BGK: 66 mln zł na rozwój firm MŚP

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy z pośrednikami finansowymi na łączną kwotę 66 mln zł. Pieniądze, m.in. w formie preferencyjnych pożyczek, posłużą wzmocnieniu innowacyjności i konkurencyjności firm na lokalnych rynkach - wskazał bank w czwartkowym komunikacie.

(fot. ALotOfPeople / YAY Foto)

"Dzięki tym umowom przedsiębiorcy (mali i średni - PAP) będą mogli sięgnąć po preferencyjne pożyczki na zwiększenie konkurencyjności swoich firm, wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, czy wzrost skali prowadzonej działalności" - zaznaczył, cytowany w komunikacie, członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Przemysław Cieszyński. Dodał, że w konsekwencji przyczyni się to do rozwoju całych regionów.

Jak podkreślono, w województwach podkarpackim i lubelskim to pierwsze tego rodzaju transakcje. "Zaś do Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości, która do tej pory była jedynym pośrednikiem finansowym na Pomorzu Zachodnim, dołączają dwa konsorcja" - napisano.

Według BGK pożyczki będą udzielane na warunkach korzystniejszych niż rynkowe, co dla firm oznacza atrakcyjne oprocentowanie, brak prowizji czy ukrytych kosztów. "Wsparcie ma służyć wzrostowi konkurencyjności, podniesieniu produktywności, wydajności pracy oraz skali prowadzenia działalności gospodarczej przede wszystkim dzięki wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań" - wskazano.

Specjalne preferencje przewidziane są, jak zaznaczono, dla start-upów. Promowane będą również inwestycje skierowane na wykorzystanie nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych - "firmy mogą liczyć na preferencje w karencji oraz wspieranie ekspansji MŚP na rynkach zagranicznych".

BGK wskazał, że w województwie lubelskim pożyczek będzie udzielać Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., która dysponuje środkami w wysokości 9 mln zł. Z kolei w Podkarpackiem jest dwóch pośredników finansowych: Lubelska Fundacja Rozwoju, która ma do zaoferowania kwotę 12 mln zł i Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A., gdzie wartość umowy to 16 mln zł.

W województwie zachodniopomorskim konsorcjum w składzie: Szczeciński Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o., Fundacja Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości, Fundusz Poręczeń Kredytowych w Stargardzie Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych oferować będzie firmom Pożyczkę inwestycyjną oraz Pożyczkę obrotowo-inwestycyjną na inwestycje i rozwój prowadzonego przedsiębiorstwa. Natomiast ECDF S.A. wraz z Mega Sonic S.A. udzielać będzie zachodniopomorskim firmom Mikropożyczek i Pożyczek obrotowo-inwestycyjnych. Konsorcja w sumie dysponują kwotą 29 mln zł.

Jak przypomniał BGK, z unijnych pożyczek skorzystać już można w dziewięciu województwach: pomorskim, wielkopolskim, łódzkim, małopolskim, dolnośląskim, opolskim, zachodniopomorskim, podkarpackim i lubelskim. Wkrótce dołączy do nich pozostałe sześć regionów.(PAP)

autor: Magdalena Jarco

edytor: Bożena Dymkowska

Źródło: PAP
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.