Balcerowicz dostał doktora honoris causa na Ukrainie

Leszek Balcerowicz otrzymał doktorat honoris causa charkowskiego uniwersytetu imienia Karazina. Spotkał się także ze studentami i wygłosił wykład poświęcony reformom ekonomicznym.

Jego wykład został zatytułowany "Drogi krajów postkomunistycznych do gospodarki rynkowej". Leszek Balcerowicz mówił, między innymi, o tym, że Ukrainie nie jest potrzebna terapia szokowa, a konsekwentne reformy. Sytuacja ekonomiczna tego kraju nie jest tak zła, jak Polski na początku lat '90. Ekonomista rozpocząłby od likwidacji systemu dopłat i dotacji budżetowych.

Leszek Balcerowicz wziął też udział w Charkowie w międzynarodowym forum ekonomicznym. Powiedział tam, między innymi, że bezgraniczna władza polityczna niszczy państwo bardziej niż mafia. Jego zdaniem, przeprowadzając reformy ekonomiczne trzeba jednocześnie rozwijać demokrację. Były minister podkreślił przy tym, że szansą dla Ukrainy jest integracja europejska, może ona także doprowadzić do wzrostu obrotów handlowych z Rosją, tak jak to było w przypadku Polski.

Ukraińskie władze i opozycja chcą podpisać w listopadzie umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską. Niektórzy biznesmeni obawiają się jednak pogorszenia stosunków z Rosją, co - ich zdaniem - przełoży się na spadek zysków ich przedsiębiorstw w handlu z tym krajem.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski /Kijów/mcm/

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Zuch

Gratulacje dla profesora, następny będzie z............. uniwersytetu ekonomicznego w Tiranie.

! Odpowiedz
0 0 ~pw

Tez se qrwa autorytet znalezli.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil