Balcerowicz: Polska wśród krajów rządzonych przez populistów

Leszek Balcerowicz twierdzi, że politycy, przejmując pieniądze emerytów zgromadzone w OFE, kierują Polskę do grona państw rządzonych przez populistów.

Były minister finansów i szef NBP w radiowej Jedynce nazywa uchwalanie ustawy o OFE pokazem pogardy wobec konstytucji i opinii publicznej.

Według Balcerowicza, prezydent nie powinien podpisywać ustawy, gdy ona do niego trafi. Prezydent jako strażnik konstytucji ma szczególną odpowiedzialność, także moralną. Jego decyzja będzie niezwykle ważna z punktu widzenia praworządności w Polsce - mówi Balcerowicz.

Leszek Balcerowicz dodaje, że działania rządu spotykają się z coraz bardziej krytycznymi uwagami na świecie. Dzięki ustawie, na papierze pojawi się nadwyżka, ale będzie to "fałszywa nadwyżka", a już lepszy od niej byłby prawdziwy deficyt - podkreśla.

Dziś ustawą o OFE, przewidującą przejęcie przez państwo oszczędności emerytalnych zainwestowanych przez fundusze w obligacje skarbowe, zajmie się Senat.

IAR/Jedynka/łp/pbp
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~zypolek

Pytacie, które OFE jest w raju podatkowym. Nie jedno, bo jak mają działać w Polsce gdzie zasady prowadzania biznesu, a szczególnie prawo, są chore? Np. takie UK - 180 k dywidendy wolnej od podatku, 40 tysięcy kwoty wolnej od podatku, szok! Przy schemacie Pawła Kurnika w ten sposób może zostać w kieszeni kilkanaście tysięcy w ciągu roku. Nawet dla sporej firmy, to dobra oszczędność.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~lol

Proszę zwrócić uwagę na średnią zmianę na tajlandzkim pieniądzu. Jest tam spore przekłamanie gdyż obecnie średnia zmiana to 0.098 złotego, natomiast wykres wskazuje że powinna być na poziomie 0.05 złotego czyli po 5 groszy. Podobne przekłamania są na średniej zmianie pieniądza ukraińskiego i meksykańskiego. Istnieje możliwość że te kraje już nie są wypłacale i średnie wartości tych pieniędzy są zawyżanie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~lol

Podobnie jest że średnią zmianą na pieniądzu w rpa, szwecji, korei południowej i kilku innych.

! Odpowiedz
0 0 ~rt odpowiada ~lol

Każda świnia będzie się trzymać koryta ile się tylko da, a ci są mistrzami w tej sztuce.

! Odpowiedz
0 0 ~polak

W którym Funduszu ma udziały ten pan?Dał im za friko 10% to napewno ma udziały 100% pewne w którym?Które OFE ma siedzibę w raju podatkowym wie ktoś?

! Odpowiedz
0 0 ~notak

Większy dług jest lepszy, bo otrzymuje się od niego większe odsetki. A OFE tak ciężko pracowały aby zarobić pieniądze, że próba reformy tego systemu to skandal.

! Odpowiedz
0 0 ~kurka wodna

Balcerowicz jest największym populistą.W 1999 ograbił ówczesnych emerytów aby utuczyć prywatne fundusze złodziejskie.Przykład?:mój ś.p.teść po 50 latach pracy na stanowiskach przeważnie głównego księgowego otrzymał 1030 PLN emerytury.To jest nikczemność.Moja żona pracując na kilku etatach zarabiała około 2, 5 przeciętnej krajowej a emerutury dostała 0,5/1350 zł/.A ta pani co obiecywała wakacje pod palmami jest prezesem organizacji zrzeszającej OFE i pewnie ze 30 000 zł ma.Q....a oczym tu gadać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ra

okazuje sie ,ze Lepper mial racje a za kilka lat to wszystko bedzie widoczne nawet dla nieprzekonanych!!!!!!!!!!

! Odpowiedz
0 0 ~jarek5566

czy ktoś zna kraj, w którym odbywają się wybory powszechne, i który nie jest rządzony przez populistów? Może USA? nie, może Francja - nie, może UK? też nie, każdy rząd, który myśli o reelekcji będzie w mniejszej lub większej części populistyczny. Czy obecny rząd taki jest? oczywiście, czy jak rządził PIS tak było? jak najbardziej,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~aa

Każda demokracja w końcu przeradza się w populizm... :( "Chleba i igrzysk"...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil