Australia ma nowego wicepremiera po dymisji Joyce'a

2018-02-26 06:46
publikacja
2018-02-26 06:46
fot. Stockbyte / j

Michael McCormack został w poniedziałek mianowany nowym wicepremierem Australii po tym, jak w piątek jego poprzednik Barnaby Joyce ogłosił, że ustępuje z tego stanowiska oraz z funkcji szefa Partii Narodowej Australia (NPA) w konsekwencji skandalu seksualnego.

Deputowani z NPA najpierw wybrali McCormacka na swego przywódcę, a następnie został on zaprzysiężony jako wicepremier oraz minister infrastruktury i transportu - informuje agencja Associated Press. Teki te obejmował również Joyce.

Po wyborze nowy szef NPA zapewnił, że stanie na wysokości zadania. "Mam przed sobą wielkie wyzwanie" - powiedział dziennikarzom.

Z kolei Joyce nie odchodzi z parlamentu, zapewniając premierowi Malcolmowi Turnbullowi utrzymanie minimalnej, zaledwie jednomandatowej przewagi w Izbie Reprezentantów. Turnbull stoi na czele Partii Liberalnej Australii (LPA), która z NPA tworzy koalicję rządową; skandal z udziałem Joyce'a nadwyrężył partnerstwo koalicyjne - zauważa AP.

Skandal wybuchł, gdy wyszło na jaw, że żonaty wicepremier, ojciec czterech córek, miał romans z byłą doradczynią, która spodziewa się teraz jego dziecka.

Po ujawnieniu informacji o romansie 50-letniego wicepremiera z prawie 20 lat młodszą od niego byłą współpracowniczką Vikki Campion, premier Turnbull skrytykował swojego zastępcę. Szef rządu ocenił, że Joyce "popełnił szokujący błąd, wchodząc w relację z młodą kobietą, która pracowała w jego biurze" i "doprowadził do cierpienia i ogromnego upokorzenia" swojej małżonki i córek. (PAP)

cyk/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki