REKLAMA

Rusza nowy ETF dla "byków z GPW"

2020-02-25 07:34
publikacja
2020-02-25 07:34

Na GPW zadebiutuje dziś kolejny ETF. Fundusz będzie odzwierciedlał indeks WIG20Lev, czyli pozwoli więcej zarabiać na giełdowych wzrostach.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

BETA ETF WIG20Lev, bo taką nazwę będzie miał nowy fundusz, stworzony został przez AgioFunds TFI przy merytorycznym wsparciu Beta Securities Poland. Rolę animatora i emitenta pełnił będzie DM BOŚ. To samo trio odpowiadało za wprowadzenie poprzednich polskich ETF: BETA ETF WIG20TR, BETA ETF mWIG40TR oraz BETA ETF WIG20short.

Nowy ETF bazował będzie na indeksie WIG20Lev – indeksie pochodnym WIG20, który stanowi jego „zlewarowaną” wersję: gdy WIG20 rośnie o 1 proc., to WIG20Lev rośnie o 2 proc., zaś gdy WIG20 spada o 1 proc., to WIG20Lev spada o 2 proc. Zastosowanie dźwigni sprawia, że jest to instrument, który powinien przypaść do gustu giełdowym "bykom", oczekującym wzrostów na GPW.

- Celem inwestycyjnym Beta ETF WIG20Lev jest osiąganie stóp zwrotu odzwierciedlających procentowe zmiany wartości indeksu WIG20Lev. Cel inwestycyjny funduszu jest realizowany niezależnie od tego czy w danym okresie indeks WIG20Lev znajduje się w trendzie wzrostowym czy spadkowym – czytamy w prezentacji opublikowanej przez autorów nowego ETF.

Jak informują autorzy funduszu, opłata za zarządzanie wyniesie 2 proc. w skali roku. Opłata ta naliczana będzie codziennie i pomniejszała będzie wartość aktywów funduszu.

- Cel inwestycyjny funduszu realizowany jest poprzez zastosowanie strategii inwestycyjnej polegającej na ciągłym stosowaniu fizycznej oraz syntetycznej replikacji aktualnej struktury indeksu bazowego WIG20 w taki sposób, że udziałowi każdej akcji z indeksu bazowego odpowiada, wynikająca ze stopnia dźwigni finansowej WIG20Lev wynoszącej 2, odpowiednia długa pozycja w portfelu funduszu. Cel inwestycyjny funduszu może być także realizowany przy wykorzystaniu wyłącznie instrumentów pochodnych – dodano.

Podobnie jak w przypadku Beta ETFWIG20short, twórcy ETF opartego o WIG20Lev przestrzegają, że instrument ten nie nadaje się do inwestowania długoterminowego. Rekomendowany horyzont inwestycyjny wynosi jeden dzień sesyjny.

- Zalecenie takie zostało wprowadzone w celu uczulenia inwestorów na ryzyko. Inwestor może utrzymywać pozycję dłużej niż jeden dzień sesyjny, jednakże powinien być świadomy, że ze względu na codzienny rebalancing indeksu WIG20Lev oraz kapitalizację stóp zwrotu w dłuższym okresie stopa zwrotu funduszu może odbiegać od intuicyjnej stopy wynikającej z zastosowania dźwigni finansowej – dodano.

Czym są ETF-y?

ETF, czyli Exchange Traded Fund, to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, którego zadaniem jest odzwierciedlanie zachowania się danego indeksu giełdowego. Jego funkcjonowanie jest regulowane przepisami unijnymi i krajowymi. Charakteryzuje się możliwością stałej (codziennej) kreacji i umarzania certyfikatów inwestycyjnych. Certyfikaty portfelowego funduszu inwestycyjnego zamkniętego, czyli w rozumieniu Regulaminu Giełdy tytuły uczestnictwa funduszu typu ETF, notowane są na warszawskiej giełdzie na zasadach analogicznych jak akcje, w szczególności można je swobodnie kupować i sprzedawać, a ich płynność wspierana jest przez animatora.

ETF pojawiły się na GPW w 2010 r., za sprawą luksemburskiego Lyxora. Jako pierwszy wystartował ETF na WIG20, w ślad za nim poszły ETF na SP500 i DAX. Mimo furory, jaką tego typu produkty święciły na zagranicznych giełdach, na kolejne ETF na polskim parkiecie czekać musieliśmy długie lata: w styczniu 2019 r. zadebiutował BETA ETF WIG20TR, BETA ETF mWIG40TR światło dzienne ujrzał we wrześniu 2019 r. zaś BETA ETF WIG20short w listopadzie 2019 r.

Na świecie fundusze ETF od lat cieszą się ogromną popularnością. O rewolucji w inwestowaniu, która wciąż w pełni nie dotarła do naszego kraju przeczytasz w artykule: „Pasywna rewolucja omija Polskę. Kiedy inwestowanie będzie tańsze?”

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
Szukanie jelenia, którego w takim kraju jak PL oczywiście łatwo zlapać. Dużo taniej kupić/sprzedać kontrakt na WIG20. 2% prowizji za taką usługę... cena jest skandalicznie wysoka. Oczywiście potrzebne będzie pod ten kontrakt zabezpieczenie, ale będzie ono wynosiło ułamek wystawianej na ryzyko kwoty, więc utracony Szukanie jelenia, którego w takim kraju jak PL oczywiście łatwo zlapać. Dużo taniej kupić/sprzedać kontrakt na WIG20. 2% prowizji za taką usługę... cena jest skandalicznie wysoka. Oczywiście potrzebne będzie pod ten kontrakt zabezpieczenie, ale będzie ono wynosiło ułamek wystawianej na ryzyko kwoty, więc utracony procent z tego (lokata bankowa) będzie prawie żaden. Szczytem bezczelności z ich strony jest pisanie, że fundusz może korzystać z instrumentów pochodnych.
fakpejsy
Dla myslacych:
https://youtu.be/s1rKOING1_k
monty_python
Wzrosty? "dobra zmiana" na zadne wzrosty nie pozwoli.
kuba_rzeszowiak
2% to ja wolę trzymać pieniądze w najlepszym TFI Rockbridge ... co mam se sam ETF kupować? Wolę powieżyć kasę profesjonalistom.
philo128
tak - nie zajmuj się tym o czym nie masz pojęcia. 2% prowizji za instrument daytradingowy to nic. Daytrading nie jest inwestowaniem.
ramzesio
Super, ale kiedy ETF na sWIG80?
awenturyn1
ETF i 2% za zarządzanie????? Kradzież w biały dzień. Chyba jakiś mocny tępak kupi takie g...
philo128
następny "bystrzak"... Lewarowany ETF nie jest do trzymania - czytałeś to? To instrument do daytradingu a nie do inwestycji
ekwador15
Przyznam Wam się szczerze, że ja mam problem z dokładnym zrozumieniem różnicy pomiędzy kontraktami futures a ETF. Ale tak jak mówił kolega w innym komentarzu, trudno tutaj szukać okazji do wzrostu na WIG, bo inne indeksy swiatowe jak DAX czy Nasdaq maja z czego spadać, a my wczoraj spadlismy mimo ze i tak nisko jestesmy :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki