REKLAMA

Niemieckie MSZ: wszelkie nowe formy agresji Rosji będą miały "poważne konsekwencje"

2022-01-20 15:15, akt.2022-01-20 17:36
publikacja
2022-01-20 15:15
aktualizacja
2022-01-20 17:36
Niemieckie MSZ:  wszelkie nowe formy agresji Rosji będą miały "poważne konsekwencje"
Niemieckie MSZ:  wszelkie nowe formy agresji Rosji będą miały "poważne konsekwencje"
fot. Ingo Joseph / / Pexels

Szefowa dyplomacji Niemiec Annalena Baerbock powiedziała w czwartek, podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec w Berlinie, że wszelkie nowe formy agresji Rosji na Ukrainę będą miały "poważne konsekwencje".

Podkreśliła, że Unia Europejska, NATO i G7 uzgodniły, że jakiekolwiek dalsze agresywne posunięcia Rosji wobec Ukrainy sprawią, że Moskwa zapłaci wysoką cenę.

Spotkanie szefów MSZ w Berlinie dotyczy możliwego ataku Rosji na Ukrainę.

Baerbock dodała, że w pełni zgadza się ze stanowiskiem, jakie przedstawił sekretarz stanu USA Antony Blinken, zgodnie z którym jedynym rozwiązaniem kryzysu, związanego z Rosją i Ukrainą, jest dialog polityczny.

W środę sekretarz Blinken przebywał w Kijowie, gdzie konferował z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą. W piątek uda się do Genewy na rozmowy z szefem dyplomacji Rosji Siergiejem Ławrowem. (PAP)

Blinken: każda agresja Rosji na Ukrainę spotka się z odpowiedzią

Każde naruszenie granicy z Ukrainą przez Rosję spotka się z odpowiedzią - zapewnił sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas czwartkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych czterech państw w Berlinie. Podkreślił, że Moskwa nie dysponuje potencjałem równym połączonym siłom Zachodu.

Na temat spotkania szefów dyplomacji USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec w Berlinie wypowiedział się brytyjski premier Boris Johnson, który oświadczył, że jakakolwiek forma agresji Rosji, niezależnie od skali, wobec Ukrainy spotka się z odpowiedzią.

"Byłaby on ponadto katastrofą dla obydwu tych krajów i dla świata" - dodał.

Kryzys rosyjsko-ukraiński to coś więcej niż konflikt między dwoma krajami

Kryzys rosyjsko-ukraiński to coś więcej niż konflikt między dwoma krajami i więcej niż starcie Rosji z NATO; to kryzys o globalnych konsekwencjach - oświadczył w czwartek w Berlinie sekretarz stanu USA Antony Blinken w przemówieniu po spotkaniu z szefami dyplomacji Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii.

"Rosja wielokrotnie odwracała się od porozumień, które od dziesięcioleci utrzymywały pokój na kontynencie. Teraz Rosja nadal celuje w NATO – sojusz obronny, który chroni prawie miliard ludzi w Europie i Ameryce Północnej – oraz w zasady międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, których obrona jest interesem nas wszystkich" - powiedział Blinken.

Szef amerykańskiej dyplomacji podkreślił, że zasady te, ustanowione po dwóch wojnach światowych i zimnej wojnie, odrzucają prawo jednego kraju do siłowej zmiany granic innego kraju i do dyktowania drugiemu krajowi prowadzenia polityki lub dokonywanych wyborów, w tym z kim ma wchodzić w sojusze.

"Zezwolenie Rosji na bezkarne łamanie tych zasad cofnęłoby nas wszystkich z powrotem do niebezpiecznych i niestabilnych czasów, kiedy ten kontynent i to miasto zostały podzielone na dwie części, a groźba totalnej wojny wisiała nad życiem wszystkich" - zauważył Blinken. (PAP)

fit/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (5)

dodaj komentarz
itso_sprzezenie
MSZ niemieckie dorównuje polskiemu :D
demeryt_69
Niemcy pewnie zrezygnują z dostaw gazu - dość zabawne :)

itso_sprzezenie
nie zrezygnują bo będą potrzebować :D
anszej_juda
"Blinken: każda agresja Rosji na Ukrainę spotka się z odpowiedzią" - a ta odpowiedź to będzie mailem czy telefonicznie?

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki