Australia wyklucza koncern Huawei z prac nad siecią 5G

2018-08-23 10:49
publikacja
2018-08-23 10:49

Rząd Australii poinformował w czwartek, że zablokował możliwość tworzenia w tym kraju sieci komórkowej 5G (technologia mobilna piątej generacji) przez chińskiego giganta telekomunikacyjnego, firmę Huawei. Powołano się na względy bezpieczeństwa.

/ fot. Aly Song / Reuters

Australijskie władze uznały, że zaangażowanie w ten projekt firmy, która "prawdopodobnie" otrzymuje wytyczne od "obcego rządu" byłoby zbyt dużym ryzykiem.

Associated Press zwraca uwagę, że powiązaniom Huawei z chińskim rządem uważnie przypatrują się władze kilku krajów. Tę prywatną chińską firmę założył w 1987 roku były major Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. W 2012 roku w raporcie Kongresu USA uznano, że stanowi ona zagrożenie dla bezpieczeństwa i ostrzeżono firmy telekomunikacyjne przed kupowaniem sprzętu Huawei.

Chińska firma zapewnia, że nigdy nie przekazałaby danych swych australijskich klientów chińskim agencjom szpiegowskim, ale rząd Australii uznał, że nie ma możliwości wyeliminowania takiego ryzyka.

Firma Huawei jest największym na świecie producentem sprzętu telekomunikacyjnego. Usługi komercyjne z wykorzystaniem sieci 5G ruszają w Australii w przyszłym roku.

Australijski oddział Huawei dał wyraz "wielkiemu rozczarowaniu" decyzją rządu Australii w sprawie sieci 5G. Szef Huawei Australia John Lord ostrzegał w czerwcu, że odrzucenie jednego z wiodących na świecie dostawców może się negatywnie odbić na australijskiej gospodarce.

Australia już w 2011 roku wykluczyła Huawei z możliwości brania udziału w przetargach na krajową infrastrukturę sieciową, powołując się na względy bezpieczeństwa narodowego.

Agencja AP odnotowuje, że Huawei zaprzecza, jakoby otrzymywała środki na prace badawczo-rozwojowe dla chińskich sił zbrojnych. Jednak komisja ds. wywiadu Izby Reprezentantów Kongresu USA informowała, że otrzymała wewnętrzne dokumenty Huawei, z których wynikało, iż firma ta świadczyła "specjalne usługi sieciowe" podmiotowi, który - jak się przypuszcza - jest w istocie elitarną jednostką Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ds. wojny cybernetycznej.

W 2012 roku Huawei i inna chińska firma telekomunikacyjna ZTE były w USA przedmiotem śledztwa pod zarzutem szpiegostwa i stwarzania zagrożenia dla krytycznej infrastruktury. Amerykański rząd oskarżył chińskie firmy o instalowanie w produktach "tylnych drzwi", zapewniających władzom w Pekinie dostęp do wrażliwych informacji, na przykład miejsca pobytu użytkownika.

Obie firmy odrzuciły zarzuty jako "kłamliwe", dopatrując się w nich nieuczciwej konkurencji lub działań motywowanych politycznie.

W maju Pentagon zakazał sprzedaży telefonów produkowanych przez Huawei i ZTE na terenie baz wojskowych w USA. W lutym amerykański operator usług telekomunikacyjnych AT&T wycofał się z umowy na sprzedaż smartfonów marki Huawei. (PAP)

az/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki