Awantura wśród związkowców po wizycie Grety Thunberg na Śląsku

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która kilka dni temu wraz z ekipą filmową odwiedziła Bełchatów, podczas swojej wizyty w Polsce była też na Śląsku. Przekazana w środę informacja o jej pobycie w Zabrzu wywołała emocje wśród części górniczych związkowców.

O przyjeździe Grety Thunberg do Zabrza napisał w portalu społecznościowym Jerzy Hubka - związkowiec z likwidowanej kopalni Makoszowy, który zamieścił także kilka zdjęć ze spotkania z aktywistką. Od działania związkowców z kopalni Makoszowy szybko odcięło się kierownictwo Związku Zawodowego Górników w Polsce (ZZGwP), a Spółka Restrukturyzacji Kopalń, do której należy obecnie ta likwidowana kopalnia, zapewniła, że Thunberg nie weszła na teren zakładu.

"Spotkaliśmy się z Gretą Thunberg na kopalni Makoszowy, a potem byliśmy na kopalni Guido (kopalnia zabytkowa, gdzie działa ogólnodostępne muzeum - PAP) wraz z ekipą telewizyjną BBC, aby Greta zobaczyła choć namiastkę dołu kopalni. Przekazaliśmy Jej, że Górnicy nie boją się zmian i przeobrażeń, wszak pod warunkiem, że rozmawia się z nimi uczciwie i prowadzi rzetelny dialog i wypracowuje konkretny kompromis. Podkreśliliśmy, że kopalnie nie generują dwutlenku węgla CO2 i można je z powodzeniem wyposażyć w nowoczesne technologie z pożytkiem dla środowiska, jednocześnie nie tracąc miejsc pracy" - napisał na Facebooku Jerzy Hubka z ZZGwP.

W odpowiedzi kierownictwo Rady Krajowej tego związku wydało oświadczenie, "w którym stanowczo odcina się od szkodzących branży działań podjętych przez organizację KWK Makoszowy". W komunikacie związkowa centrala podkreśliła także, że Jerzy Hubka nie ma żadnego upoważnienia do wypowiadania się w imieniu związku.

"Kontakty z Gretą Thunberg w świetle kamer telewizyjnych BBC uznajemy za przejaw megalomanii i głupoty, a działania organizacji z Makoszów za szkodliwe dla Polski" - napisali dwaj wiceszefowie Związku Zawodowego Górników w Polsce Arkadiusz Siekaniec i Sebastian Czogała.

Rzecznik związku Siepień'80 Patryk Kosela w portalu społecznościowym nazwał związkowca z kopalni Makoszowy "sabotażystą i pożytecznym idiotą". "Paktuje z Gretą w momencie, gdy trwa walka o polski węgiel i polskie kopalnie. Zdrada i hańba" - ocenił Kosela, według którego spotkanie ze związkowcami z Makoszów pozwoliło Grecie Thunberg powiedzieć na Forum Ekonomicznym w Davos, że rozmawiała z polskimi górnikami i oni rozumieją konieczność zmian.

Rzecznik Spółki Restrukturyzacji Kopalń, do której należy likwidowana zabrzańska kopalnia, Wojciech Jaros, poinformował, że przekazana przez Jerzego Hubkę informacja o wizycie Grety Thunberg w kopalni Makoszowy jest nieprawdziwa. "Kierownictwo kopalni nie ma jednak wpływu na to, z kim spotykają się związkowcy w swoich siedzibach, znajdujących się poza terenem kopalni" - powiedział PAP rzecznik SRK.

17-letnia Greta Thunberg należy do symboli walki o ochronę klimatu. Aktywistka była już na Śląsku w grudniu 2018 roku, jako uczestniczka szczytu klimatycznego ONZ - COP24. Kilka dni temu pojawiła się również w okolicach Bełchatowa - nagrała swoje wystąpienie na tarasie widokowym w Kleszczowie, skąd rozciąga się widok na odkrywkę węgla brunatnego i zasilaną tym surowcem elektrownię Polskiej Grupy Energetycznej. Zarówno wówczas, jak i podczas wizyty na Śląsku, o spotkaniach Grety Thunberg nie informowano mediów.

Elektrownia w Bełchatowie nie po raz pierwszy stanowiła tło do wystąpień aktywistów klimatycznych. W ubiegłym roku na jej chłodni kominowej aktywiści Greenpeace wyświetlili portret premiera Mateusza Morawieckiego z napisem "Wstyd". Protestowali w ten sposób przeciwko zablokowaniu zapisu o dojściu do 2050 r. UE do neutralności klimatycznej; podawali też, że bełchatowska elektrownia jest największym w Europie emitentem dwutlenku węgla.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ amac/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 28 jarunia

o Greto Thunberg, kto Cię okiełznać zdoła

! Odpowiedz
46 47 jasiek2017

Nie rozumiem czy będą spotykać się z każdym dzieckiem krzyczącym nt klimatu ?
Ta dziewczynka jest nikim jeśli chodzi o cokolwiek więc nie rozumiem podniecania się jej życiem, artykułami o niczym itd.

! Odpowiedz
71 54 jag63

Epidemia strachu dopadła pisiorów.

Istny pożar w burd.., oj pardąsik, w szacownej kamienicy pana Banasia.

! Odpowiedz
50 60 ekwador15

Związki zajmują się Gretą a polski wegiel lezy i zaraz nie bedzie gdzie składowac, gdzie importujemy węgiel z Rosji. I tutaj jest tak mocny sprzeciw jak na wizytę Grety?

! Odpowiedz
30 38 rekin1986

Poczekaj jeszcze trochę jak ruszy wytop stali w hucie w Krakowie to cały zapas węgla zniknie szybciej niż myślisz teraz nie robią koksującego to mają dołek niech tylko huta w Krakowie ruszy to znowu będzie w górę

! Odpowiedz
0 0 wektorwg odpowiada rekin1986

To musieli bu na nowo piec wybudować. A za Gierka trwało to 4 lata.

! Odpowiedz
60 89 antysemita

Biedne, chore dziecko manipulowane przez wiadome środowiska oraz - O zgrozo - lewicujących rodziców. Krzywda tego dziecka to tylko jedna strona medalu. Druga jest znacznie gorsza, mroczna bo ma uderzyć i zmienić światopogląd milionów... niczym w kulturowe nas ubogacenie islamskiej imigrackiej fali ścieku teraz mamy uwierzyć w światowe zagrożenie ze strony co2, ocieplenie klimatu... jeden wielki i nawet nie naukowy fu*kin' bullshit!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 19 trollmaster

dałem plusa, ale tak na marginesie - widzisz zimę za oknem?

! Odpowiedz
40 20 wizytator odpowiada trollmaster

Były już takie czasy, że w Holandii żyły hipopotamy, a w Polsce rósł winogron jak we Włoszech.
I co zrobiło ochłodzenie klimatu?

! Odpowiedz
60 66 ojkonomist

dziecko manipulowane przez "nie znane siły polityczne", gdzie ty byłaś jak Trzaskowski bagatelizując problem, spowodował jedna z największych katastrof ekologicznych w świecie?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil