REKLAMA

Badanie: praworządność w Polsce znika

2021-12-29 06:55
publikacja
2021-12-29 06:55
Badanie: praworządność w Polsce znika
Badanie: praworządność w Polsce znika
fot. siekierski.photo / / Shutterstock

Praworządność znika - to wniosek z badań prof. Jacka Kurczewskiego (UW), poświęconych ocenie rządów prawa w Polsce. Wyniki badań prezentuje środowa "Rzeczpospolita".

Badania przeprowadził CBOS na zlecenie Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW. Najczęściej wskazywany w nich element praworządności to niezależność sądownictwa od poleceń i nacisków władzy wykonawczej. "Niestety, tylko niewielki odsetek badanych uznaje, że jest to wartość właściwie w Polsce realizowana. W badaniu skorelowano różne, zaproponowane przez autorów cechy praworządności z oceną ich realizacji. Na niezależność sądownictwa wskazała największa grupa – 56,1 proc. badanych. A jednocześnie zaledwie 7,8 proc. uważa, że owa niezależność jest w Polsce elementem najlepiej funkcjonującym" - czytamy w "Rz".

Gorzej jest tylko – zdaniem respondentów – z "przejrzystością procesów podejmowania decyzji przez rząd" (3,5 proc.), dostępnością sądów ze względu na koszty i czasochłonność (5 proc.) oraz "przestrzeganiem przepisów prawa i wyroków sądowych przez rząd i inne organy władzy" (6,2 proc.). "Jak wskazuje autor badań, prof. Jacek Kurczewski, +obraz praworządności jest związany z preferencjami politycznymi+: niezależność sądownictwa jest najrzadziej oceniana jako ważna wśród osób określających się jako prawica (45 proc.), wśród badanych związanych z centrum przez 67 proc., a wśród związanych z lewicą – przez 45 proc." - pisze dziennik.

Tym niemniej - jak podkreśla prof. Kurczewski w publikacji opisującej badanie - "nawet wśród wyborców PiS 41 proc. wskazuje na znaczenie niezależności sądownictwa dla praworządności, a 28 proc. uważa, że żaden z wymienionych czynników nie jest dobrze realizowany w Polsce".

"Rzeczpospolita" zwraca przy tym uwagę, że po umocnieniu pozycji wymiaru sprawiedliwości w roku 2014 obecnie mamy do czynienia ze zdecydowaną przewagą postaw nieufnych wobec sądownictwa."Porównanie wartości z roku 1974 i grudnia 2021 musi zastanawiać. 47 lat temu, w państwie niedemokratycznym, tylko 32 proc. obywateli opowiadało się za instytucjonalnym rozwiązywaniem sporów. W 2014 zaufanie do wymiaru sprawiedliwości deklarowało już 52 proc. badanych. Dziś to znów tylko 38 proc. Równolegle powiększa się też grupa zwolenników rozwiązywania sporów przez osoby postronne z głosem doradczym: w 1974 było to 52 proc. badanych, w 2014 – 38 proc. W grudniu 2021 r. – już 46 proc." - pisze dziennik. (PAP)

mkr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki