REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Badania: po wprowadzeniu podatku bankowego polski rynek finansowy został osłabiony

2019-02-13 13:49
publikacja
2019-02-13 13:49

Polski rynek finansowy, który w porównaniu z innymi krajami jest mniej rozwinięty, po wprowadzeniu podatku bankowego został bardziej osłabiony - wynika z badań przeprowadzonych pod kierunkiem dr hab. Anety Hryckiewicz z Akademii Leona Koźmińskiego.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Badacze z Akademii Leona Koźmińskiego, Narodowego Banku Polskiego, Szkoły Głównej Handlowej oraz Akademii Ekonomicznej w Krakowie, którzy przeprowadzili szczegółowe badania i analizy nt. obowiązującego w Polsce od trzech lat podatku bankowego; doszli do wniosku, że "opłata, jaką ponoszą banki, grozi destabilizacją systemu finansowego w Polsce".

Eksperci, analizując kwartalne dane z lat 2008-2017 dotyczące wszystkich polskich banków, które przynajmniej raz zapłaciły podatek bankowy (w sumie 19 instytucji), doszli do wniosku, że po wprowadzeniu podatku banki zaczęły "przerzucać aktywa w obligacje rządowe, aby uniknąć opodatkowania". Jak wyliczono, obecnie mają one 1316 proc. aktywów w papierach rządowych; cztery lata temu było to 810 proc.

"Wyniki badań wskazują, że ponad 30 proc. banków nie będzie wypełniało wymogów regulacyjnych w przypadku podwyżki stóp procentowych ze względu na straty wynikające ze spadku wartości papierów rządów. W tych bankach straty mogą wynosić aż do ponad 200 proc. zysku netto" - oceniła, cytowana w środowym komunikacie, dr hab. Aneta Hryckiewicz z Akademii Leona Koźmińskiego. Dodała, że banki nie są w pełni zabezpieczone przed takim ryzykiem, co "rodzi poważne zagrożenie dla polskiego sektora bankowego".

Czarny scenariusz zakłada, jak stwierdzili badacze, możliwość wpisania banków na listę ostrzeżeń KNF oraz utratę licencji. Choć jest on mało prawdopodobny, to eksperci ostrzegają przed możliwym osłabieniem sektora bankowego, który "uderzyłby we wzrost gospodarczy".

Innym efektem wprowadzenia podatku bankowego jest, zdaniem ekspertów, obniżenie rentowności banków. "Nie ma wątpliwości co do tego, jak banki próbują sobie rekompensować straty. Jest podobnie jak za granicą. Jak wynika z badania węgierskiego sektora bankowego, gdzie podatek bankowy wprowadzono w 2010 roku, banki przerzucają koszt podatku na klientów, w większości w opłatach za usługi bankowe, a nie poprzez marże kredytowe" - czytamy.

Badacze wskazali też na osłabienie rynku międzybankowego. "Podatek bankowy zabija rynek międzybankowy - zmienia wartość pieniądza bankowego" - stwierdzono. Według, cytowanego w komunikacie, dr Piotra Mielusa ze Szkoły Głównej Handlowej od czasu wprowadzenia podatku "zachowania banków na tym rynku są bardziej cykliczne, a transakcje jeszcze bardziej krótkoterminowe". "Pod koniec miesiąca banki właściwie nie zawierają żadnych transakcji między sobą ze względu na chęć unikania obciążenia podatkiem" - ocenił.

Analiza wszystkich transakcji międzybankowych z lat 2014-2017 wskazała, że podatek bankowy spowodował osłabienie rynku międzybankowego w Polsce. Liczba transakcji spadła, a banki w jeszcze większym stopniu finansują się transakcjami krótkoterminowymi. "Jest to bardzo niebezpieczne, gdyż wskazuje na krótkoterminowe finansowanie działalności banków na rynku międzybankowym, co było dokładnie przyczyną kryzysu w 2008 roku, na cykliczność tego finansowania oraz na pewne turbulencje na rynku; na koniec miesiąca, kiedy jest dzień rozliczenia podatku, rynek umiera" dodała dr hab. Hryckiewicz.

Jak przypomniano, większość państw Europy wprowadziła podatek bankowy w latach 20092012; u nas podatek od niektórych instytucji finansowych, zwany potocznie bankowym, obowiązuje od 2016 roku, przynosząc państwu zysk - jak podaje KNF - na poziomie 300 mln zł miesięcznie.

Trzy niezależne badania zrealizowano w ramach jednego grantu sfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki. W realizacji grantu brali udział: mgr Karolina Skorulska i Petra Pawlowski z Akademii Leona Koźmińskiego, Marcin Borsuk z Narodowego Banku Polskiego, dr Piotr Mielus ze Szkoły Głównej Handlowej oraz dr Małgorzata Snarska z Akademii Ekonomicznej w Krakowie. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (7)

dodaj komentarz
mlsystems
Podatek od inwestycji giełdowych jest płaconych podwójnie raz płacą firmy drugi raz inwestorzy od zysków. I to jest złodziejstwo...państwo nic tylko łupi , zamiast likwidacji biurokracji i wszystkiego rodzaju zbędnych wydatków.
jes
Polski rynek został osłabiony i dlatego pokazał rekordowe wyniki.
kapitaneo
Ani mnie ani nikomu ze znajomych nie podnieśli opłat bankowych. Po drugie, zyski banków są rekordowe. Zatem coś nie tak z tym osłabieniem syst. bankowego.
antybolszewik
Średnie oprocentowanie kont i lokat na poziomie inflacji - Obecnie w Polsce podatek karny od pracy to 70% od oszczędności 100%. Jaki masz cel w obronie bolszewii?
pis_po_jedno_zlo odpowiada antybolszewik
Pewnie 50 gr za każdy wpis trollingu prosto z Nowogrodzkiej;) Dziwnym trafem nie znam nikogo komu bank nie podniósł opłat i nie zaniża oprocentowania... Z resztą trzeba być niezłym hazardzistą, żeby trzymać jakieś większe pieniądze w polskim czy też unijnym systemie bankowym. W trakcie tego kryzysu prawdopodobna jest Pewnie 50 gr za każdy wpis trollingu prosto z Nowogrodzkiej;) Dziwnym trafem nie znam nikogo komu bank nie podniósł opłat i nie zaniża oprocentowania... Z resztą trzeba być niezłym hazardzistą, żeby trzymać jakieś większe pieniądze w polskim czy też unijnym systemie bankowym. W trakcie tego kryzysu prawdopodobna jest fala bankructw wśród banków i zniesienie gwarantowanych 100000 eur na rzecz powiedzmy 10000 eur, tym samym konfiskata majątków klientów bankrutujących banków. Test został przeprowadzony na Cyprze, większość społeczeństwa nie protestowała, więc można wprowadzić na większą skalę.
karbinadel
"obecnie mają one 1316 proc. aktywów w papierach rządowych; cztery lata temu było to 810 proc." - jakim cudem mogą mieć w czymkolwiek więcej niż 100%?
aspargin
Nie ma Akademii Ekonomicznej w Krakowie od 2007 roku tylko jest Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Powiązane: Podatek bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki