BIK może rozpocząć w '19 realizację dwóch projektów magazynowych (wywiad)

2018-04-09 14:02
publikacja
2018-04-09 14:02

Biuro Inwestycji Kapitałowych planuje w 2018 roku kupić grunt pod nową inwestycję magazynową, której realizacja mogłaby ruszyć w przyszłym roku. Spółka w latach 2019-2022 planuje też uruchomienie projektu na będącym już jej własnością terenie w Żórawinie - poinformował prezes Mirosław Koszany.

"Pracujemy nad nowymi lokalizacjami pod inwestycje magazynowe. Spodziewam się, że w tym roku kupimy kolejny grunt pod inwestycję. Projekt ruszyłby wówczas w przyszłym roku" - powiedział PAP Biznes prezes Biura Inwestycji Kapitałowych Mirosław Koszany.

"Na działce w Żórawinie mamy studium pod logistykę, magazyny, produkcję. Nie ma jednak jeszcze uchwalonego planu miejscowego dla tej działki. Trwają procesy formalne. Planujemy rozpocząć inwestycję na tych terenach w latach 2019-2022" - dodał.

Grupa odnotowała w 2017 roku 17,7 mln zł przychodów wobec 16,8 mln zł w roku 2016, co oznacza wzrost o około 5,4 proc.

"W 2017 roku nasze powierzchnie magazynowe i handlowe były w zasadzie w 100 proc. wynajęte. Ponadto, udało nam się uzyskać trochę lepsze stawki najmu niż dotychczas" - powiedział prezes.

"Ceny najmu mniej więcej od półtora roku idą stopniowo w górę. Wzrost stawek w 2017 roku wyniósł kilka procent. W tym roku również można spodziewać się wzrostu cen najmu w podobnej skali" - dodał.

Koszany wskazał, że z jednej strony popyt na powierzchnie magazynowe jest coraz większy, a z drugiej strony rosną koszty usług budowlanych. Jego zdaniem, należy też zauważyć, że stawki najmu powierzchni magazynowych w Polsce należą do najniższych w Europie.

"Naturalnym jest, że stawki te będą gonić europejskie" - powiedział prezes BIK.

"Jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidywalnego, to w najbliższej perspektywie nie spodziewamy się, aby rynek najmu wyhamował" - dodał.

Grupa nadal zamierza skupiać się na powierzchniach magazynowo-logistycznych, tak, aby stanowiły one 70-80 proc. wartości aktywów.

W tym roku BIK planuje rozpocząć budowę hali w Sosnowcu i parku Krakowie.

"Jesteśmy na końcówce oddawania do użytku hali magazynowej w Sosnowcu o powierzchni 12 tys. m kw., która jest już w 100 proc. wynajęta. Jeden najemca już korzysta z hali, a drugi wprowadzi się na początku maja. To będą dodatkowe przychody w tym roku. Ponadto w tym roku rozpoczniemy tam budowę kolejnej hali o pow. 13 tys. m kw. To z kolei wpłynie na zwiększenie przychodów przyszłorocznych" – powiedział prezes Koszany.

"Planujemy także w tym roku rozpocząć budowę trzeciego parku w Krakowie o powierzchni około 20 tys. m kw. Już pracujemy nad komercjalizacją, budowa powinna zakończyć się w przyszłym roku" – dodał.

Spółka informowała w raporcie rocznym, że budowa ostatniej hali w Centrum Logistycznym w Sosnowcu powinna ruszyć najpóźniej w czerwcu tego roku. Po jej zakończeniu, jak podano, cały park będzie dysponował powierzchnią ok. 60 tys. m kw.

Spółka zarządza obecnie trzema obiektami magazynowymi: dwoma w Krakowie i jednym w Sosnowcu. W ofercie ma również dwa obiekty handlowe - w Bielsko-Białej i Radomiu.

"Historycznie sprzedawaliśmy już obiekty do funduszy inwestycyjnych. Niewykluczone, że będziemy chcieli również sprzedać te, które mamy obecnie w portfelu, jeśli oczywiście pojawi się ciekawa oferta" - powiedział prezes BIK.

Sara Borys (PAP Biznes)

sar/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki