Autostrada A4 idzie do remontu

Autostrada A4 do remontu. W pierwszych dniach czerwca rozpoczną się prace na trzech odcinkach w województwach opolskim, małopolskim oraz dolnośląskim.

(fot. Szymon Blik/REPORTER / EastNews)

Jest to remont kapitalny, który będzie polegał na wymianie całej konstrukcji jezdni. Jednak, jak mówi rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jan Krynicki, wszystkie te odcinki nie zostaną całkowicie zamknięte dla ruchu. Będzie on utrzymywany na dwóch pasach w każdym kierunku. Zostaną tam jednak wprowadzone ograniczenia prędkości, więc kierowcy będą się musieli liczyć z dłuższą podróżą. Przedstawiciele GDDKiA radzą, by przed podróżą sprawdzić, jakie utrudnienia będą występować na trasie.

Ci, którzy Liczyli na obniżenie opłat za przejazd remontowanymi odcinkami, rozczarują się. Przez cały czas remontu będzie obowiązywał zwykły cennik. Jan Krynicki argumentuje, że utrzymanie normalnych cen w czasie remontu jest zgodne z prawem. Zaznaczył, że remonty i modernizacje autostrad są finansowane właśnie z pieniędzy pochodzących od kierowców.

Remont trzech odcinków ma się zakończyć za mniej więcej pół roku.

Odcinki, które będą remontowane:

województwo dolnośląskie

Remont autostrady A4 w województwie dolnośląskim będzie prowadzony na jezdni południowej (jezdnia w stronę Opola) na odcinku między węzłem Krajków a węzłem Przylesie (granica z województwem opolskim) o długości ponad 26,5 km. Zadanie przewiduje przede wszystkim wymianę nawierzchni, a następnie wymianę oznakowania poziomego oraz:

  • wymianę dylatacji obiektów mostowych,
  • wymianę barier na przejazdach awaryjnych,
  • wymianę uszkodzonych barier, odwodnienia itd.,

prace będą prowadzone również na węźle Brzezimierz (łącznica wjazdowa i zjazdowa).

 W celu minimalizacji utrudnień dla podróżnych oraz w celu umożliwienia sprawnych działań ratowniczych remont odbywać się będzie wieloetapowo. Remontowana jezdnia będzie odcinkowo wyłączana z ruchu. Ruch, poprzez istniejące i wykonywane na potrzeby remontu przewiązki, będzie kierowany na jezdnię północną gdzie na odcinku remontowanego etapu będzie odbywał się dwukierunkowo.

Pierwsze utrudnienia wystąpią w ostatnich  dniach maja kiedy Wykonawca remontu będzie wykonywał przewiązki na odcinku od węzła Krajków w stronę Opola. Wówczas nastąpi wyłączenie szybkich pasów ruchu jezdni północnej i południowej. Rozpoczęcie robót zasadniczych planowane jest 8 czerwca.

województwo śląskie

Na terenie województwa śląskiego prowadzone będą prace remontowe na odc. w Rudzie Śląskiej (uskok Halemba) km 327,450 – 328,400 oraz na węzłach: Batory, Bocheńskiego, Witosa. Obecnie trwa postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy remontu odc. w Rudzie Śląskiej oraz procedura przygotowawcza do ogłoszenia przetargu na wykonawcę remontu na węzłach. Podpisanie umów z wykonawcami planuje się do końca czerwca. Jednym z kryteriów wyboru Wykonawcy jest czas utrudnień.

województwo małopolskie

21 maja 2015 r. podpisano umowę na wykonanie remontu nawierzchni autostrady A4 na odcinku od wiaduktu w ciągu ul. Kąpielowej w Krakowie do węzła Kraków Wieliczka. ciągu 7 dni od podpisania umowy GDDKiA przekaże plac budowy wykonawcy. Wykonawca zgodnie z umową ma przygotować organizację ruchu na czas robót.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak /dyd/GDDKiA

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Maciej

Remont to "zło konieczne" ale prawdziwy problem w eksploatacji autostrad leży w przestarzałym systemie pobierania opłat. W końcu korki na prawie jedynych dobrych drogach wołają o pomstę do nieba.

! Odpowiedz
1 0 ~fux

Zaraz zaraz.... "Zaznaczył, że remonty i modernizacje autostrad są finansowane właśnie z pieniędzy pochodzących od kierowców.", brzmi jak drwina, to dokladnie jak powiedziec:

Dostaniecie gorszy produkt, po tej samej cenie, ale nie przejmujcie sie... w koncu nasz kiepski produkt poprawimy za pieniadze ktore wy nam zaplacicie...

Moze jestem idealista ale jak ofeduje gorzsy produkt - obnizam cene, jak chce poprawic wade fabryczna to naprawiam za darmo w ramach gwarancji, finalnie jesli naprawiam cos wyeksploatowanego to... jezeli to jest moje to ja za to place (moj produkt moj problem), a jesli czyjes to prosze wlasciciela e.g. panstwo o zaplacenie za to. Jesli placa kierowcy... to czy oni sa wlascicielami tej drogi? A jesli tak to dlaczego mialy by dostawac korzysci firmy trzecie?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 2 ~pisdawam

Pisiory sie wkurzają, że za rządów PO tak dużo się buduje i remontuje. Oni najchętniej widzieli by nasza ojczyznę na kolanach.

! Odpowiedz
0 4 ~halemba

2 odcinki w/w w woj. śląskim prócz Bocheńskiego i Witosa były remontowane w zeszłym roku.... Batory był robiony 2 lata z rzędu???

! Odpowiedz
0 8 ~SONDA

Czy prokuratura powinna się zająć "budową autostrad"?

! Odpowiedz
0 2 ~dsf

To śląskie czy opolskie?

! Odpowiedz
1 16 ~Motorowiec

Dlaczego koncesją na A4 nie zajmie się CBA ? Przecież to przekręt na POtęgę,a tłumaczenie o niejawności tego dokumentu to zwykłe oszustwo,bo ktoś przecież tą umowę POdpisywał i za to odPOwiada. Jak może być umowa tego typu nie jawna? Fakt, taka opłata to zdzierstwo na skalę europejską nie do przyjęcia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 26 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 9 ~typowynieżyt

...w p-oLSCE czosnek , zawsze będzie górą ...!....

! Odpowiedz
0 0 ~pl

Hiperaktywny pis I or z ciebie.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil