REKLAMA

Australia nakłada sankcje na farmy trolli i grupę Wagnera

2022-05-18 09:30
publikacja
2022-05-18 09:30
Australia nakłada sankcje na farmy trolli i grupę Wagnera
Australia nakłada sankcje na farmy trolli i grupę Wagnera
fot. trambler58 / / Shutterstock

Rząd Australii ogłosił w środę kolejny pakiet sankcji na rosyjskie i białoruskie podmioty w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Nowe restrykcje obejmą m.in. rosyjskich urzędników, propagandystów, farmy trolli, grupę Wagnera oraz dwie białoruskie firmy zbrojeniowe.

Rząd wprowadził sankcje przeciwko siewcom propagandy i dezinformacji, którzy usiłowali usprawiedliwiać nielegalną inwazję na Ukrainę, oraz na osobistości świata polityki i sektora bezpieczeństwa, które wspierały agresję – napisano w komunikacie na stronie australijskiego MSZ.

Lista podmiotów objętych sankcjami Australii z powodu agresji Rosji przeciwko Ukrainie wydłużyła się do 827 osób i 62 instytucje – podkreślono.

Nowe sankcje obejmą m.in. 11 osób i 12 podmiotów za promowanie rosyjskiej propagandy, cztery osoby i trzy podmioty za rolę w inwazji na Ukrainę oraz cztery osoby za popieranie tej agresji.

W grupie osób obłożonych sankcjami jest m.in. pierwszy zastępca szefa rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Siergiej Korolow, pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego Rosji Nikołaj Bogdanowski oraz wydalony z kraju ukraiński deputowany Ilja Kiwa, który publicznie popierał działania Rosji na Ukrainie.

Wśród podmiotów objętych sankcjami jest prywatna firma wojskowa znana jako grupa Wagnera i określana jako „de facto prywatna armia prezydenta Putina”, która wspierała prorosyjskich separatystów w samozwańczych republikach w Donbasie – napisano. Dwie białoruskie firmy ukarano natomiast za strategiczne wsparcie, jakiego Białoruś udziela rosyjskim wojskom.

Rząd Australii nałożył również „ukierunkowane sankcje finansowe” na tzw. farmy trolli, które tworzą i rozpowszechniają dezinformację w internecie, spośród których wiele związanych jest z rosyjskimi służbami wywiadowczymi – dodano. (PAP)

anb/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (6)

dodaj komentarz
jaszczura
zoomek i s-ka, dobrze, że nie klikacie z Australii
jaszczura odpowiada (usunięty)
Ja to się mówi: uderz w stół...
darius19
Rosja to kraj bandycki. A to szambo zawdzieczamy Putinowi
prawdziwynierobot
eee tam, zaczęło się dużo wcześniej, w 1905 (czy koło tego) się mocno popsuło, a potem było już tylko gorzej
karbinadel
Kolejny pakiet sankcji powinien objąć embargo na części zamienne do Putina

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki