BNP Paribas: Wyższe ceny skupu trzody chlewnej, droższe mięso

Ceny skupu trzody chlewnej w Polsce są wyższe niż przed rokiem, droższe jest też mięso wieprzowe w sklepach. Jest to wynikiem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń, który dotyka stada w wielu krajach - zaznacza analityk biura analiz sektora rolno-spożywczego, BNP Paribas Magdalena Kowalewska.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Ceny skupu trzody chlewnej w pierwszym tygodniu września br., jak wynika z danych ministerstwa rolnictwa, były o blisko 19 proc. wyższe niż przed rokiem i kształtowały się na poziomie 5,93 zł/kg. Wyższe ceny skupu znajdują swoje odzwierciedlenie w cenach detalicznych mięsa i produktów wieprzowych. Jak podał GUS, w sierpniu br. przeciętnie mięso wieprzowe w sklepach było o blisko 13 proc. droższe niż przed rokiem.

Jak zauważa analityczka, ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce kształtują się pod wpływem zmian, zachodzących na rynku unijnym i globalnym. W pierwszej połowie br. eksport produktów wieprzowych z Unii Europejskiej zwiększył się o blisko 15 proc. w ujęciu rocznym. Wzrost ten był spowodowany głównie przez zwiększony popyt ze strony azjatyckich kontrahentów, w szczególności z Chin.

Od stycznia do czerwca br. chińscy importerzy zakupili z UE ponad 965 tys. t produktów wieprzowych, czyli aż o 42 proc. więcej niż przed rokiem. Z kolei do Japonii wyeksportowano 241,7 tys. t tych produktów, czyli o 4 proc. więcej w relacji rocznej. Zwiększony popyt ze strony azjatyckich importerów wynika ze spadku produkcji, będącego konsekwencją rozprzestrzeniania się ASF w tym rejonie świata.

Jak wynika z danych amerykańskiego departamentu ds. rolnictwa (USDA), choroba ta szerzy się nie tylko na terenie Chin, Mongolii, Wietnamu, Korei Północnej, Kambodży i Laosu, ale również ostatnio została potwierdzona na Filipinach. Ze względu na rozprzestrzenianie się ASF w Chinach, pogłowie trzody chlewnej w tym kraju zmniejszyło się o blisko jedną trzecią i proces ten postępuje.

ASF stwarza problemy także w Polsce. Według Inspekcji Weterynaryjnej, w tym roku w naszym kraju wykryto 45 ognisk tej choroby i aż 1676 przypadków wirusa u dzików. W wyniku tej choroby zutylizowano kilka tysięcy sztuk świń. Dodatkowo zmniejszyło się pogłowie trzody chlewnej i według GUS w czerwcu br. pogłowie wyniosło 10,8 mln sztuk i było niższe o blisko 9 proc. w stosunku do tego samego okresu 2018 r. Spadek pogłowia odnotowano również w UE. Czynniki te wpływają na spadek podaży mięsa wieprzowego i oddziałują w kierunku wzrostu cen skupu trzody chlewnej.

"Oczekujemy, że do końca bieżącego roku zarówno ceny skupu trzody chlewnej, jak i ceny detaliczne mięsa wieprzowego będą wyższe niż przed rokiem" - poinformowała Kowalewska. 

autor: Anna Wysoczańska

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 23 cowabunga

kazde wytłumaczenie jest dobre o ike nie wykazuje winy naszych "wodzów". Ciekawe co bedziesz pisał za dwa lata jak będziemy w szczycie kryzysu. Pewnie też będzie Wina Tuska

! Odpowiedz
10 18 silvio_gesell

A gdzie ja obwiniam Tuska? W ogóle nie widzę powodu aby o nim wspominać. Ceny wieprzowiny rosną na całym świecie, więc trzeba być niezłym trollem by obwiniać o to Tuska, Kaczyńskiego, czy kogokolwiek. Ponadto widzę, że poszukujesz trolli do rozmowy, więc na mnie nie licz.

! Odpowiedz
9 24 karbinadel

"Jest to wynikiem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń, który dotyka stada w wielu krajach" - szkoda, ze nie dotarł do sejmu i KC

! Odpowiedz
17 61 cowabunga

widzę, że pasmo sukcesów rządzących trwa. Jestem ciekaw następnych fajnych wiadomosci. Tylko Silvio i inne trole proszę nie pisać, że to wina chincyków bo więcej jedzą i takie tam. Oczywiscie ze inflacja jest korzystna - wszyscy będziemy mniej kupować (a więc mniej wyrzucać i środowisko będzie bardzej czyste :- ) jak też mniej jeść ( i będziemy bardziej chudzi a zatem zdrowsi jak w PRL). Na koniec w spożywczaku zostanie ocet i wódka a w kieszeniach banknoty z wieloma zerami ... Już to przerabialiśmy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 17 silvio_gesell

Przecież jak byk masz napisane, że „jest to wynikiem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń, który dotyka stada w wielu krajach”.

! Odpowiedz
15 15 cowabunga odpowiada silvio_gesell

Wina Tuska !
( zaraz dostanę duuuużo plusów od troli)

! Odpowiedz
3 13 silvio_gesell odpowiada cowabunga

Zmień nick na „czytam_tylko_tytuły_artykułów”, a zaoszczędzisz ludziom czasu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne