Azjatyckie potęgi walczą o niebo

Korea Południowa oświadczyła w niedzielę, iż poszerzyła swą strefę kontroli powietrznej o obszar częściowo pokrywający się z nową strefą obrony powietrznej Chin.

Azjatyckie potęgi walczą o niebo
Źródło: Thinkstock

Ministerstwo obrony w Seulu podało, że rozszerza strefę kontroli tak, aby zawarły się w niej dwie wyspy oraz podmorska skała z wybudowaną nad nią południowokoreańską stacją oceanograficzną. Według resortu decyzja Chin była niedopuszczalna, gdyż chińska strefa objęła terytorium południowokoreańskie.

Skała po koreańsku nazywa się Ieodo, po chińsku Suyan. Leży 149 km od wybrzeży Korei Południowej, 287 km od Chin. Oba kraje zgłaszają do niej roszczenia.

23 listopada Pekin zadeklarował, że rozszerza obszar kontroli powietrznej nad Morzem Wschodniochińskim. Na samoloty przelatujące przez tę strefę nałożono obowiązek meldowania swej obecności chińskiej kontroli powietrznej.

Jednostronne rozszerzenie przez ChRL strefy kontroli powietrznej wywołało protesty sąsiednich krajów, w tym Japonii, Tajwanu, Korei Południowej czy ostatnio Filipin, które uznały, że decyzja Pekinu "zagraża bezpieczeństwu narodowemu" państw w regionie. (PAP)

zab/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj