Badanie: 68 proc. Polaków w wieku 18-24 lat nie myśli o emeryturze

Aż 68 proc. Polaków w wieku 18-24 lat nie myśli o emeryturze, ponieważ to dla nich zbyt odległy temat - wynika z badania "Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków". Na zapas nie chce się martwić natomiast 52 proc. osób między 45. a 64. rokiem życia.

(fot. Krzysztof Serafin / FORUM)

Z badania zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami wynika, że kobiety myślą o emeryturze częściej niż mężczyźni. "23 proc. kobiet bardzo często myśli o emeryturze, przy czym mężczyzn tylko 16 proc. Natomiast rzadko o emeryturze myślą zazwyczaj mężczyźni (29 proc.) i 24 proc. kobiet" - podano.

Jak tłumaczy prezes Izby prof. Marcin Dyl, "im szybciej zaczniemy myśleć o emeryturze, tym efektywniej zaczniemy gromadzić środki na godne życie w przyszłości".

"Wypłata z ZUS to tylko jedno ze źródeł finansowania naszych potrzeb na emeryturze" - wskazał. Jego zdaniem wystarczy odłożyć 100-200 zł miesięcznie, aby po kilkunastu latach mieć znaczącą, dodatkową gotówkę. "Na pewno warto także zadbać o udział w Pracowniczych Programach Kapitałowych i zapytać swojego pracodawcę o szczegóły" - dodał.

W badaniu podano, że 57 proc. ankietowanych w wieku 18-24 lat wskazywało, że są za młodzi i mają jeszcze dużo czasu do emerytury. Taką odpowiedź zaznaczali częściej mężczyźni (24 proc.) niż kobiety (19 proc.).

Młodsi Polacy wskazywali również, że nie chcą martwić się na zapas (22 proc.); częściej na taką odpowiedź wskazywały kobiety (38 proc.) wobec 34 proc. w przypadku mężczyzn. Tylko 7 proc. wskazało, że nie ma czasu o tym myśleć, a 3 proc. nie myśli, ponieważ podjęło działania w tym kierunku; przy czym więcej mężczyzn zaznaczyło taką odpowiedzi (9 proc. do 4 proc. kobiet).

Tymczasem starsze osoby w wieku 45-64 lat najczęściej wskazywały, że nie myślą o emeryturze, ponieważ nie chcą martwić się na zapas. "Częściej taką odpowiedź zaznaczały kobiety (38 proc.) niż mężczyźni (34 proc.)" - podano.

Z badania wynika ponadto, że 19 proc. ankietowanych osób starszych, z niewielką przewagą kobiet (15 proc. wobec 14 proc. mężczyzn), nie myśli o emeryturze, ponieważ nie ma na to czasu.

"Tylko 11 proc. osób w wieku 45-64 lat nie musi się martwić emeryturą, ponieważ podjęło działania w tej sprawie. Tutaj zdecydowanie więcej odpowiedzi wskazali mężczyźni (9 proc.), kobiety 4 proc." - podano.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na próbie 1200 Polaków w wieku 18-64 lata. Zebrana próba była reprezentatywna dla populacji Polski.

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 darkm

Jak dla mnie to myślenie o emeryturze w wieku, gdzie człowiek zarabia na swoje pierwsze mieszkanie jest to jest odchylenie psychiczne.
Poza tym zamiast płacić towarzystwom ubezpieczeniowym to lepiej samemu odkładać sobie co miesiąc jakiś kapitał na czarna godzinę (może być np. złoto), a przede wszystkim inwestować. Zwłaszcza we własny rozwój zawodowy. Lepszej inwestycji nie ma.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 loosac

Ja bym zmienil tytul: 68% Polaków nie myśli.

! Odpowiedz
2 23 adamek29

Myślą . Myślą. Odkładali w drugim filarze na emeryturę pod palmami .Przyszedł Pan Tusk i zabral 150 000 000 000 zl

! Odpowiedz
7 5 pull_up_terrain_ahead

Jarek wam da, Jarek wam da.

! Odpowiedz
0 3 loosac

Ale jak zabierze liniowy to już nie z moich xD.

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 25 --__hubert__---__--__--__--__-

Jak nie odłożysz na przyszłość nie będziesz miał z czego żyć . Na ZUS nie ma co liczyć . Zadłużamy się jako kraj więc w przyszłości nie będzie emerytur.

! Odpowiedz
1 11 sublt2

Myślą, myślą o tej emeryturze wypłacanej w EUR. :-)

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne