REKLAMA

BCG: Polska na 30. miejscu w świecie pod względem jakości życia

2016-07-21 10:31
publikacja
2016-07-21 10:31

Polska zajmuje 30. miejsce w świecie pod względem jakości życia oraz dokonywanego postępu w tej dziedzinie, jak wynika z najnowszego raportu SEDA ("Ocena zrównoważonego rozwoju gospodarczego 2016") przeprowadzonego przez międzynarodową firmę doradczą BCG. Pod względem tempa poprawy jakości życia jest na pierwszym miejscu w Europie.

/ YAY Foto

"Polska, w ocenie SEDA, znajduje się na 30. miejscu na świecie - zdecydowanie wyżej, niż wynikałoby to z poziomu PKB przypadającego na mieszkańca (pod względem PKB per capita w 2015 r. wg Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska znajdowała się na 43. pozycji na świecie)" - czytamy w raporcie.

Według raportu, Polska w najszybszym tempie dokonuje poprawy jakości życia wśród wszystkich krajów UE i uplasowała się pod tym względem na 36. miejscu na świecie, ale z 67 punktami jest pierwszym pod względem tempa zmian krajem w Europie. "Naszym osiągnięciem jest również przełamanie typowej, negatywnej zależności pomiędzy wzrostem gospodarczym i stanem środowiska - w Polsce, równolegle z rozwojem ekonomicznym, następuje poprawa stanu środowiska" - czytamy dalej.

Eksperci podkreślają, że za wzrost gospodarczy państwa płacą pogorszeniem stanu środowiska naturalnego oraz zdrowia obywateli. "Na tym tle Polska jest wyjątkowym przypadkiem kraju, w którym udało się pogodzić wzrost gospodarczy z poprawą stanu środowiska" - głosi raport.

W raporcie wskazano ponadto największe bariery w osiągnięciu poprawy jakości życia, do których należy poziom wynagrodzeń i rynek pracy. W tych kategoriach Polska zajmuje odpowiednio 21. i 24. miejsce wśród innych krajów UE.

Na liście państw regionu, które wyprzedziły Polskę w ogólnym rankingu znajduje się Słowenia z 22. pozycją w świecie, Estonia (24. pozycja), Czechy (25.). Cały ranking otwiera otwiera Norwegia, która wyprzedza inne kraje w niemal każdej kategorii.

Indeks SEDA bierze pod uwagę wskaźniki z trzech obszarów: ekonomicznego (dochód na obywatela, stabilność gospodarczą kraju, poziom zatrudnienia), inwestycyjnego (infrastruktura, system edukacji i opieki zdrowotnej) oraz zrównoważonego rozwoju (stan środowiska, instytucje rządowe, społeczeństwo obywatelskie, dystrybucja dochodów).

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Jasko
Przed rokiem byliśmy na 31 miejscu. Tu komentarz SEDA sprzed roku, opisującej POlskę w totalnej ruinie:
Polska mistrz zrównoważonego progresu.
Okazuje się, że nasz kraj obok Chin i Urugwaju znalazł się w pierwszej dziesiątce państw, które w ciągu ostatnich siedmiu lat dokonały największego skoku pod względem
Przed rokiem byliśmy na 31 miejscu. Tu komentarz SEDA sprzed roku, opisującej POlskę w totalnej ruinie:
Polska mistrz zrównoważonego progresu.
Okazuje się, że nasz kraj obok Chin i Urugwaju znalazł się w pierwszej dziesiątce państw, które w ciągu ostatnich siedmiu lat dokonały największego skoku pod względem jakości życia.

Wskaźnik siedmioletni został tu zastosowany, by móc porównać postęp krajów w oparciu o pierwszy raport SEDA, który zrobiono właśnie przed siedmioma laty. Z porównania tego wynikło, iż Polska nie dość, że poprawiła wskaźniki ekonomiczne, to jeszcze np. istotnie podniosła poziom ochrony środowiska, co zwykle nie idzie w parze z rozwojem gospodarczym czy zdrowiem obywateli.

Dodatkowo Polsce udało się znacząco obniżyć poziom bezrobocia, który na przestrzeni dekady z 19 proc. spadł do 9 proc, a także znacząco wspiąć w obszarze rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. W tym ostatnim przypadku szczególną rolę pełnił rozwój trzeciego sektora i wzmocnienie go przez wprowadzenie możliwości odpisania 1 proc. od podatku, uchwalenie przepisów w zakresie równości płci i zwiększenie liczby kobiet na stanowiskach kierowniczych.

Twórcy raportu wskazują również na to, że na przestrzeni siedmiu lat, w naszym kraju udało się znacząco zmniejszyć również poziom korupcji. Dostrzeżono także progres w innych ważnych dla niniejszego raportu sferach: edukacji, dostępie do służby zdrowia, rozbudowie infrastruktury czy dbałości o zdrowie obywateli.

Dzięki temu wszystkiemu, choć w ogólnym rankingu na 148 państw jesteśmy na miejscu 31, to w osiągnięciach, jakich dokonaliśmy w każdej poszczególnej sferze życia, okazaliśmy się bezwzględnie zwycięzcą. Żaden inny z analizowanych krajów nie osiągnął w tym czasie tak wielkiego całościowo wzrostu, jak właśnie Polska.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~StanRS
wszendzie dobrze ale w domu, w gospodarstwie, na roli najlepiej. Toć to ja u nas w Puzdrach jestem lemingiem. Bo chcem nim byc. Co tam jakieś wilanowy, ursynowy, szmulki czy pragi. Leming na zagrodzie równy wojewodzie. Mam jaja do sprzedania, pisajta, wyślem.
~Gargamel
I uzbrojonych nazistów pełno.
~Misza
Norwegia, hehe. Kto by tam chcial mieszkac? Caly rok deszcz i zimno.
~Julek
Ale dla wędkarzy jest to raj na ziemi.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki