BGK obniża prognozy wzrostu PKB dla Polski

Ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego obniżyli swoje prognozy tempa wzrostu gospodarczego Polski w 2019 r. do 4,4 proc. z 4,6 proc. szacowanych wcześniej - wynika z czwartkowego raportu banku. BGK obniżył też prognozy dla dymniki PKB w 2020 r. do 3,7 proc. z 4,0 proc.

(fot. Marek Lapis / FORUM)

"Polska gospodarka nadal rośnie w relatywnie szybkim tempie (w pierwszym półroczu było to 4,5 proc.), choć wyraźnie wolniejszym niż w całym ubiegłym roku (5,1 proc.). Głównym filarem wzrostu pozostaje silny wzrost spożycia gospodarstw domowych, wynikający ze sprzężenia wzrostu konsumpcji z dobrą kondycją rynku pracy. Ponadto popyt wewnętrzny wspiera aktywna polityka fiskalna. Siła popytu wewnętrznego sprzyja wzrostowi inwestycji. Od kilku kwartałów ich dynamika utrzymuje się na wysokim poziomie" - napisano w kwartalniku ekonomicznym.

"W konsekwencji postanowiliśmy jedynie nieznacznie obniżyć prognozy PKB dla bieżącego roku (do 4,4 proc.). Oczekujemy, że wciąż silny popyt wewnętrzny będzie ciągnął PKB w górę. Nieco silniej rewidujemy dane dla roku przyszłego. Zakładamy, że negatywnie na PKB już w II połowie bieżącego roku będzie oddziaływać spowolnienie wymiany handlowej, wynikające ze znaczącego pogorszenia koniunktury u naszych najważniejszych partnerów handlowych ze strefy euro. Czynnik ten powoduje, że bilans ryzyka dla prognoz stoi po stronie negatywnej. Dalsze pogorszenie nastrojów w Eurolandzie, zwłaszcza w Niemczech, rodzi ryzyko ograniczenia inwestycji przedsiębiorstw" - dodano.

Z konsensusu opracowanego przez PAP Biznes na początku października wynika, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2019 r. wyniesie 4,4 proc., a w latach 2020-2021 spadnie do odpowiednio: 3,7 proc. i 3,1 proc. (PAP Biznes)

pat/ asa/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 antek10

Gdzie te milion samochodow elektrycznych panie Morawiecki?

! Odpowiedz
0 16 cowabunga

Kryzys to dopiero nadejdzie za parę miesięcy. Przypomniał mi się żart :
Siedzi starsza para w restauracji, zamówiła frykasy, po skończonym posiłku starszy pan taką uwagę do Kelnera:
- Alle to danie szefa to dupy nie urywa....
Kelner :
- Cierpliwości, szanowny panie
:-)

! Odpowiedz
16 7 dlu05234

na razie to mamy budżet zrównoważony a przyjęcie czas o na nadwyżki, choć gdyby nie te transfery socjalne to nadwyżki potężne, złodzieje z PO

! Odpowiedz
1 6 antek10

Dziwne bo szpitale toną w długach. Poprzepychali wydatki poza budzet i wyszlo na zero.

! Odpowiedz
26 8 dlu05234

No? i gdzie ten kryzys? Bank Światowy podniósł prognozy i Oky

! Odpowiedz
6 9 jag63

No ? i gdzie te nadwyżki w budżecie ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil