BGK: nie ma już oczekujących na dopłatę z MdM w 2016 r.

Nie ma już osób na liście oczekujących na dopłatę ze środków MdM na 2016 r., choć początkowo na liście rezerwowej było 1700 wniosków - poinformował PAP Bogusław Białowąs z BGK. Wyjaśnił, że chętni negocjują harmonogram wpłat z deweloperami, by skorzystać z MdM w kolejnych latach.

BGK: nie ma już oczekujących na dopłatę z MdM w 2016 r.
BGK: nie ma już oczekujących na dopłatę z MdM w 2016 r. (fot. Johan Mollerberg / YAY Foto)

W połowie marca Bank Gospodarstwa Krajowego wstrzymał przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w programie "Mieszkanie dla młodych" na 2016 r. Z tegorocznego limitu 730 mln zł zarezerwowano już 95 proc. środków, co zgodnie z ustawą zobowiązuje bank do takiego działania. Na pozostałe lata programu limit środków wynosi odpowiednio 746 mln zł (2017 r.) i 762 mln zł (2018 r.). Odsetek ich wykorzystania, wynosi obecnie 12,3 proc. na 2017 r. i 0,12 proc. na 2018 r. (dane z marca br.).

Jak poinformował bank, w ostatni dzień składania wniosków z limitu na bieżący rok (15 marca) do banku wpłynęło ponad 3,5 tys. aplikacji. Po pierwszej weryfikacji, limit przekroczyło 1700 osób, a po kilku tygodniach ich liczba spadła do zera (stan na 15 kwietnia). Nie ma już osób na liście oczekujących na dopłatę, ponieważ ludzie postanawiają negocjować warunki harmonogramu wpłat kredytu mieszkaniowego bezpośrednio z deweloperem.

"Po takiej rozmowie okazuje się, że deweloperowi zależy na kliencie i zmienia harmonogram na taki, który odpowiada kupującemu" - tłumaczy z-ca dyrektora w departamencie usług agencyjnych w BGK Bogusław Białowąs. Wtedy klient składa wniosek o dofinansowanie w ramach MdM na następny rok. Ponadto, jak mówił Białowąs, zdarza się, że klient zwyczajnie rezygnuje z kredytu, lub nie podpisuje umowy kredytu w ciągu wymaganych przez ustawę 60 dni - wtedy następuje automatyczne anulowanie wniosku o przyznanie dopłaty w ramach MdM.

Eksperci i przedstawiciele BGK zgodnie oceniają, że zarówno wrześniowa nowelizacja ustawy, jak i zapowiedź zakończenia programu w 2018 r. zaowocowały znacznym wzrostem zainteresowania programem. Doprowadziło to do wyczerpania środków na dofinansowanie z puli tych przeznaczanych na 2016 r.

1 września 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy dot. programu "Mieszkanie dla młodych". Dzięki niej zwiększyły się dopłaty dla rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci, zniesiono także limit wiekowy rodziców w rodzinach wielodzietnych. Złagodzone zostały również warunki otrzymywania kredytu, a dofinansowanie objęło też rynek wtórny. W styczniu br. wiceminister w resorcie infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński zapowiedział, że rząd nie przewiduje kontynuowania programu MdM - program zostanie zakończony zgodnie z zapisami w ustawie, czyli 30 września 2018 r.

Ostatnio podnoszoną przez prasę kwestią jest prawdopodobieństwo utracenia zadatków, które zostały wpłacone przez nabywcę w ramach zaliczki dla dewelopera. Chodzi o sytuację, w której nabywca mieszkania po rozmowie z deweloperem wpłaca wymaganą przez niego zaliczkę, jednak nie uzyskuje kredytu z dofinansowaniem z MdM. W takiej sytuacji - jeśli inaczej nie sfinansuje całości zakupu - traci on wpłaconą wcześniej zaliczkę. "Umowa z deweloperem i wpłacenie zadatków w żaden sposób nie obliguje do przyznania dopłaty w ramach programu Mieszkanie dla młodych" - zastrzega Białowąs.

Przestrzega, że w pierwszej kolejności należy udać się do banku i wypełnić wszystkie formalności związane z otrzymaniem kredytu. "Najważniejszym z dokumentów jest uzyskanie pisemnego poświadczenia z banku kredytującego o rezerwacji dopłaty na dany rok w programie MdM - wtedy dopiero nabywca może być pewien, że otrzyma dofinansowanie" - podkreśla Białowąs. Ocenia, że jeśli kredytobiorca nie dopełni formalności w procesie składania dokumentów kredytowych, musi liczyć się z ryzykiem nie uzyskania dopłaty. (PAP)

kfk/ jzi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 1 ~Kumaty

Oplaca sie wziac kredyt w PLN i wyjechac. Euro niebawm po 5zl. Mieszkanko wynajac. Kredyt splacac za euro.

! Odpowiedz
0 1 ~wyga

Jest to jakieś rozwiązanie, najkorzystniej jest kupować w Katowicach, ludzie tam w miarę dobrze zarabiają a mieszkania tańsze niż w Krakowie, przynajmniej na osiedlu Nowe Tysiąclecie takie widziałem

! Odpowiedz
4 63 ~całkiemniegłupi

Chciałem kupić mieszkanie za gotówkę, całkiem niezłe w tym deweloperskim badziewiu. Poszedłem do dewelopera ażeby wytargować dobrą cenę, gdyż w mojej 350 tyś. pipidówie cena 360 tyś za 65 m2, za gołe ściany, parę rzeczy do przerobienia w środku na własny koszt, wydawała mi się idiotyzmem. W biurze zostałem wręcz wyśmiany. Jak zobaczyli, że przyszedłem się targować nikt nie kwapił się żeby ze mną dłużej niż minutę rozmawiać. Dlaczego? Ano dlatego, że stado debilnych polskich lemmingów rzuciło się na dopłaty jak arab na kurs pilotażu łapiąc wszystko jak leci, za każdą możliwą cenę. Mam znajomą w banku i mówi, że takiego nawało o wniosków z MDM jeszcze nie było. Proszę więc rodacy, nie płaczcie później, że jesteście biedni, pokrzywdzeni, że nie macie z czego spłacać kredytu, że rząd ma wam pomóc. Sami sobie tworzycie pętle na szyje. Nie rozumiem jakim trzeba być nieodpowiedzialnym optymistą żeby kredytować się na całe życie. W życiu nie było mi lekko, pracowałem za granicą i w Polsce, często za śmieszne pieniądze, czasami za dobre. Od czasu studiów odkładałem pieniądze bo wiedziałem, że kiedyś trzeba będzie się od rodziców wyprowadzić. Po wielu latach mam uzbierane w końcu na moje M. Czy kupię teraz? Nie! Za takie pieniądze nigdy! Wolę poczekać. Wiem ile na to pracowałem i ile kosztowało mnie to wyrzeczeń. Na stronie gusu nasi deweloperzy podają koszt budowy 1m2. Dla mojego miasta nie przekracza 3 tysiące. Skąd więc biorą się ceny rzędu 5000-5500 za m2? Komu pomaga rząd organizując te dopłaty? Na pewno wszystko się sprowadza do założenia pętli na szyje Kowalskiemu i wyzyskiwanie go przez całe życie. Tyle od mnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 7 ~internauci

tylko tyle od ciebie?. Napisz coś jeszcze, prosimy

! Odpowiedz
0 14 ~jan

Masz racje ale ludzie sa krotkowzroczni. Nie wysilaja sie zeby dostrzec zaleznosci.

! Odpowiedz
0 13 ~dexter

To jest nic. Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz z kraju w latach 2005-2009 po to by zarobić szybciej. Tyrać jak wół, odkładasz, oszczędzasz itp. by kupić sobie M. Przed wyjazdem masz 1500 zł/m2 w mieście. Myślisz sobie, popracuje uzbieram 90 tys. wracam i kupuje. Zbierasz kasę, wracasz w 2009, masz już 90 tys., a tu już 3000 zł/m2. WHY??? Bo debile rzuciły się na kredyty i wywindowały cenę. Co robisz? Kupujesz mniejsze, znów wyjeżdżasz czy dobierasz kredyt.
Wyśmiałem develo jak mi kazał robić przedpłaty. 3 czy 4 w trakcie realizacji budowy. Pytam po co to? Takie zasady i ble ble, no i że może już nie być. Powiedziałem, że być może przyjdę jak już zbuduje, sprawdzę ściany, podłogi etc. Przy okazji będę się przyglądał jak buduje etc. A jak nie będzie to trudno.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~bankster

dolicz cenę działki + zysk developera. Developer po to buduje domy, żeby je sprzeda z zyskiem, nie dla idei. Jeżeli to dla Ciebie za drogo to zbuduj sobie dom we własnym zakresie- zobaczysz ile to kosztuje. Tylko nie wynajmuj ludzi do pracy bo przecież to kosztuje!!!!

! Odpowiedz
0 2 ~bobo odpowiada ~bankster

jaką cenę działki ? , przecież 99 % deweloperów NIE kupuje działek tylko WYPOŻYCZA je od miasta na tzw zasadzie UŻYTKOWANIA WIECZYSTEGO na 75 lat ,dzięki czemu płacą tylko mały procent ceny ziemi ! ale skoro lemingi jak owieczki pędzą do deweloperów po mieszkanie finansowane w 90 % KREDYTEM a w 10 % MDM to oni nie mają powodów od obniżek !, na szczęście niebawem stopy procentowe WZROSNĄ a rynek się unormuje

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 6 ~greg

no i tutaj można pomagać kredytobiorcom ale frankowiczom to nie można bo "widziały gały co brały"

a frankowicze chcą pomocy prawnej a nie finansowej !!!

! Odpowiedz
3 18 ~Wielblad13

Nie pomaga się zakredytowanym tylko pomaga się wziąć kredyt a to jest roznica... No tak ty jesteś tylko prostym frankowiczem hehe skąd możesz o tym wiedzieć ;)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2020-01-28
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2020-01-28
LIBOR 3M CHF 0,0018 -0,6756%
2020-01-22
EURIBOR 3M -0,0030 -0,4010%
2020-01-28