REKLAMA

Atak nożownika w Paryżu. Państwo Islamskie przyznało się do zamachu

2018-05-13 01:52, akt.2018-05-13 08:12
publikacja
2018-05-13 01:52
aktualizacja
2018-05-13 08:12

Nożownik zaatakował w sobotę wieczorem w centrum Paryża; ranił cztery osoby, w tym jedną śmiertelnie, zanim został zastrzelony przez policję - poinformował dyrektor gabinetu prefektury policji Pierre Gaudin. Rannych przewieziono do szpitala Georges Pompidou.

/ fot. Lucien Libert / Reuters

Mężczyzna zaatakował przechodniów w drugiej dzielnicy Paryża, w pobliżu budynku Opery, krzycząc "Allah Akbar !". Cztery osoby zostały ranne, w tym dwie ciężko.

Nożownik urodził się w 1997 r. w Czeczenii. Jego rodzice zostali zatrzymani w niedzielę rano - podała policja.

21-letni sprawca ataku nożem to obywatel francuski - uściśliła w niedzielę policja. Młody człowiek, zastrzelony na miejscu przez policję, nie miał żadnej przeszłości kryminalnej - poinformowały źródła sądowe.

Tzw. Państwo Islamskie (IS) przyznało się do dokonania ataku terrorystycznego. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że Francja " ponownie zapłaciła krwawą cenę", ale "nigdy nie podda się wrogom wolności". Pochwalił również akcję policji, która "zneutralizowała terrorystę" i oświadczył, że "wszystkie jego myśli są z ofiarami i rannymi w ataku oraz z ich bliskimi".

Według agencji IS Amaq ataku dokonano w odpowiedzi na apel IS do swoich zwolenników o atakowanie celów należących do państw koalicji walczącej z dżihadystami w Iraku i Syrii.

Druga dzielnica ta jest pełna barów restauracji i teatrów; jest tłumnie odwiedzana przez paryżan i turystów, zwłaszcza w sobotnie wieczory.

"Byłam na tarasie kawiarni, usłyszałam trzy lub cztery wystrzały. To działo się bardzo szybko. Kelnerzy powiedzieli nam aby abyśmy natychmiast schronili się wewnątrz kawiarni. Kiedy wyszłam na zewnątrz aby zobaczyć co się stało, zobaczyłam człowieka leżącego na ziemi" - relacjonowała 47 Gloria, jedna ze świadków ataku.

Minister spraw wewnętrznych Gerard Collomb pochwalił na Twitterze policję "za zimną krew i błyskawiczną reakcję" oraz za "zneutralizowanie napastnika".

Cała Francja żyje pod ciągłym zagrożeniem ataków terrorystycznych. Ostatnich tego rodzaju ataków dokonano 23 marca w Carcasonne i Trebes (południe Francji).Od 2015 r. zginęło we Francji 245 osób zabitych przez terrorystów. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
pkc
londonern, lewak i logika to oksymoron. Z legalnie posiadanej broni nie są popełniane przestępstwa. Do statystyk głąbie.
matpoz1
Nie wierzę że muzułmanin mógł to zrobić, w pewnej gazecie piszą że wyznawcy tej religii to tacy dobrzy ludzie.
niepelnosprawny_org
teraz maja tam tylu roznej masci "allahowiczow", ze ze 100 lat im zajmie uporanie sie z problemem zamachow, teroryzmu...
pkc
245, w sumie to mało. W weekend więcej ginie na drogach, powiedziałby lewak zwolennik multi kulti. Ciekawe ilu z zabitych chciało ubogacania?
londonern
Podobne tlumaczenie slysze od prawakow, zachwyconych dostepem do broni. Tak ze jak sam widzisz, wypdaki samochodowe sa uzyteczne dla obu stron.
raf2004
A co to właściwie znaczy "Allah Akbar" ???
bmiara
https://pl.wikipedia.org/wiki/Takbir
trollmaster
"Allah jest większy".

Zawsze, gdy to mówią, dają do zrozumienia, że och bóg jest większy, potężniejszy niż twój, a jego wyznawcy są tymi wybranymi, lepszymi od pozostałych.

Powiązane: Zamachy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki