REKLAMA

Awaria prądu w USA powoduje gwałtowne wahania kursu dolara

2003-08-15 00:22
publikacja
2003-08-15 00:22
Kilkanaście największych miast na północy Stanów Zjednoczonych oraz na południu Kanady zostało całkowicie pozbawionych prądu. Według przedstawicieli Federalnej Komisji Regulacji Energetyki awaria nie jest spowodowana atakiem terrorystycznym. Niepewność jaka zapanowała po wyłączeniach prądu spowodowała gwałtowne ruchy dolara na międzynarodowym rynku walutowym. Zawieszony został handel posesyjny na rynkach akcji.

Według świadków całkowicie pozbawione prądu zostały Nowy Jork, Detroit, Cleveland, część New Jersey oraz Toronto i Ottawa. Przyczyną wyłączenia prądu w tych miastach jest awaria elektrowni na Manhattanie. Z powodu wyłączenia prądu całkowicie została sparaliżowana komunikacja miejska i lotnicza. Ulice Nowego Jorku są zapełnione ludźmi.

Kurs dolara na międzynarodowym rynku walutowym gwałtownie osłabł w stosunku do euro zbliżając się do poziomu 1,13. Potem jednak zaczął odrabiać straty, kiedy władze ogłosiły, że awaria nie była wynikiem zamachu terrorystycznego. Handel na rynku forex jest możliwy dzięki temu, że niektóre banki inwestycyjne działają na zasilaniu awaryjnym. Jednak wielu dealerów walutowych nie ma możliwości handlu z powodu braku prądu. Na elektronicznych platformach handlu walutami w wielu przypadkach zwiększony został spread pomiędzy ofertami z powodu wzrostu niepewności na rynku.

Według analityków rynki akcji rozpoczną piątkową sesja od spadków właśnie z powodu przerwy w dostawach prądu. Im dłużej przerwa ta będzie trwała, tym niżej otworzą się rynki. Wrześniowe kontrakty na indeks S&P 500 zniżkują w tej chwili o 6,7 pkt do 981 pkt, natomiast kontrakty na indeks Nasdaq 100 spadły o 9 pkt do 1236,5 pkt.

Według przedstawicieli władz Nowego Jorku dostawy prądu dla całego miasta zostaną do wieczora przywrócone. W południowych i wschodnich częściach Nowego Jorku powoli włączany jest prąd, jednak cała operacja przywracania zasilania musi trochę potrwać. Dlatego apeluje się do mieszkańców o wyłączenie wszelkich urządzeń elektrycznych w celu uniknięcia przeciążeń. W piątek w całym Nowym Jorku prąd powinien już być dostarczany normalnie, tak jak co dzień powinny działać wszystkie instytucje, m.in. New York Stock Exchange.

Pojawiły się niepotwierdzone informacje, że przyczyną wyłączenia prądu była awaria systemów informatycznych spowodowana działaniem robaka internetowego o nazwie Blaster. Według ekspertów jest to raczej nieprawdopodobne, jednak niektóre amerykańskie media powołują się na informacje z FBI i jako przyczynę podają błąd w systemach informatycznych, który umożliwił włamanie do nich.
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki