Badania na obecność koronawirusa w Kielcach

2020-03-02 13:36
publikacja
2020-03-02 13:36
fot. Yevgeny Sofiychuk / TASS

W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach będą prowadzone badania na obecność koronawirusa. Jarosław Ciura, wojewódzki inspektor sanitarny w Kielcach powiedział PAP, że stacja będzie przygotowana do prowadzenia badań w skali ogólnopolskiej.

"Mamy odpowiednią aparaturę, która jest przygotowywana do rozpoczęcia diagnostyki badawczej. Do stacji dotarły już testy niezbędne do wykonywania badań. Aktualizujemy oprogramowania i wykonujemy pierwsze próbne testy" – powiedział.

Dodał, że prowadzenie badań diagnostycznych będzie możliwe w ciągu najbliższych dni, prawdopodobnie do końca tego tygodnia. "Na razie mówimy o badaniach dla pacjentów z naszego regionu. Jeżeli będzie prośba z innych stacji, to oczywiście też podejmiemy się diagnostyki. Jesteśmy przygotowani na to, aby prowadzić badania również z zewnątrz. Na tę chwilę nie ma żadnych ograniczeń" – podkreślił Jarosław Ciura.

Dotychczasowe wyniki badań prowadzone przez Państwowy Zakład Higieny w Warszawie wskazały, że żaden z przebadanych pacjentów, hospitalizowanych w świętokrzyskich szpitalach pod kątem zarażenia koronawirusem nie jest zakażony.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni na oddziały zakaźne w trzech świętokrzyskich szpitalach trafiło 10 osób. Sześć z nich było hospitalizowanych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Jedna pacjentka w Szpitalu Powiatowym w Starachowicach i trzy osoby w placówce w Busku- Zdroju. W przypadku siedmiu pacjentów testy potwierdził, że nie są one zakażone koronawirusem. Natomiast wyniki trzech osób przebywających na oddziale zakaźnym w Busku-Zdroju na razie nie są jeszcze znane.

Obecnie w Polsce hospitalizowanych jest 121 osób, 237 poddano kwarantannie domowej, a ponad 3600 jest objętych nadzorem epidemiologicznym.

Autor: Wiktor Dziarmaga

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki