Auta z ulic, płucom lżej

Polskie miasta chciałyby sięgać po metody walki z samochodami sprawdzone na Zachodzie. Na razie nie mają takich możliwości, więc robią co mogą.

Auta z ulic, płucom lżej
Auta z ulic, płucom lżej (fot. BARTLOMIEJ KUDOWICZ / FORUM)

Część z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Ba! W niektórych rodzinach każdy ma własny pojazd. I nie za bardzo nas obchodzi, że nadmiar aut na polskich drogach niszczy nasze zdrowie - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

"Polskie samorządy z zazdrością patrzą na zachodnich sąsiadów, którzy od lat stosują rozwiązania ograniczające ruch, zwłaszcza w centrach miast. Przykłady? W Paryżu, gdy stężenie PM10 przekracza 80 mikrogramów na metr sześcienny do miasta mogą wjeżdżać jedynie samochody z określoną rejestracją - naprzemiennie parzystą lub nieparzystą. W Berlinie obowiązują strefy ograniczonej emisji komunikacyjnej, do której wpuszczane są wyłącznie pojazdy spełniające określone normy emisji. Sztokholm za wjazd do centrum pobiera opłaty od natężenia ruchu" - podkreśla dziennik.

"A w Polsce? - Już za poprzednich rządów pojawiła się propozycja, żeby umożliwić samorządom wprowadzania stref ograniczonej emisji komunikacyjnej. Niestety ten punkt wykreślono z projektu ustawy. Argumentem było to, że mieszkańców obarczonych sporymi kosztami związanymi z utrzymaniem pojazdu nie można jeszcze zmuszać do wymiany samochodów na bardziej ekologiczne" - zauważa "Gazeta Wyborcza". (PAP)

par/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 10 ~zsasiedzkimpozdrowie

a ja w stylycy bez okno (budynek między blokami 25m od obserwatora) z bloku obserwuję rezidą typu willa/klocek70 a z komina czarny gęsty gruby warkocz jakby antypapieża wybierali

! Odpowiedz
9 9 ~silvio_gesell

Tyle, że problem z powietrzem w Polsce wynika głównie z palenia śmieciami na wsi.

! Odpowiedz
0 6 ~nopewnie

tak tak syf w Łodzi jest dlatego ,że w Smardzewicach palą śmieciami , a we Wrocku dlatego że śmieci palą w Łososiowicach

! Odpowiedz
0 13 ~endi

Wystarczy wyposażyć rowery w GPS-y z wyłączeniem kurierów rowerowych i za każdy przejechany kilometr płacić pewną kwotę - znikną korki , powietrze będzie czystsze , a mieszkańcy zdrowsi

! Odpowiedz
1 4 ~mike

Akurat znikną, samochodów będzie tyle samo, tylko rowery będą wozić.

! Odpowiedz
0 0 ~endi odpowiada ~mike

przy odrobinie chęci i ten problem można jakoś rozwiązać , dla chcącego nic trudnego

! Odpowiedz
10 18 ~kon

he dom w ktorym pali sie smieciami emituje przez jeden dzien tyle zwiazkow chemicznych co samochod przez rok.Problemem sa domy,nie samochody.

! Odpowiedz
4 20 ~zez

miasta to by chciały zakazać samochdów albo wprowadzić dodatkowe opłaty za wjazd do centrów ale oczywiście poprawić komunikację miejską np. czyniąc ją bezpłatną to już jakoś nie chcę bo "to kosztuje", a że kierowcę opłaty też kosztują to już się nie liczy, bo "to już nie z mojej kieszeni"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 11 ~jo44

czemu służą takie chore tematy ? odp. większym wpływom do miejskich budżetów.
btw: gdyby ludzie podatkami etc nie byli okradani i zarabiali jak na zachodzie to by sobie nowe auta pokupowali i smog znad wisły by sobie dalej na wschód powędrował ...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil