Austria: Oberbank wycofuje się z Iranu w związku z sankcjami USA

Austriacki Oberbank, pierwszy zachodni bank, który podpisał umowę z Teheranem na finansowanie projektów, poinformował w środę, że wycofuje się z Iranu w związku z amerykańskimi sankcjami nałożonymi na ten kraj.

(fot. Morteza Nikoubazl / FORUM)

Bank poinformował, że będzie obsługiwał wyłącznie te transakcje i listy kredytowe związane z Iranem, które zostały podpisane przed 8 maja.

Prezydent Donald Trump wycofał 8 maja USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem i zapowiedział nałożenie nowych, bardzo surowych sankcji na Iran oraz ewentualnie na inne państwa lub podmioty.

5 czerwca francuska grupa motoryzacyjna PSA, właściciel takich marek jak Peugeot, Citroen i Opel, poinformowała, że zaczyna zawieszać działalność spółek joint venture w Iranie w związku z amerykańskimi sankcjami nałożonymi na ten kraj.

W komunikacie poinformowano jednak, że "przy poparciu francuskiego rządu Grupa PSA podjęła dialog z amerykańskimi władzami, aby rozważyły wyłączenie jej (z programu sankcji)".

We wtorek prezydent Iranu Hasan Rowhani poprosił w rozmowie telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem o pomoc w utrzymaniu w mocy porozumienia nuklearnego.

"Jeżeli Iran nie może czerpać korzyści z porozumienia (nuklearnego), to w praktyce nie jest w stanie w nim pozostać" - powiedział Rowhani.

Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Rosja i Chiny zdecydowane są utrzymać tę umowę "we wszystkich jej aspektach" - oznajmił we wtorek Macron. (PAP)

fit/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.