Austria i Niemcy zgodziły się przyjąć uchodźców z Węgier

Pierwsze autobusy z niemal trzema tysiącami uchodźców dotarły w nocy na austriacko-węgierską granicę. Austriacy powitali ich oklaskami i jedzeniem. Czy to już Austria? - dało się usłyszeć od niektórych z niemal trzech tysięcy przybyłych już na austriacką granicę uchodźców. Docelowo imigranci mają trafić do Niemiec, Austria ma być krajem tranzytowym.

Pierwszy autobus z migrantami dotarł do granicy z Austrią w sobotę około godziny 3. Jak podała węgierska agencja MTI, uchodźcy wysiedli z pojazdu i na piechotę przeszli na stronę austriacką, gdzie zostali serdecznie powitani.

Austriackie MSW zapewniło już w piątek wieczorem, że jest przygotowane na - przybycie migrantów. Większość z nich, jak powiedział kanclerz Werner Faymann, chce pojechać dalej, do Niemiec, a tylko niektórzy deklarują chęć pozostania w Austrii. 

Pierwszych kilkaset osób pojawiło się na węgiersko-austriackim przejściu granicznym krótko po 6 rano. Austriacka policja spodziewa się przyjazdu przynajmniej 60 busów, które przetransportować mają ponad 4 tysiące uchodźców.

Ci, którzy dojechali już do granicy są szczęśliwi, że w końcu umożliwiono im dalszą podróż. Austriacy podstawili już też dwa specjalne pociągi, które mają zabrać przybyłych dalej, do Salzburga, skąd mają oni trafić do Niemiec.

(fot. Petr David Josek / EastNews)

W nocy pierwsze autobusy podstawione przez węgierski rząd zaczęły odwozić w stronę austriackiej granicy grupy uchodźców, którzy zatrzymali się na nocleg przy autostradzie M1, 30 km od Budapesztu. To około 1500 osób. Jednak, jak informowali wolontariusze obecni na miejscu, wiele osób nie chciało wsiadać do autokarów, bo bali się powtórki z czwartkowego "pociągu wolności", który zamiast do Austrii, wywiózł imigrantów do obozu dla uchodźców.

W nocy uciekinierzy zaczęli również opuszczać okolice dworca Keleti. W okolice dworca węgierskie władze skierowały 60 autobusów, które mają odwieźć imigrantów w stronę granicy z Austrią.

Minister spraw wewnętrznych Austrii, Johanna Mikl-Leitner w oświadczeniu prasowym stwierdziła, że teraz najważniejsze jest zdrowie uchodźców i opieka nad nimi. Austriacki Czerwony Krzyż zapewnił, że jest przygotowany na przybycie uchodźców. Thomas Horvath, rzecznik Czerwonego Krzyża w austriackim Burgenlandzie, graniczącym z Węgrami poinformował, że są dla nich przygotowane łóżka, namioty, żywność i ciepłe napoje, dostępna będzie także w razie potrzeby opieka medyczna.

Władze Austrii i Niemiec zgodziły się przyjąć przebywających na Węgrzech uchodźców - poinformował w nocy z piątku na sobotę kanclerz Austrii Werner Faymann po rozmowie telefonicznej z szefem węgierskiego rządu Victorem Orbanem.

Wcześniej Werner Faymann uzgodnił z kanclerz Angelą Merkel wspólne stanowisko rządów Niemiec i Austrii w sprawie uchodźców. "Nie pozostawimy tych ludzi bez pomocy" - zapewnił Faymann.


Kilka godzin wcześniej szef kancelarii premiera Orbana, Janos Lazar zapowiedział, że rząd Węgier podstawi 100 autobusów, by przewieźć na granicę z Austrią tysiące migrantów, koczujących od kilku dni na dworcu kolejowym Keleti w Budapeszcie, oraz tych, którzy na piechotę wyruszyli do Austrii i zatrzymali się na noc w podstołecznej miejscowości Zsambek.

(PAP)/IAR


sp/

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 12 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 15 ~muzin

Ciekawe czy też Austriacy będą bili brawo gdy jakiś islamista poderżnie gardło ich rodakowi, zastrzeli z kałacha kilkadziesiąt osób, zrobi masakrę samochodem na przejściu dla pieszych albo podłoży bomby w metrze i autobusach?

! Odpowiedz
2 17 ~mmn

Nawet bankier serwuje prymityw propagandę. Na zdjęciu dzidzia i baba, zamiast młode byki rzucające kamienie w policje węgierską, którzy stanowią 90% skłau "uchodzców"

! Odpowiedz
2 9 ~Swobodny_Dżordż

Jak stwierdziły "tuzy" takie jak Żakowski i Środa, w podpisanej przez siebie petycji: "Wszyscy powinniśmy zrozumieć, że homogeniczny i jednokulturowy kraj był tylko krótkim epizodem w naszych dziejach".

Tu ten paszkwil: http://www.petycje.pl/petycja/11492/list_otwarty_ws._uchodcow_w_polsce.html

A tu na szczęście głos bardziej rozsądny: http://petycje.pl/petycja/11303/nie_przyjmiemy_imigrantow_naplywajscych_do_europy!.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 ~Pol

Tak powstaje kslifat Europa

! Odpowiedz
0 1 ~felek

dzięki za linki

otwarta petycja na tak, białostockie urojenia na nie

! Odpowiedz
2 5 ~Markopolo

Nie wpuszczać tego nigdzie potem będzie podkladanie bąb

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 12 ~wujek

Uciekają przed bombami, nie chcą zostać na Węgrzech... Buhahahahhaha.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil