REKLAMA

BIK: 21 proc. polskich firm należy do kobiet

2018-05-30 15:34
publikacja
2018-05-30 15:34
BIK: 21 proc. polskich firm należy do kobiet
BIK: 21 proc. polskich firm należy do kobiet
fot. adamr / / YAY Foto

21 proc. zarejestrowanych w Polsce firm należy do kobiet. Właścicielki polskich firm mają 310 tys. czynnych firmowych produktów kredytowych. Polskie przedsiębiorczynie mają do spłaty 17,63 mld zł - informuje BIK.

W opublikowanym w środę badaniu KANTAR TNS, na zlecenie Biura Informacji Kredytowej, blisko 60 proc. respondentek potwierdziło, że z powodzeniem łączy aktywność zawodową z życiem rodzinnym. Ponad połowa (53 proc.) Polek to mężatki, a kolejne 15 proc. żyje w związkach partnerskich. Oznacza to, że 68 proc. kobiet prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z mężem lub partnerem.

Jak wynika z badania 52 proc. menedżerek i 58 proc. przedsiębiorczyń posiada dzieci, a prawie połowa z nich ma dzieci poniżej 10. roku życia. Dzieci kobiet prowadzących własny biznes zazwyczaj pozostają pod opieką dziadków, ojca dziecka lub - w trzeciej kolejności - pod opieką instytucji (żłobka, przedszkola, szkoły). Nieco inaczej wygląda opieka nad dziećmi mam pracujących na stanowiskach menedżerskich - ich pociechy zauważalnie częściej znajdują się pod opieką instytucjonalną, jednak w drugiej kolejności także pod opieką dziadków czy ojca dziecka. Dedykowana opiekunka jest wsparciem dla jedynie 6 proc. przedsiębiorczyń i 3 proc. menedżerek.

W opinii 85 proc. bizneswomen - kobiet, pracujących jako menedżerki lub prowadzących własne firmy praca zawodowa ma szansę iść w parze z macierzyństwem.

73 proc. Polek odpowiedziało, że samotne macierzyństwo nie stanowi problemu i nie powinno być postrzegane jako powód do wstydu. Jednocześnie 67 proc. badanych potwierdziło, że oboje rodziców powinno angażować się w dbanie o dzieci i dom w równym stopniu. Jednocześnie jedna czwarta z nich jest zdania, że to mężczyzna powinien być głównym żywicielem rodziny, w co siódmym gospodarstwie obie strony dostarczają tyle samo środków do domowego budżetu. Odsetek ten jest zdecydowanie wyższy wśród kobiet pracujących zawodowo - jako właścicielki własnych firm (36 proc.) oraz na stanowiskach menedżerskich (39 proc.).

BIK podał, że ponad 217 tys. firm należących do pań znajduje się w bazie BIK Przedsiębiorca z tytułu zobowiązań finansowych zaciągniętych na cele prowadzonej działalności, co stanowi 30 proc. łącznej liczby mikrofirm posiadających kredyty firmowe. Swoją działalność firmową właścicielki firm finansują, m.in. za pomocą kredytów, a wartość ich firmowych zobowiązań kredytowych wynosi 17,63 mld zł, co stanowi 26 proc. łącznej wartości kredytów zaciągniętych przez jednoosobowe działalności gospodarcze.

Właścicielki polskich firm mają 310 tys. czynnych firmowych produktów kredytowych, rozumianych jako kredyty obrotowe, inwestycyjne i limity w koncie i na karcie kredytowej, opiewających na łączną kwotę pozostającą do spłaty w wysokości 17,63 mld zł. Biorąc pod uwagę wiarygodność płatniczą, 25,56 tys. kredytów firm, których właścicielkami są kobiety, ma opóźnienie w spłacie pow.90 dni, co w ujęciu wartościowym wynosi 1,99 mld zł.

Jak wynika z danych BIK, polskie bizneswomen lepiej od mężczyzn radzą sobie ze spłatą kredytów.

Próba porównania zachowań kredytowych kobiet i mężczyzn w oparciu o dane BIK, nie odnotowała istotnych różnic. (PAP)

autor: Małgorzata Dragan

drag/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kobiety w biznesie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki