REKLAMA

Austriacki rekord świata: ponad 8 tygodni urlopu w roku

2000-11-02 00:00
publikacja
2000-11-02 00:00


Austriacki rekord świata: ponad 8 tygodni urlopu w roku

Hojność austriackich pracodawców w udzielaniu pracownikom dni wolnych nie ma sobie równej na całym świecie. Szczególnie niekorzystnie wypadają na tym tle Japończycy. Podczas gdy urzędnicy w Austrii średnio 43 dni w roku mogą spędzić poza pracą, Japończycy zadowalają się z reguły urlopem o trzy tygodnie krótszym - chociaż prawo ich kraju gwarantuje znacznie dłuższy okres wypoczynku. Są jedynym narodem, który dobrowolnie skraca sobie czas wolny.

W samej Europie - jak wynika z najnowszego studium znanej firmy doradczej William M. Mercer - czas trwania urlopów jest bardzo zróżnicowany. W Niemczech i Szwecji to odpowiednio 42 i 41 dni robocze, w Belgii i Wielkiej Brytanii 31, a w Iranie 29 dni.

Przemysł Unii Europejskiej oferuje swym pracownikom przeważnie od 23 do 25 dni urlopu. Jednak pracodawcy belgijscy i włoscy poprzestają na 20 dniach, a niemieccy są o 10 dni hojniejsi. Poza tym w Niemczech jest 12 dni świątecznych w roku. Więcej mają tylko Austriacy i Hiszpanie. W większości krajów Unii Europejskiej obywatele mają prawo do wykorzystania tych dni. Tylko we Francji, Szwecji i Wielkiej Brytanii pracodawca może zobowiązać pracownika do podjęcia pracy w dniu świątecznym, albo odliczyć takie dni z przysługującemu pracownikowi urlopu. Podobnie jest w Irlandii. Jeśli pracownik pojawia się w pracy w dniu świątecznym w Iranie, może liczyć na rekompensatę finansową lub dodatkowy czas wolny.

Również czas trwania tygodnia pracy w poszczególnych krajach Europy jest zróżnicowany. Przepisy Unii Europejskiej stanowią, że nie może on przekraczać 48 godzin. W praktyce jest krótszy. W dziewięciu z 15 krajów Unii pracuje się co najwyżej 40 godzin tygodniowo, a Francja jest w trakcie przechodzenia na 35-godzinny tydzień pracy. Tylko w Danii, Irlandii i Wielkiej Brytanii stosują się do zaleceń wypracowanych dla całej Piętnastki.

HANNA TOBOLSKA

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki