REKLAMA

Awaria XTB przy odczycie inflacji w USA. Wściekli klienci oskarżają brokera

Michał Misiura2023-11-15 13:40, akt.2023-11-15 16:21redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-11-15 13:40
aktualizacja
2023-11-15 16:21

Platforma oraz aplikacja mobilna XTB przestała działać we wtorek 14 listopada w chwili publikacji danych o inflacji w USA. Inwestorzy nie mogli zamykać ani otwierać pozycji, gdy rynkowe wykresy mknęły w górę. 

Awaria XTB przy odczycie inflacji w USA. Wściekli klienci oskarżają brokera
Awaria XTB przy odczycie inflacji w USA. Wściekli klienci oskarżają brokera
fot. Brendan McDermid / / Reuters

Klienci nie mieli dostępu do platformy XTB mniej więcej od godziny 14:30, o której opublikowane dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych, do 15:00. Odczyt okazał się niższy od oczekiwań, a na rynkach wybuchła euforia. Na wieść o tym, że inflacja CPI w USA zeszła w październiku do poziomu 3,2%, kontrakty na giełdowych indeksach wystrzeliły w górę.

Około 15:00 kontrakty futures na indeks S&P500 zyskiwały 1,3%, na Nasdaq 1,6%, a Dow Jones 1%, podczas gdy kontrakty na indeks małych spółek Russel 2000 rosły o nawet 3,6%. Eurodolar umacniał się o 1%, tymczasem klienci XTB nie mogli otwierać ani zamknąć swoich pozycji.

Na platformie X (dawny Twitter) pod adresem brokera posypał się grad negatywnych komentarzy i zarzutów, w których klienci zarzucali XTB celowe działanie na ich szkodę. Cześć z nich sugerowała wprost, że przerwa została wywołana specjalnie, żeby doprowadzić do likwidacji ich pozycji. 

XTB działa w oparciu o model market maker (MM). Broker występuje w nim, jako organizator własnego rynku dla uczestników, czyli jest zawsze drugą stroną wszystkich transakcji. Co za tym idzie strata klienta, jest zyskiem spółki. Więcej o modelu działalności XTB w wywiadzie dla Bankier.pl mówił Filip Kaczmarzyk, członek zarządu brokera.

Niektórzy inwestorzy korzystający z platformy XTB zdążyli poinformować już o złożeniu reklamacji.

Do podobnej awarii XTB w chwili podwyższonej zmienności na rynkach doszło 23 lutego tego roku. Około 14:30, kiedy w Stanach Zjednoczonych opublikowano dane o PKB i bezrobociu, klienci brokera nie mogli zalogować się na swoich kontach. Niektórzy zgłaszali jednak, że awaria pojawiła się u nich już poprzedniego dnia.

Wczorajsza krótka przerwa w dostępie do platformy oraz aplikacji mobilnej brokera pojawiła się w dniu, w którym do oferty XTB dołączyły Plany Inwestycyjne umożliwiające klientom budowę pasywnych portfeli złożonych z ETF-ów. Być może awaria miała więc związek z dodawanym produktem.

Oświadczenie XTB

W odpowiedzi na nasze pytania dotyczące awarii XTB nadesłało oświadczenie prasowe, którego treść publikujemy w całości poniżej:

We wtorek, 14 listopada, około godziny 14:30 odnotowaliśmy przejściowe problemy z logowaniem się do platformy i jej funkcjonowaniem. Natychmiast podjęliśmy działania związane z przywróceniem jej pełnej funkcjonalności dla inwestorów, co nastąpiło wkrótce potem.

Funkcjonalność platformy inwestycyjnej i jej niezawodność są dla nas najwyższym
priorytetem. W ramach wewnętrznego audytu, dział technologii analizuje obecnie przyczyny
tego problemu, by skutecznie przeciwdziałać takim zjawiskom w przyszłości.

Prosimy inwestorów, którzy zostali dotknięci tą sytuacją o kontakt bezpośrednio z
działem obsługi klienta. Zapewniamy, że takie osoby zostaną potraktowane priorytetowo.
Przypominamy, że reklamację można złożyć elektronicznie, poprzez formularz dostępny w
pokoju inwestora lub telefonicznie pod numerem +48 22 273 99 50. Wszystkie szczegóły
oraz formularz reklamacji są dostępne na naszej stronie www: https://www.xtb.com/pl/edukacja/proces-reklamacji

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
serdeli1
A czy eTORO to tez jest market maker?
serdeli1
Od dluzszego czasu zastanawialem sie jak to jest: zero oplat, bardzo niskie prowizje, super ofera z jesnej strony. Z drugiej strony fenomenalne zyski firmy brokerskiej, wysokie dywidendy.
Czyli jak to sie spina, skad te dobre wyniki finansowe przy tak niskich oplatach?
W tym momencie ukazuje sie ten artykul, ktory pozwala
Od dluzszego czasu zastanawialem sie jak to jest: zero oplat, bardzo niskie prowizje, super ofera z jesnej strony. Z drugiej strony fenomenalne zyski firmy brokerskiej, wysokie dywidendy.
Czyli jak to sie spina, skad te dobre wyniki finansowe przy tak niskich oplatach?
W tym momencie ukazuje sie ten artykul, ktory pozwala mi połączyc puzle w tej logicznej ukladance.
Dziekuje za pouczajacy artykul. Pozdrawiam wszystkich graczy.
carlito1
XTB to Marker maker ! to oznacza, że jesteście w kasynie. Gracie przeciwko brokerowi, a nie rynkowi, każda wasza strata to zysk brokera. Resztę dopowiedzcie sobie sami.
carlito1
od 2007 roku mówię, że u nich się nie gra,...... a ludzie dalej swoje..
monuz
Każdy kto choć trochę zna się na giełdzie wie, że XTB to market maker i zawsze zablokuje ci możliwość handlu, jak jest narażony na duże straty. Nic to się nie różni od sytuacji, gdy Orlen na rozkaz Kaczyńskiego musiał zaniżyć ceny paliw przed wyborami, ale naraz popsuły się wszystkie dystrybutory w całej Polsce :)
zoomek
"Broker występuje w nim, jako organizator własnego rynku dla uczestników, czyli jest zawsze drugą stroną wszystkich transakcji."
Nie rozumiem skąd w takim razie JAKIEKOLWIEK zaufanie do takiego brokera?
Upaliście na głowy?
Puste dodam od razu.
zoomek
Kiedyś wszyscy zrozumiecie że licząsię tylko fizyczne aktywa które macie pod ręką. A cała reszta to mafia i pralnia pieniędzy.
kacz-dzong-un
"Do podobnej awarii XTB w chwili podwyższonej zmienności na rynkach doszło 23 lutego tego roku. Około 14:30, kiedy w Stanach Zjednoczonych opublikowano dane o PKB i bezrobociu" hahaha, już robili to nie raz, świetne konto!
kacz-dzong-un
Bardzo wygodna dla XTB awaria. Będą z tego zyski, akcje XTB pójdą w górę. Klienci nabici. To taki dobry powód, by założyć tam konto i zacząć grać na CFD :)
tubak
Przecież to polski broker z którym już było różnie.

Powiązane: Inwestowanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki