REKLAMA

Aż 85 proc. Polaków nie oszczędza na emeryturę w żadnej formie

2013-01-09 11:00
publikacja
2013-01-09 11:00

Polacy nie dbają o swoją przyszłość na emeryturze. Ponad 90 proc. badanych nawet nie wie, na czym polega odkładanie pieniędzy w ramach indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego  wynika z badań Millward Brown dla Polskiej Izby Ubezpieczeń i Komitetu Razem. Dlatego obie te instytucje p


roponują zmiany w prawie mające upowszechnić IKZE. Opierając się tylko na obowiązkowych składkach emerytalnych każdy Polak osiągnie na emeryturze zaledwie 30 proc. swoich zarobków.

Badanie Millward Brown wskazuje, że zaledwie kilka procent Polaków odkłada na emeryturę, a nasza wiedza na temat form oszczędzania jest znikoma.

 - Jedynie 15 proc. oszczędza na emeryturę. Osoby, które decydują się to robić, najczęściej wybierają prywatne ubezpieczenia o charakterze oszczędnościowym, inwestycyjnym. Robi tak 59 proc. osób, które oszczędzają, co oznacza, że są to ubezpieczenia o bardzo dużym znaczeniu społecznym i trzeba podejmować działania, aby te ubezpieczenia w Polsce się rozwijały - mówi Agencji Informacyjnej Newseria Marcin Tarczyński, ekspert Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Z badania wynika, że jedynie 2 proc. badanych oszczędza na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Ponad 90 proc. Polaków w ogóle nie wie, na czym polega ta forma oszczędzania.

IKZE jest od roku nowym dobrowolnym sposobem oszczędzania na emeryturę. Można na nim do 4 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne, ustalonej dla oszczędzającego za rok poprzedni, jest jednak limit uzależniony od średniego wynagrodzenia  w 2012 roku można było odłożyć maksymalnie 4030 zł. Wpłacanie na IKZE pozwala na odliczenie zapłaconej kwoty od podstawy opodatkowania i odzyskać zapłacony podatek należy tego dokonać przy składaniu rozliczenia podatkowego. Wypłata środków z IKZE po osiągnięciu wieku emerytalnego wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku od całości zgromadzonych na koncie środków.

Niska świadomość zalet IKZE jest niewątpliwie przyczyną nikłego zainteresowania tą formą oszczędzania.

 - W badaniu, po przedstawieniu mechanizmu IKZE, 21 proc. ankietowanych powiedziało, że mogłoby na emeryturę odkładać w taki sposób - mówi Marcin Tarczyński.- Odsetek ten wzrósł do 29 proc., gdy przedstawiliśmy projekt IKZE zmodyfikowany o zmiany, które postuluje PIU i Komitet Razem - .

Celem propozycji Polskiej Izby Ubezpieczeń i Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Razem jest upowszechnienie tego sposobu zabezpieczenia swojej przyszłości na emeryturze, czyli zwiększenie liczby osób oszczędzających w IKZE.

 - Nasze propozycje zmian koncentrują się na dwóch obszarach. Pierwszy obszar to limit, który można przeznaczyć na odkładanie w IKZE. Zależy nam na tym, żeby był to limit kwotowy, np. 4 tys. zł rocznie dla wszystkich Polaków. Jeśli określi się limit kwotowo, to nawet osoby najmniej zarabiające będą mogły relatywnie więcej, o ile będą chciały, odkładać na emeryturę - argumentuje ekspert.

Kolejna propozycja dotyczy ulg podatkowych przy wypłacie środków z IKZE po osiągnięciu wieku emerytalnego.

 - Obecnie gdybyśmy chcieli wykorzystać kapitał zgromadzony po kilkunastu, kilkudziesięciu latach oszczędzania, musimy zapłacić od niego podatek dochodowy. W naszej opinii należy znieść konieczność płacenia podatku w takim wypadku - uważa Marcin Tarczyński.

Ekspert dodaje, że dobrowolne formy oszczędzania są  konieczne, jeśli chcemy utrzymać na emeryturze wysoką tzw. stopę zastąpienia (pokazuje, jaką część naszego ostatniego wynagrodzenia stanowi świadczenie emerytalne).

 - Opierając się jedynie na obowiązkowym odkładaniu na emeryturę stopa zastąpienia wyniesie zaledwie w granicach 30-40 proc., czasem mówi się o 50 proc. W związku z tym, jeśli sami nie zadbamy o swoją emeryturę, to będzie ona znacząco niższa niż pensja którą pobieraliśmy. Czyli nasz poziom życia będzie niższy niż ten, do którego się przyzwyczailiśmy pracując - mówi Marcin Tarczyński.

Z badań Millward Brown wynika, że 59 proc. osób, które oszczędzają na emeryturę, robi to w ramach III filara. Co czwarty odkłada pieniądze na lokatach bankowych, a 15 proc. oszczędza na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE).  13 proc. badanych deklaruje, że odkładałoby 115  zł miesięcznie na IKZE w obecnej formie, a 11 proc. 123 zł miesięcznie, po zmianach proponowanych przez Komitet Razem.

Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Razem został zarejestrowany w 2009 r. przez Marszałka Sejmu RP. Jego członkowie zebrali ponad 130 tys. podpisów za wprowadzaniem ulgi podatkowej w III filarze, została do tego powołana specjalna podkomisja w Sejmie.


/ newseria.pl
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~znawca
85% polakow
to dziady nie z wlasnej woli a z woli mosciwie panujacych
~rak
wiekszość mężczyzna pójdzie do piachu przed 70-tka wiec po co odkłądać na emeryturę
~kiki
macie pracowac za 1200netto na reke i odkladac sobie na emeryturke.hi,hi,hi.Mieszkac w toytoyu i jesc to co nam przyroda da,czyli grzyby,ryby itp.a najlepiej wszystko co zarobicie oddac tuskowi i lysemu gejowi ale co tam i tak niebedzie kasy.a tak wogule czy kiedys byla.
~lala
i bardzo dobrze debile odkłądają w ofe ike i ikze
80% mężczyzn przed 67 rokiem będzie w piachu
nie odbiezre tej aksy którą banki opodatkują
nalezy co najwyzej odkłądać indywidulanie byle nikt łapy na nich nie połozył
lokaty obligacje i trochę akcji i finito
żadnych funduszy i innych oszustów buopracych
i bardzo dobrze debile odkłądają w ofe ike i ikze
80% mężczyzn przed 67 rokiem będzie w piachu
nie odbiezre tej aksy którą banki opodatkują
nalezy co najwyzej odkłądać indywidulanie byle nikt łapy na nich nie połozył
lokaty obligacje i trochę akcji i finito
żadnych funduszy i innych oszustów buopracych prowziję ,
~buhaha odpowiada ~lala
BUhahah Fundusze to niby co to jest jak nie giełda???
Koleś doucz się i nie pisz bzdur.
Aby grać na giełdzie to trzeba mieć minimalną wiedzę, wolny kapitał, konto maklerskie (za które również płacisz ) oraz dużo cierpliwości ale i tak zapłacisz podatek od kapitału na koniec każdego roku. Chyba że wykarzesz
BUhahah Fundusze to niby co to jest jak nie giełda???
Koleś doucz się i nie pisz bzdur.
Aby grać na giełdzie to trzeba mieć minimalną wiedzę, wolny kapitał, konto maklerskie (za które również płacisz ) oraz dużo cierpliwości ale i tak zapłacisz podatek od kapitału na koniec każdego roku. Chyba że wykarzesz stratę od zysków.
Jak statystycznie ze 80% mężczyzn umiera przed dożyciem emerytalnym....
to powinni wykupić sobie NW :) chociaż rodzina będzie miała pożytek.
IKZE jest dziedziczone i wypłacane rodzinie w formie masy spadkowej więc kasa będzie dla osoby uposażonej.
~lala odpowiada ~buhaha
matole fundusze maja taka wiedzę jaką ma przecietny kowslski
kupukjesz kghm na 20 lat odbierasz drugie tyle w dywidendach bo one dywidendę kardną
pałcisz 0.39 % za kupno i tyle samo za sprzedaż za 20 lat
a gnoje z tfi biorą po kilka % za zakup lub zarządzanie
jak mają taką wiedze czemu to tfi idea spadłą 40%
matole fundusze maja taka wiedzę jaką ma przecietny kowslski
kupukjesz kghm na 20 lat odbierasz drugie tyle w dywidendach bo one dywidendę kardną
pałcisz 0.39 % za kupno i tyle samo za sprzedaż za 20 lat
a gnoje z tfi biorą po kilka % za zakup lub zarządzanie
jak mają taką wiedze czemu to tfi idea spadłą 40% w rok a ja zarobiłem 70% rolując zakupy na gpw na procencie składanym.
tfi ikze ike ofe to oszustwo nic wiećej słąbe wyniki i duze koszty
Amber gold też był dobry o finroyal nie wspominam
~uyuy
A ja oszczędzam na zusie, nie płace. Troche tego sie już uzbierało
~azza
Dopiero co pierwszy obiecywacz obiecywał wysokie emerytury jak wszyscy będą pracować do 67 roku życia ! Czyżby po raz kolejny zrobił nas w ciula ? Nie może być, on taki dobry
~ra
za jakis czas ustroj zmieni sie i wszystko przepadnie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~viki
PRZECIEŻ EMERYTURA MA BYĆ Z ZUSU ...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki