Awantura wśród związkowców po wizycie Grety Thunberg na Śląsku

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg, która kilka dni temu wraz z ekipą filmową odwiedziła Bełchatów, podczas swojej wizyty w Polsce była też na Śląsku. Przekazana w środę informacja o jej pobycie w Zabrzu wywołała emocje wśród części górniczych związkowców.

O przyjeździe Grety Thunberg do Zabrza napisał w portalu społecznościowym Jerzy Hubka - związkowiec z likwidowanej kopalni Makoszowy, który zamieścił także kilka zdjęć ze spotkania z aktywistką. Od działania związkowców z kopalni Makoszowy szybko odcięło się kierownictwo Związku Zawodowego Górników w Polsce (ZZGwP), a Spółka Restrukturyzacji Kopalń, do której należy obecnie ta likwidowana kopalnia, zapewniła, że Thunberg nie weszła na teren zakładu.

"Spotkaliśmy się z Gretą Thunberg na kopalni Makoszowy, a potem byliśmy na kopalni Guido (kopalnia zabytkowa, gdzie działa ogólnodostępne muzeum - PAP) wraz z ekipą telewizyjną BBC, aby Greta zobaczyła choć namiastkę dołu kopalni. Przekazaliśmy Jej, że Górnicy nie boją się zmian i przeobrażeń, wszak pod warunkiem, że rozmawia się z nimi uczciwie i prowadzi rzetelny dialog i wypracowuje konkretny kompromis. Podkreśliliśmy, że kopalnie nie generują dwutlenku węgla CO2 i można je z powodzeniem wyposażyć w nowoczesne technologie z pożytkiem dla środowiska, jednocześnie nie tracąc miejsc pracy" - napisał na Facebooku Jerzy Hubka z ZZGwP.

W odpowiedzi kierownictwo Rady Krajowej tego związku wydało oświadczenie, "w którym stanowczo odcina się od szkodzących branży działań podjętych przez organizację KWK Makoszowy". W komunikacie związkowa centrala podkreśliła także, że Jerzy Hubka nie ma żadnego upoważnienia do wypowiadania się w imieniu związku.

"Kontakty z Gretą Thunberg w świetle kamer telewizyjnych BBC uznajemy za przejaw megalomanii i głupoty, a działania organizacji z Makoszów za szkodliwe dla Polski" - napisali dwaj wiceszefowie Związku Zawodowego Górników w Polsce Arkadiusz Siekaniec i Sebastian Czogała.

Rzecznik związku Siepień'80 Patryk Kosela w portalu społecznościowym nazwał związkowca z kopalni Makoszowy "sabotażystą i pożytecznym idiotą". "Paktuje z Gretą w momencie, gdy trwa walka o polski węgiel i polskie kopalnie. Zdrada i hańba" - ocenił Kosela, według którego spotkanie ze związkowcami z Makoszów pozwoliło Grecie Thunberg powiedzieć na Forum Ekonomicznym w Davos, że rozmawiała z polskimi górnikami i oni rozumieją konieczność zmian.

Rzecznik Spółki Restrukturyzacji Kopalń, do której należy likwidowana zabrzańska kopalnia, Wojciech Jaros, poinformował, że przekazana przez Jerzego Hubkę informacja o wizycie Grety Thunberg w kopalni Makoszowy jest nieprawdziwa. "Kierownictwo kopalni nie ma jednak wpływu na to, z kim spotykają się związkowcy w swoich siedzibach, znajdujących się poza terenem kopalni" - powiedział PAP rzecznik SRK.

17-letnia Greta Thunberg należy do symboli walki o ochronę klimatu. Aktywistka była już na Śląsku w grudniu 2018 roku, jako uczestniczka szczytu klimatycznego ONZ - COP24. Kilka dni temu pojawiła się również w okolicach Bełchatowa - nagrała swoje wystąpienie na tarasie widokowym w Kleszczowie, skąd rozciąga się widok na odkrywkę węgla brunatnego i zasilaną tym surowcem elektrownię Polskiej Grupy Energetycznej. Zarówno wówczas, jak i podczas wizyty na Śląsku, o spotkaniach Grety Thunberg nie informowano mediów.

Elektrownia w Bełchatowie nie po raz pierwszy stanowiła tło do wystąpień aktywistów klimatycznych. W ubiegłym roku na jej chłodni kominowej aktywiści Greenpeace wyświetlili portret premiera Mateusza Morawieckiego z napisem "Wstyd". Protestowali w ten sposób przeciwko zablokowaniu zapisu o dojściu do 2050 r. UE do neutralności klimatycznej; podawali też, że bełchatowska elektrownia jest największym w Europie emitentem dwutlenku węgla.(PAP)

autor: Marek Błoński

mab/ amac/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 8 carlito1

Co to jest ?

! Odpowiedz
34 15 silvio_gesell

Zrozumiałem, społeczeństwo chce zniszczenia mediów dlatego wysłało Gretę Thunberg aby zrównało wszystkie media z pudelkiem.

! Odpowiedz
55 50 pazdzioch_indastries

Brawo Panie Jerzy.Załatwił Pan sprawę za całe to ... towarzystwo które 30 lat rozkradało polską energetykę a teraz czuje się winne za ten proceder.

Była koniunktura w energetyce tyle lat? BYŁA. I co zrobili zarządcy tych wszystkich spółek z tą kasą? Ano rozkradli po swoich firmach które obsiadły każdą taką spółkę.Jedna zajmowała się kateringiem, druga księgowością, trzecia myła podłogi w soboty itd. a ile to kosztowało? A kto to teraz wie, towarzysze się podorabiali majątków,samochodów, wódy się opili, A że teraz nie ma na filtr na komin? albo na farmy fotowoltaiczne? a kogo to obchodzi, my obywatele za to zapłacimy po raz kolejny.

A takie tchórze jak z pge czy kopalni chowają się przed małą dziewczynką,na którą jak patrze to tak najzwyczajniej po ludzku szkoda mi jej...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
31 9 palestrina

How dare you, all of you here on this forum! :)PPP

! Odpowiedz
45 52 slawekkry

Ciekawe czy jak sobie Greta pierdnie to ma wyrzuty sumienia , obstawiam że tak

! Odpowiedz
47 74 q-tas

Ale po jaki uj coś tu negocjować cokolwiek , dzieckiem?

To tak jakby chirurg w szpitalu negocjował przebieg operacji z dżdżownicą. Albo jakby projektant autostrady negocjował jej pzebieg z guźcem z Afryki.

! Odpowiedz
86 54 antybolszewik

Zauważcie, że najbardziej na zielonych napadają ruskie trolle. Psuje im petrobiznes. W Polsce coraz większe straty z susz a Putin się cieszy.

! Odpowiedz
29 15 and-owc

"Pytanie" - czy złożyli kwiaty pod pomnikiem górnika W.Pstrowski i się pokłonili. Dawniej pod nim "sikali" (miejscowi). W Zabrzu wymyślili, jak uratować pomnik Wincentego Pstrowskiego (https://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,22987482,w-zabrzu-wymyslili-jak-uratowac-pomnik-wincentego-pstrowskiego.html? disableRedirects=true). Poniemiecka kopalnia "Hedwigswunsch" póżniej "Jadwiga" i "Pstrowski". Wszystkie kopalnie czeka ten sam los - "Ten Los Zły Los" piosenka Czesław Niemen.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
52 51 open_mind

Jakoś jej nie widzę w Pekinie ani w Delhi oraz krajach Afryki i na Filipinach. Pewnie by w jednym kawałku nie wyjechała razem z tą jej ekipą i sponsorami Sorosa.

! Odpowiedz
49 45 open_mind

Davos: Fakt, że najpotężniejsi przywódcy na świecie słuchają teraz nawet nastoletniej dziewczyny i pokroju komsomołki, mówi wiele i nie wystawia o nich najlepszej opinii oraz określa nasz system. Ps. Ja nauczyłem się już dawno temu aby nie słuchać 16-letnich dziewcząt, a szczególnie takich o facjacie z cyklu „Dziewczyna na traktorze sieje i orze”.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
57 51 open_mind odpowiada open_mind

„Globalna zmiana klimatu” to bzdura. To kłamstwo, napędzane żądzą władzy przez globalistów.
Trochę niezależnych badań pokazuje, że większość danych została sfałszowana, a „naukowcy”, którzy to zrobili, nadal są promowani przez tych, którzy szukają kontroli. Greta jest imbecylką.

! Odpowiedz
47 31 herflk odpowiada open_mind

Efekt cieplarniany w wyniku industrializacji naszej cywilizacji to nie jest kwestia wiary tylko fakt. Obecnie szacuje się że odpowiadamy za więcej niż 100% tego efektu. Wynika to z tego że obecnie słońce jest w fazie zmniejszonej aktywności i w zasadzie powinniśmy mieć lekkie globalne ochłodzenie, a jest wręcz przeciwnie.

Źródło: https://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-globalne-ocieplenie-jest-powodowane-wzrostem-aktywnosci-slonecznej-3

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 wektorwg

Do Chin potrzeba wizy!

! Odpowiedz
33 61 _xyz

„ Podkreśliliśmy, że kopalnie nie generują dwutlenku węgla CO2” - nagroda Darwina dla tego pana.

Wydobywają zapewne węgiel, żeby sobie leżał na powierzchni...

! Odpowiedz
16 40 blind-oln

Ogólnie to właśnie za to płacimy polskim górnikom po 10 tysięcy miesięcznie. Za to by wydobywali węgiel, który potem jest składowany na hałdach, a spalany jest węgiel importowany z Rosji.

! Odpowiedz
64 50 bangladesznadwisla

Smog krakowski pochodzi obecnie całkowicie z wiosek spoza miasta które palą węglem i śmieciami. Codzienna praktyka w polskich wsiach

! Odpowiedz
32 76 1984

No to jeszcze odpowiedz na pytanie dlaczego powietrze w Krakowie jest gorsze niż w tych wioskach? Stacja komunikacyjna na Krasińskiego bije rekordy. Nie tylko krajowe ale także europejskie. Jak to jest, że brudniejsze powietrze z krakowskiej ulicy nie jest winne smogu lecz czystsze z okolicznych gmin? Owszem, wiele osób źle pali więc kopci ale ogrzewanie śmieciami to klasyczna miejska legenda. Skąd weźmiesz kilka ton PET czy innego plastiku?

Zakażcie węgla w całej Małopolsce i zobaczymy co uzyskacie. Do czasu potwierdzenia waszych rewelacji o dobroczynnym wpływie zakazu palenia węglem trzymajcie się z dala od innych województw. Tym bardziej, że wiekszosć Polski pali węglem i drewnem i mimo to już spełnia unijne normy jakosci powietrza . Do sprawdzenia na stronie GIOS!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
43 54 zukzuzlowiec

Zobaczcie w załączonym linku skąd wogóle się wzieła ta osóbka i co stoi za jej działaniami a raczej jakie instytucje.
https://www.cda.pl/video/4218388b2

! Odpowiedz
44 55 zukzuzlowiec

Ciekawy dokument o pani Grecie i ochronie środowiska polecam obejrzeć żeby otworzyć oczy na pewne sprawy.

https://www.cda.pl/video/4218388b2

! Odpowiedz
20 15 karbinadel

Kiedyś była "Awantura o Basię", a teraz o Gretę? Qui vadis, Polonia?

! Odpowiedz
50 61 eresan

Oddać kopalnie górnikom za 1 zł. Niech sami radzą sobie ze swoimi problemami (związkami).

! Odpowiedz
54 87 and00

Biedne autystyczne dziecko, po jaki wój w ogóle się z nią spotykali?

O jakim kompromisie mowa?
Ci ekoterroryści to fanatycy, nawet jak zgodzą się na jakieś ustalenia, to zaraz je złamią i tylko poniosą swoje wymagania, niedawny kompromis traktując jako stan wyjściowy do dalszych negocjacji, i tak w kółko.
Nawet KE tak działa, a co dopiero ci od tego dziecka

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
114 61 trooper

Brawo Panie Hubka, tutaj potrzeba dialogu a nie takich zatwardziałych głów jak Pana Koseli. Niestety widać jak człowiek mądry i rozsądny to go psiarnia zajedzie i zwyzywa od zdrajców. Taki kraj mamy, taki naród ;(

! Odpowiedz
58 35 and-owc

"Awantura o Basię" - stary film. Polskie dzieci nie mogą zwiedzać "za darmo" zabytkowej kopalni poniemieckiej hrabiego "Guido" (Henckel von Donnersmarck) -dzisjaj doświadczalnej. Za to tubulcy-cudzoziemcy (zieloni) są zapraszani i karmieni na koszt podatnika. Co za czasy ? (komuś się przesypuje w kieszeni z dobroci).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
78 54 trooper

Tych darmozjadów z TVP też za friko wpuszczają o zgrozo.

! Odpowiedz
55 80 vinci70

Czy to ,,biedne dziecko " chodzi do szkoły czy już zdobyła niezbędne wykształcenie...Chyba że to taki pomysł na życie ?? Ona jest non stop w podróży ,martwię się poważnie ....

! Odpowiedz
81 54 trooper

Się lepiej martw o swoje i swoich dzieci płuca zawalone smogiem i syfem. Na zdrowie.

! Odpowiedz
34 69 1984 odpowiada trooper

W Krakowie zakazano węgla ale jakość powietrza nie różni się od tego co widać w Małopolsce:

http://monitoring.krakow.pios.gov.pl/dane-pomiarowe/automatyczne/parametr/pm10/stacje/1742-146-1707-111-21-99-81/roczny/2019

Najgorzej w Krakowie na stacji Krasińskiego mierzącej smog transportowy. Zabierzów ma zbyt krótki okres pomiarowy więc nie jest reprezentatywny. Żle w Nowym Targu i dalej na równi Kraków i reszta.

Czyli z jednej strony zakaz węgla i potężny smog, a z drugiej palenie węglem i takie samo powietrrze? Popatrz też na NO2, Kraków przekroczył normy UE, reszta województwa czyta. No to jak, smrodzi węgiel czy samochody?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
45 13 antyghandi

W kwestii nauki i zdobycia wykształcenia wzorce czepie od pana doktoranta Patryka Jakiego wiec tym się specjalnie nie przejmuj..

! Odpowiedz
99 72 staryznajomy

Truciciele boja sie juz o swoje przywileje, trzynastki, czternastki i inne bonusy.
Banda pasożytów

! Odpowiedz
81 58 trooper

Górnicy to nie pasożyty. To cięzko pracujący, ryzykujący życie i poświęcający swoje zdrowie (pylica itp) często szlachetni ludzie. To w rękach rządu są instrumenty takie jak ich poprowadzić i jak ich przebranżowić aby mogli robić coś pożytecznego i aby nie poszli na bezrobocie. To nie górnicy decydują o swoich pensjach i trzynastkach tylko nasz rząd

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
38 54 eresan odpowiada trooper

Górnicy i rolnicy to jedyne grupy zawodowe które blokując drogi i zastraszając pozbawionych jaj polityków doprowadziły do tego, że ich dochody są finansowane z naszych podatków.

Miliony absolwentów uczelni przebranżowiło się za swoje pieniądze i z własnej inicjatywy. Dlaczego za górników ma być odpowiedzialne państwo?

! Odpowiedz
117 69 karbinadel

Prawdziwym wrogiem górników jest rząd PiS, który na potęgę importuje węgiel z Rosji - przy okazji karmiąc Putina

! Odpowiedz
43 48 _jasko

To nie rząd importuje węgiel, a prywatne firmy, bo ten rosyjski jest zdecydowanie tańszy.
Rząd importuje ropę naftową......

! Odpowiedz
52 26 herflk odpowiada _jasko

Jakie prywatne firmy jeśli mogę spytać? W Polsce przemysł węglowy i energetyczny jest zdominowany przez spółki skarbu państwa.

! Odpowiedz
60 66 ojkonomist

dziecko manipulowane przez "nie znane siły polityczne", gdzie ty byłaś jak Trzaskowski bagatelizując problem, spowodował jedna z największych katastrof ekologicznych w świecie?

! Odpowiedz
30 41 _jasko

Jaki wpływ miał Trzaskowski "na jedną z największych katastrof ekologicznych w świecie?"

Zainteresuj się co działo się z częścią ścieków warszawskich zanim rozbudowano i zmodernizowano oczyszczalnię "Czaja" oraz zbudowano pod dnem Wisły kolektor.

! Odpowiedz
60 89 antysemita

Biedne, chore dziecko manipulowane przez wiadome środowiska oraz - O zgrozo - lewicujących rodziców. Krzywda tego dziecka to tylko jedna strona medalu. Druga jest znacznie gorsza, mroczna bo ma uderzyć i zmienić światopogląd milionów... niczym w kulturowe nas ubogacenie islamskiej imigrackiej fali ścieku teraz mamy uwierzyć w światowe zagrożenie ze strony co2, ocieplenie klimatu... jeden wielki i nawet nie naukowy fu*kin' bullshit!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 19 trollmaster

dałem plusa, ale tak na marginesie - widzisz zimę za oknem?

! Odpowiedz
40 20 wizytator odpowiada trollmaster

Były już takie czasy, że w Holandii żyły hipopotamy, a w Polsce rósł winogron jak we Włoszech.
I co zrobiło ochłodzenie klimatu?

! Odpowiedz
50 60 ekwador15

Związki zajmują się Gretą a polski wegiel lezy i zaraz nie bedzie gdzie składowac, gdzie importujemy węgiel z Rosji. I tutaj jest tak mocny sprzeciw jak na wizytę Grety?

! Odpowiedz
30 38 rekin1986

Poczekaj jeszcze trochę jak ruszy wytop stali w hucie w Krakowie to cały zapas węgla zniknie szybciej niż myślisz teraz nie robią koksującego to mają dołek niech tylko huta w Krakowie ruszy to znowu będzie w górę

! Odpowiedz
0 0 wektorwg odpowiada rekin1986

To musieli bu na nowo piec wybudować. A za Gierka trwało to 4 lata.

! Odpowiedz
71 54 jag63

Epidemia strachu dopadła pisiorów.

Istny pożar w burd.., oj pardąsik, w szacownej kamienicy pana Banasia.

! Odpowiedz
46 47 jasiek2017

Nie rozumiem czy będą spotykać się z każdym dzieckiem krzyczącym nt klimatu ?
Ta dziewczynka jest nikim jeśli chodzi o cokolwiek więc nie rozumiem podniecania się jej życiem, artykułami o niczym itd.

! Odpowiedz
4 28 jarunia

o Greto Thunberg, kto Cię okiełznać zdoła

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil