REKLAMA

BMW przyznał się do błędów w 2 modelach pojazdów z silnikiem Diesla

2018-02-23 20:28
publikacja
2018-02-23 20:28

Niemiecki koncern samochodowy BMW przyznał się w piątek do omyłkowego zainstalowania niewłaściwego oprogramowania sterującego filtrowaniem spalin w 11,7 tys. modeli serii 5 i 7 przeznaczonych na rynek niemiecki. Informację przekazał rzecznik firmy.

/ fot. Mark Blinch / FORUM

Błąd wykryto podczas wewnętrznych testów i zgłoszono w federalnym urzędzie ds. ruchu drogowego (KBA) w Flensburgu - poinformował rzecznik koncernu.

Jak twierdzi BMW, oprogramowanie zaprojektowano dla modeli SUV X5 i X6, w których działało ono prawidłowo, ale w 2014 roku zainstalowano je przez pomyłkę również w modelach serii 5 i 7, które nie są już produkowane.

Rzecznik koncernu podkreślił, że BMW nie uważa tego oprogramowania za tzw. urządzenie udaremniające (ang. defeat device), które stało się przyczyną skandalu u innego niemieckiego producenta samochodów - Volkswagena (VW) - pisze tygodnik "Spiegel".

Producent bada obecnie, czy w wadliwe oprogramowanie wyposażono też pojazdy przeznaczone na eksport, zwłaszcza do USA, gdzie grożą za to dotkliwe kary - dodaje "Spiegel".

Koncern zamierza wycofać z rynku 11,7 tys. modeli M550d xDrive i 750d XDrive i, uzyskawszy pozwolenie KBA, zainstalować właściwe oprogramowanie.

Odkąd we wrześniu 2015 roku wybuchła afera spalinowa w Volkswagenie, BMW utrzymywał, że jego samochody nie są wyposażone w urządzenia udaremniające, a stanowisko to powtórzył jeszcze w ubiegłym tygodniu, kiedy KBA uwolniło BMW od zarzutów manipulacji przy modelach serii 3 - przypomina "Spiegel".

Zaledwie w czwartek poinformowano o dalszych przeszukaniach w domach osób podejrzanych w tzw. aferze spalinowej u kontrolowanego przez VW producenta samochodów Audi. (PAP)

ami/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
rttyuiop
blady strach padł na niektórych producentów jak zaczęli włazić im do domów.....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
ajwaj
Chodzi o przekret NO, NO2 (jak wczasniej pyl, CO2, dziura ozonowa (cicho, bo sie zmniejsza)) = tlenki azotu, (normy wyzsze na skrzyzowaniach niz na stanowiskach pracy)
AfD ma to "na widelcu" > diesle beda uratowane, zakazów nie bedzie :)

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki