Autobusy hybrydowe mają jeździć po centrum Szczecina

Szczecin planuje kupić za nieco ponad 39,2 mln zł 16 autobusów hybrydowych. Miasto liczy, że uzyska dofinansowanie z UE. Autobusy hybrydowe i elektryczne mają w przyszłości zdominować komunikację w ścisłym centrum miasta.

Wniosek o dofinansowanie zakupu autobusów ponad 27,1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 został złożony pod koniec września - poinformowały w czwartek służby prasowe szczecińskiego magistratu.

Zaletą układów hybrydowych jest niższe zużycie paliwa, mniejsza emisja spalin oraz mniejszy hałas - przekonuje magistrat. Jak wylicza, po zastosowaniu napędu hybrydowego część energii można gromadzić w akumulatorach i wykorzystać przy ponownym ruszaniu. Ponadto, kierowcy mogą wyłączać silnik spalinowy, np. podczas przejazdu przez zabytkowe części miasta, aby chronić architekturę przed wpływem zanieczyszczeń.

Autobusy mają być wyposażone w instalacje poprawiające bezpieczeństwo i komfort pasażerów, w tym klimatyzację i systemy informacji. Dostosowane będą także do obsługi osób niepełnosprawnych.

Zakup pojazdów hybrydowych wpisuje się w plany miasta, by po ścisłym centrum jeździły autobusy hybrydowe, a docelowo elektryczne, bezemisyjne - powiedział dziennikarzom architekt miasta Jarosław Bondar.

Miasto nie będzie rozbudowywało komunikacji tramwajowej w ścisłym centrum.

Obok pojazdów hybrydowych planuje się także zakup 20 autobusów z silnikami diesla. Wniosek o dofinansowanie zakupu z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 także został złożony pod koniec września.

Koszt zakupu 20 autobusów z tradycyjnymi silnikami to niewiele ponad 35 mln zł, z czego dofinansowanie środkami unijnymi ma wynieść blisko 13,4 mln zł. (PAP)

res/ amac/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil