REKLAMA

„Baby boom” w Austrii w drugim roku pandemii

2022-01-23 06:00
publikacja
2022-01-23 06:00
„Baby boom” w Austrii w drugim roku pandemii
„Baby boom” w Austrii w drugim roku pandemii
fot. Hollie Santos / / Unsplash

Po spadku urodzeń w 2020 roku w ubiegłym roku nastąpiło odwrócenie tego trendu i drugi rok pandemii zakończył się dla Austrii przyrostem o 3,12 proc. Największy wzrost narodzin - 7 proc. - odnotowała Styria.

Jak wynika z „Oficjalnej listy urodzeń”, przygotowanej przez firmę Nutricia Milupa Austria, producenta żywności dla niemowląt, w Austrii w ubiegłym roku nastąpiło odwrócenie niekorzystnego, zniżkowego trendu urodzeń z 2020 roku.

W 2021, czyli w drugim roku pandemii, w szpitalach w całej Austrii zarejestrowano 85 690 narodzin, co oznacza wzrost o 3,12 procent. Najwyższy przyrost odnotowała Styria - ok. 7 procent. Najwięcej dzieci urodziło się w Wiedniu - 20 794 (+ 1,14 proc.), w Górnej Austrii - 15 3131 (+ 2,18 proc.) i Dolnej Austrii - 13 829 (+ 4,1 proc.). Dalej jest Styria z 11 503 urodzeniami (+ 7,17 proc.).

„Można powiedzieć, że nasza lista urodzeń zawsze odzwierciedla również pewien obraz nastrojów społecznych. Jeśli pandemia w Austrii w 2020 r. doprowadziła do zauważalnego spadku liczby urodzeń, najwyraźniej okres oczekiwania w zakresie planowania rodziny dobiegł końca w 2021” – komentuje Nichole Duttine, dyrektor zarządzająca Nutricia Milupa Austria.

„Nie jest jednak do końca pewne, czy ten trend wynika z rosnącej pewności siebie, czy z przyzwyczajenia i wyuczonej rutyny w radzeniu sobie z pandemią i lockdownami. Jednak w porównaniu do ostatnich kilku lat liczby z pewnością wskazują na +mały wyż demograficzny+” – zauważa Duttine.

„Oficjalna lista urodzeń” firmy Nutricia Milupa 2021 pokazała również kliniki w kraju o najwyższych wskaźnikach urodzeń. Z 4245 porodami (+10,46 proc.) prowadzi szpital uniwersytecki w Grazu, niewiele dalej za nim na liście jest szpital św. Józefa w Wiedniu z 4134 narodzinami (+ 6,19 proc.).

Jak zaznacza portal Vienna Online, „Oficjalna lista urodzeń” Nutricii nie pokrywa się w pełni z danymi krajowego urzędu statystycznego. Firma rejestruje bowiem wyłącznie porody mające miejsce w szpitalach i klinikach, podczas gdy urząd statystyczny rejestruje liczbę wszystkich noworodków (np. urodzonych także w wyniku porodów domowych).

Marzena Szulc

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (15)

dodaj komentarz
qonradx
Przyjmijmy i my milion inzynierów z afryki albo afganistanu i placmy im za to zeby sie romnazali to i nam przybedzie!
kenn
"Po spadku urodzeń w 2020 roku w ubiegłym roku w .... (wpisać dowolny kraj)"

- dziwnym trafem nastąpił w tym samym czasie, kiedy aplikują szczepionki, które atakują właśnie narządy rozrodcze... oczywiście, nikt z oficjeli nie jest zainteresowany znalezieniem przyczyny ;)
langdon25
Szczepionki na covid atakują narządy rozrodcze ? Rewelacja antyszczepowa.

Te ataki są frontalne, czy raczej partyzanckie a może dywersyjne ?

Co plaskoziemcy jeszcze wymyślą ?
szprotkafinansjery
Ale szczepią zasadniczo od 2021.
I wtedy nastąpił wzrost urodzeń... Ciekawe nie?
jas2
Podobno nawet aluminiowe czapki nie pomagają.
kiwixix
Pewnie polska emigracja się rozmnożyła, przecież Polki są łatwe.
jas2
Podobno jedynacy są bezpłodni.
karbinadel
Po prostu z nudów na kwarantannie zaczęli się znowu bzykać
carlito1
Jeszcze mogli by tylko zaznaczyć ile z tych urodzeń to faktyczni Austriacy.....

Powiązane: Demografia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki