REKLAMA

BFG: Brak podatku bankowego od transakcji repo i BSB jest istotny

2021-08-12 11:10
publikacja
2021-08-12 11:10
BFG: Brak podatku bankowego od transakcji repo i BSB jest istotny
BFG: Brak podatku bankowego od transakcji repo i BSB jest istotny
fot. Skorzewiak / / Shutterstock

Zwolnienie z podatku bankowego transakcji repo i BSB jest istotne w kontekście możliwości budowania wskaźników referencyjnych zgodnych rozporządzeniem BMR takich jak Warsaw Repo Rate (WRR) - napisał BFG w opinii do projektu ustawy o rynku finansowym autorstwa MF.


"Fundusz poddaje pod rozwagę, wprowadzenie do projektu przepisu nowelizującego ustawę z dnia 15 stycznia 2016 r. o podatku od niektórych instytucji finansowych (tj. Dz. U. z 2019 r. poz. 1836), która polegałaby na zwolnieniu z podatku bankowego transakcji zabezpieczonych skarbowymi papierami wartościowymi (repo i BSB)" - napisano w opinii.

Autorzy wskazali, że problem był już wcześniej poruszany na forum grupy roboczej rozwoju rynku finansowego Ministerstwa Finansów.

W założeniu zwolnienie z podatku ma pomóc w rozwoju rynku finansowego w Polsce poprzez zwiększenie liczby i wolumenu zawieranych na nim transakcji, co ma znaczenie w przypadku tworzenia wskaźników referencyjnych.

"Transakcyjność rynku pieniężnego jest istotna w kontekście możliwości budowania wskaźników referencyjnych zgodnych rozporządzeniem BMR takich jak Warsaw Repo Rate (WRR), który w perspektywie mógłby zastąpić WIBOR. Dlatego też, zdaniem Funduszu, propozycja ta odpowiada celowi projektowanej ustawy, jakim jest rozwój rynku finansowego" - napisano.

Przedstawiciele spółki GPW Benchmark - administratora stawek WIBOR/WIBID - poinformowali w kwietniu, że w perspektywie 2 lat rozważane są dwa scenariusze zmian w metodzie wyliczania stawek WIBOR/WIBID – jeden zakłada rezygnację ze stawki WIBID, a drugi utrzymanie dwustronności stawek. Jedną z przyczyn jest niska transakcyjność ww. wskaźników, czyli częstotliwość wykorzystywania faktycznych danych transakcyjnych do kalkulacji ich kwotowań.

Działający przy Ministerstwie Finansów zespół roboczy Rady Rozwoju Rynku Finansowego ds. indeksów alternatywnych w marcu wskazał Warszawski Indeks Rynku Depozytowego (WIRD) w ramach rozwiązania tymczasowego, a docelowo wybór wskaźnika Warsaw Repo Rate (WRR) jako wskaźnika alternatywnego dla WIBORu.

(PAP Biznes)

luk/ tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podatek bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki