Weekend odbija się bankom czkawką

Utrudnione korzystanie z systemów bankowości internetowej i mobilnej - to problemy, z jakimi w poniedziałek musieli się mierzyć klienci kilku banków. Niektóre utrudnienia przeciągnęły się do wtorku.

W poniedziałek koło godziny 9:30 jeden z naszych czytelników przesłał na alert@bankier.pl informację o występujących w Nest Banku problemach z przelewami. "Wyskakuje, że przelew odrzucony, a jako powód błąd biznesowy" - podawał w szczegółach.

Jeśli wiesz o sprawie, którą powinna zająć się redakcja, napisz do nas na adres alert@bankier.pl
Jeśli wiesz o sprawie, którą powinna zająć się redakcja, napisz do nas na adres alert@bankier.pl (Bankier.pl)

Istotnie - bank mierzył się z awarią. "Uprzejmie informujemy, że mogą występować chwilowe utrudnienia w dostępie do bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej. Trwają prace nad rozwiązaniem problemu" - podawał Nest w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej. Niektórym z klientów udawało się zalogować do systemu bankowości elektronicznej oraz dokonać operacji - np. wykonać przelew, jednak czas pracy systemu był znacznie wydłużony.

Z końcem dnia awarię usunięto.

Problemy nie tylko w Nest Banku

Poniedziałek po zapowiadanych na 14 września zmianach w logowaniu do banków przyniósł utrudnienia także w kilku innych instytucjach.

Wśród zgłoszeń, jakie wpływały na alert@bankier.pl pojawiła się też informacja o braku kontaktu z infolinią BOŚ Banku. Istotnie, po wybraniu numeru infolinii słychać komunikat o tym, że połączenie nie może być zrealizowane. "Dla zwiększenia bezpieczeństwa wykonywanych przez Państwa operacji finansowych wdrożyliśmy wymogi unijnej dyrektywy PSD2 dotyczącej usług płatniczych. Przepraszamy za wszystkie niedogodności z tym związane oraz wydłużony czas oczekiwania na połączenie z naszymi konsultantami" - wyjaśnia dziś bank na swojej stronie internetowej.

Otrzymaliśmy też zgłoszenie w sprawie logowania do mBanku. Niektórzy użytkownicy zgłaszają problem z dostaniem się do rachunku, proces logowania momentami przebiega w spowolnionym tempie, niemniej biuro prasowe zapewnia, że nie występują żadne utrudnienia na większą skalę.

Około godziny 18:00 nadeszła informacja z biura prasowego Idea Banku - również klienci tej instytucji informowali nas o problemach z logowaniem. "Dla większości klientów nowe mechanizmy logowania do bankowości (zgodne z PSD2) działają poprawnie. Niewielka grupa kilkudziesięciu klientów miała problemy z logowaniem przy pierwszej próbie, podczas dodawania urządzenia jako zaufanego (mechanizm ten pozwala logować się ze swojego urządzenia bez konieczności ponownego podawania kodu SMS). Przy ponownej próbie logowania problem nie występował" - wyjaśniono w komunikacie przesłanym do redakcji.

Wtorek - problemów dzień drugi

Z awarią w poniedziałek musiał zmierzyć się też Alior Bank. Niedługo po godzinie 12:00 informowaliśmy, że część klientów może natrafić na pewne utrudnienia w nowej wersji logowania. Niektórym z nich nie wyświetlało się bowiem okno do wpisania kodu przesłanego SMS-em, ergo - niemożliwe było zalogowanie. Jak jednak podaje bank na swojej WWW, wystarczy odświeżyć wówczas stronę (f5) lub wyczyścić cookies, a okno logowania pojawi się na ekranie. W późniejszych godzinach problemy z dostępnością do systemu bankowości internetowej pogłębiły się. Bank informował o problemach w serwisie Facebook. O godzinie 19:50 na profilu firmy opublikowano informację, że logowanie do systemu bankowości internetowej jest już możliwe. "Zachęcamy do odświeżenia strony logowania lub aplikacji mobilnej. Uprzejmie przepraszamy za tę niedostępność, nasi specjaliści robili wszystko, żeby jak najszybciej przywrócić działanie systemów" - uzupełniono w komunikacie.

Mimo to, we wtorek rano część klientów nadal ma trudności z logowaniem do systemu bankowości internetowej. Kolejne próby logowania kończą się niepowodzeniem, system pracuje dłużej niż zwykle.

Podobnie przeciągają się utrudnienia w Volkswagen Banku. "W dn. dzisiejszym całkowicie padł system logowania do bankowości w VWBanku i nie działa infolinia, brak jakiejkolwiek informacji na stronie banku, ani na infolini. Strona do logowania nie działa już od 13.09" - pisał do nas w poneidziałek jeden z czytelników. "Kompletny brak dostępu od 13.09 do środków w VWBANK" - dodawał inny. Po wejściu na stronę logowania, do systemu E-Direct, użytkownikowi wyświetlany był jedynie błąd "403 Forbidden". W odpowiedzi do wpisu jednego z klientów w serwisie Facebook, bank napisał: "Informujemy, że występują problemy techniczne systemów. W związku powyższym dostęp do systemu transakcyjnego może być utrudniony. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem pełnej dostępności. Przepraszamy za ewentualne niedogodności w korzystaniu z naszych usług". Około godziny 15:00 strona logowania z powrotem była aktywna.

Jednak we wtorek otrzymujemy kolejne zgłoszenia od rozczarowanych klientów VW Banku. Wprawdzie przejście do strony logowania jest możliwie, jednak wprowadzenie danych - już nie. "Nastąpiło automatyczne wylogowanie" - czytamy w komunikacie, nawet jeśli nigdy dotąd nie logowaliśmy się do systemu.

Widok strony logowania do Volkswagen Banku we wtorek rano
Widok strony logowania do Volkswagen Banku we wtorek rano (https://www.vwbank.pl/)

Na utrudnienia skarżą się też klienci BOŚ Banku. W związku z weekendowymi zmianami i wzmożonym obciążeniem serwerów, występują przejściowe problemy z logowaniem do systemu bankowości internetowej. Bywa, że niemożliwe jest również nawiązanie połączenia z infolinią. W rozmowie z biurem prasowym BOŚ Banku usłyszeliśmy, że na dodatkowe utrudnienia mogą napotkać ci klienci, którzy do 14 września nie migrowali do nowego systemu e-bankowości. Klientom pozostaje uzbrojenie się w cierpliwość.

Co zmieniło się w bankach w ostatni weekend, wyjaśniamy szczegółowo w artykule "Ważne zmiany dla klientów banków od 14 września. Co trzeba wiedzieć?".

Kliknij, żeby przejść do artykułu »
Kliknij, żeby przejść do artykułu » (Bankier.pl)

mw

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 12 kryzysio

He he, z Volkswagen Banku poznikały informacje o kartach wydanych do rachunków. Albo błąd systemu i nie wyświetla, albo przez pomyłkę zastrzegli, jak to już u nich bywało.

! Odpowiedz
0 7 kryzysio

Godzina 14:40, 17 września 2019, system nadal leży i kwiczy.

! Odpowiedz
0 10 pawelko

Alior ciągle i całkowicie nie działa, a rano było jeszcze ok. Teraz od razu komunikat system jest niedostępny... Może i z wyższą kulturą ale co mi z tego, skoro narażają mnie na straty jeśli nie wykonam dzisiaj transakcji... Echhh..

! Odpowiedz
3 2 pawelko

Hurra, Alior zaczął działać... Tak niewiele do szczęścia potrzeba :)

! Odpowiedz
0 8 kris105

Alior alej nie działa a muszę przelew zrobić psia mać

! Odpowiedz
0 6 ertom

Co kilkanaście minut jestem wyylogowywany z aplikacji NOL w Aliorze

! Odpowiedz
5 12 cowabunga

ta opcja w MBANKu nie działa jak łączysz się po LTE gdzie zmienia ci się adres IP i jest NAT. Tego z mbonka nie przewidzieli, banda gamoni

! Odpowiedz
9 2 pralkaboga

jak sie nie podoba to idz do aliora :) btw, nie mam żadnych problemów z aplikacją mBanku kiedy łącze się przez LTE, WiFi czy jakkolwiek. zawsze działa tak jak należy, ale może to wina tego, że zamiast telefonu masz jakiś taboret.

! Odpowiedz
0 21 zielonyfraktal

Alior nie dziala w ogole. Dostaję SMSy, wpisuję go po czym po minucie mielenia system informuje ze 'WYLOGOWANO poprawnie'.

Masakra

! Odpowiedz
1 1 zielonyfraktal

update: juz naprawili

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne