REKLAMA

Australia wyszła przed szereg

2010-11-02 09:37
publikacja
2010-11-02 09:37
W czasie kiedy najważniejsze banki centralne na czele z Rezerwą Federalną oraz Bankiem Japonii rozluźniają politykę monetarną, Bank Rezerw Australii niespodziewanie podniósł stopy procentowe. Po tej decyzji dolara australijski powędrował w górę, osiągając parytet z amerykańską walutą.

Wydarzenia na rynkach finansowych są w głównej mierze determinowane przez rozpoczynające się dzisiaj posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. W trakcie spotkania amerykańskie władze monetarne zadecydują o szczegółach kolejnej tury ilościowego łagodzenia polityki monetarnej. Rynki oczekują, że skala pieniężnego impulsu będzie wynosić co najmniej 500 mld dolarów. Niektórzy analitycy mówili nawet o kwocie rzędu dwóch bilionów dolarów.

Rezerwa Federalna może być skłonna do większej wstrzemięźliwości ze względu na przyzwoite dane z gospodarki. Piątkowa publikacja o produkcie krajowym brutto wskazywała na delikatne przyspieszenie tempa ożywienia w trzecim kwartale. Co więcej, informacje dotyczące rynku pracy również wypadają całkiem przyzwoicie. Ostatni raport o liczbie podań o zasiłki dla bezrobotnych wypadł zdecydowanie lepiej od oczekiwać analityków.

Raport po posiedzeniu FOMC zostanie przedstawiony jutro o godzinie 20.15. Jego treść zdeterminuje najbliższe miesiące na rynkach finansowych. Istnieje małe prawdopodobieństwo, że Rezerwa Federalna nie zdecyduje się na stymulowanie gospodarki. Rozczarowanie może przynieść jedynie wielkość monetarnego impulsu dla gospodarki. Jednak Ben Bernanke nie powinien zawieść oczekiwań inwestorów.

Bank Rezerw Australii zaskoczył rynki, podnosząc cenę pieniądza o 0,25 proc. do 4,75 proc. Szef RBA Glenn Stevens motywował decyzję o wzroście ceny pieniądza narastającym ryzykiem inflacji w kraju.

Wzrost ceny pieniądza w Australii jest sporym zaskoczeniem w kontekście niezwykle ekspansywnej polityki pieniężnej prowadzonej przez Rezerwę Federalną. W ślad za amerykańskim bankiem centralnym podążają władze monetarne w Wielkiej Brytanii oraz Japonii. W takim otoczeniu kraje, które mają nadzieje na zachowanie konkurencyjności cenowej eksportu, muszą także prowadzić luźną politykę monetarną.

Przypadek australijskiej gospodarki jest specyficzny ze względu na fakt, że ten kraj jest eksporterem surowców przemysłowych, złota oraz płodów rolnych. Ceny tych towarów w ostatnim czasie biją kolejne rekordy. Z tego powodu Australia nie musi obawiać się o zyskowność swojego eksportu i może koncentrować się na walce z inflacją w kraju. W trzecim kwartale tego roku inflacja CPI wyniosła 0,7 proc. kdk oraz 2,8 proc. rdr.

Po 9:30 kurs AUD/USD wynosił 0,9998 dolara. Wcześniej sięgał nawet poziomu 1,0011 dolara. Kurs EUR/USD rósł do poziomu 1,3955 dolara.

P.L.

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~balajanek
Po prostu Australia robi to co powinny robić inne banki.Jedni drukują zielone śmieci i zadłużają się inni produkują,eksportują i zarabiają.
Żeby było śmieszniej ci od kryzysu finansowego mają najwięcej nagród Nobla z ekonomi.
Obym żył w ciekawych czasach! I żyję.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki