Australia ma nowego wicepremiera po dymisji Joyce'a

Michael McCormack został w poniedziałek mianowany nowym wicepremierem Australii po tym, jak w piątek jego poprzednik Barnaby Joyce ogłosił, że ustępuje z tego stanowiska oraz z funkcji szefa Partii Narodowej Australia (NPA) w konsekwencji skandalu seksualnego.

Deputowani z NPA najpierw wybrali McCormacka na swego przywódcę, a następnie został on zaprzysiężony jako wicepremier oraz minister infrastruktury i transportu - informuje agencja Associated Press. Teki te obejmował również Joyce.

Po wyborze nowy szef NPA zapewnił, że stanie na wysokości zadania. "Mam przed sobą wielkie wyzwanie" - powiedział dziennikarzom.

Z kolei Joyce nie odchodzi z parlamentu, zapewniając premierowi Malcolmowi Turnbullowi utrzymanie minimalnej, zaledwie jednomandatowej przewagi w Izbie Reprezentantów. Turnbull stoi na czele Partii Liberalnej Australii (LPA), która z NPA tworzy koalicję rządową; skandal z udziałem Joyce'a nadwyrężył partnerstwo koalicyjne - zauważa AP.

Skandal wybuchł, gdy wyszło na jaw, że żonaty wicepremier, ojciec czterech córek, miał romans z byłą doradczynią, która spodziewa się teraz jego dziecka.

Po ujawnieniu informacji o romansie 50-letniego wicepremiera z prawie 20 lat młodszą od niego byłą współpracowniczką Vikki Campion, premier Turnbull skrytykował swojego zastępcę. Szef rządu ocenił, że Joyce "popełnił szokujący błąd, wchodząc w relację z młodą kobietą, która pracowała w jego biurze" i "doprowadził do cierpienia i ogromnego upokorzenia" swojej małżonki i córek. (PAP)

cyk/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil