdy normalny człowiek rozumie ze skoro obecnie na jednego emeryta przypada 5 osób pracujących i dzisiaj emerytury sa niskie i do tego ZUS co roku ma dziure na 50 mld zł a szacunki mówią Ziutek, faktycznie nic nie wiesz. Emerytura z OFE pomimo mniejszej skałdki mogła byc jedyną na jaką moga liczyc obecni 30-latkowie. Chyba każdy normalny człowiek rozumie ze skoro obecnie na jednego emeryta przypada 5 osób pracujących i dzisiaj emerytury sa niskie i do tego ZUS co roku ma dziure na 50 mld zł a szacunki mówią że za 20 lat ma byc na 1 emeryta - 2 pracujących to o jakich emeryturach mówimy ?? Tusk kradnie nasze pieniądze i tyle.
~czytelnik
OFE to przekręt, koniecznie przeczytajcie.

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki