BIK: w II połowie '19 szkodowość portfela kredytów w CHF może się pogorszyć

W II połowie 2019 roku szkodowość portfela kredytów w CHF może się pogorszyć - ocenia Biuro Informacji Kredytowej w materiale poświęconym trendom na rynku kredytowym.

(fot. Denis Balibouse / Reuters)

BIK ocenia, że uwolnienie, a wskutek tego wzmocnienie franka szwajcarskiego na początku 2014 r, nie wpłynęło istotnie na jakość portfela frankowego.

Z danych BIK wynika, że udział rachunków opóźnionych w portfelu frankowym rósł liniowo do sierpnia 2017 r., po czym nastąpiła stabilizacja tego udziału na poziomie ok. 2,5 proc.

"Stabilizacja udziału kredytów opóźnionych mogła być skutkiem rozpoczęcia z początkiem 2017 r. trendu słabnięcia franka wobec złotego trwającego do kwietnia 2018 r. Poczynając od kwietnia 2018 r. złoty ponownie słabnie, ale szkodowość pozostaje na poziomie 2,5 proc. kredytów otwartych we franku" - napisano.

"W drugiej połowie 2019 r. możemy oczekiwać wzrostu szkodowości w portfelu zwłaszcza, że słabnięcie złotego latem przyśpieszyło. Nadal jednak wrażliwość jakości portfela frankowego na kurs jest umiarkowana" - dodano. (PAP Biznes)

map/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.