Atak na rafinerie ujawnia niedostatki saudyjskiej obrony

Atak dronów i pocisków rakietowych na saudyjskie rafinerie, który od soboty utrzymuje stan niepewności na rynkach i szczytowe napięcie w rejonie Zatoki Perskiej, zdaje się uzasadniać wyrażane od dawna zastrzeżenia co do skuteczności saudyjskiej obrony.

(fot. HAMAD I MOHAMMED / FORUM/Reuters)

Ataki sprawiły, że dostawy ropy z Arabii Saudyjskiej zmalały o połowę w ciągu 48 godzin, i pokazały, że Rijad mimo wysokich wydatków na cele wojskowe nie był w stanie ochronić swoich głównych instalacji naftowych. Wydarzenie potwierdziło, że stan napięcia w rejonie Zatoki Perskiej ma i będzie miał wpływ na gospodarkę światową.

Według Międzynarodowego Instytutu Studiów dla Pokoju w Sztokholmie (SIPRI) Arabia Saudyjska jest największym na świecie importerem broni. W 2018 roku jej wydatki wojskowe wyniosły 67,5 mld dolarów.

Mimo to rafineria Bukajk, największa na Półwyspie Arabskim, na którą kierował swe ataki Saddam Husajn w czasie wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku, oraz cel nieudanego uderzenia Al-Kaidy w 2006 roku, padła ofiarą skutecznego ataku dronów w sobotę w nocy, kiedy ostrzelano również rakietami rafinerię w Churajs.

Saudyjskie ministerstwo obrony oświadczyło w odpowiedzi na krytykę, że przechwyciło ponad 200 pocisków balistycznych i 258 dronów. "Nie ma drugiego kraju narażonego na taką agresję" - dodało w oświadczeniu.

Fakt, że niektóre drony zdołały przerwać saudyjską obronę, oznacza, że mimo dużych nakładów Arabii Saudyjskiej na wojsko i uzbrojenie, "jej zdolności obronne są dość ograniczone" - skomentował Timothy Kaldas z Instytutu Polityki Bliskiego Wschodu Tahrir w rozmowie z agencją EFE.

Analityk dodał, że "taka sytuacja panowała w ciągu lat z Jemenem, jednym z najbiedniejszych krajów regionu i świata, który potrafił postawić armię saudyjską w obliczu wielkich trudności".

Według Kaldasa saudyjski system antyrakietowy "ma znane od dawna luki i problemy z szybkim reagowaniem", ponieważ skoncentrował się na zwalczaniu terroryzmu i zagrożeń z lądu.

Stany Zjednoczone zawsze nalegały na stworzeniu w Zatoce Perskiej zintegrowanego systemu obrony, w związku z czym wskazywały na konieczność zakończenia sporów z Katarem.

Mimo że do ataków na saudyjskie rafinerie przyznały się jemeńskie milicje Huti, Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska wskazują na Iran jako sprawcę ataku.

Jednak gdy szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo bez wahania oskarża Teheran, Rijad mówi ostrożniej o "irańskiej broni" oraz o "ataku wspieranym przez Iran".

We wtorek rzecznik saudyjskiego ministerstwa obrony płk Turki al-Malki oświadczył: "atak był niewątpliwie popierany przez Iran", ale powstrzymał się od odpowiedzi na pytanie dziennikarzy, czy drony i rakiety nadleciały z Iranu.

Iran odrzucił oskarżenia pod swym adresem, ale nie pominął okazji, aby zająć wyzywające stanowisko wobec swych "nieprzyjaciół", oświadczając, że jego "wrogowie" powinni "zrozumieć lekcję".

"Technologia dronów "zdemokratyzowała teatr operacji militarnych" - skomentował sytuację profesor Gerd Nonneman ze Szkoły Służby Zagranicznej w Katarze związany z waszyngtońskim Uniwersytetem Georgetown.

"Nie sądzę, aby Rijad, Abu Zabi lub Waszyngton chciały militarnej eskalacji" - dodał Nonneman. Nie wykluczył jednak możliwości podjęcia operacji wojskowych przeciwko rafineriom i wyrzutniom rakietowym Iranu.

ik/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 4 tindala

Saudowie ( kilka tys. ksiazat) ( zachowałem orginalną pisownię ajwaja. To brzmi prawie jak Rosja ( kilka tysięcy oligarchów) he he he...

! Odpowiedz
3 10 ajwaj

naprawde masz cos do powiedzenia ?
to nabadz przed tym wiedzy
na rosyjska baze Tartus nie spadl ani jeden dron, tym bardziej izraelski, choc sa zestrzeliwane prawie co dzien
Izrael ma ostrzezenie, ze Rosjanie ich zestrzela, jesli dalej spróbuja atakowac Liban i Syrie > jest cisza
oligarchów moze byc kilku > wikipedia

! Odpowiedz
2 5 ajwaj

Oligarchia (gr. ὀλιγαρχία „panowanie nielicznych”, od wyrazów ὀλίγος oligos „nieliczny” + ἀρχή arche „władza”) – forma rządów, polegająca na sprawowaniu władzy przez niewielką grupę ludzi. Najczęściej ludzie ci wywodzili się z arystokracji lub bogatych rodzin.

Rosji nie dotyczy

! Odpowiedz
0 1 (usunięty) odpowiada ajwaj

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 zenonn odpowiada ajwaj

Zobacz prawdziwe oblicze rosyjskich oligarchów i biedotę prorosyjską

https://www.fronda.pl/a/zobacz-prawdziwe-oblicze-rosyjskich-oligarchow-i-biedote-prorosyjska,41885.html

! Odpowiedz
0 3 ajwaj odpowiada zenonn

zobacz najpierw polska biede
i milionerów, miliarderów np. po "prywatyzacji" majatku panstwowego=wszystkich (uwlaszczonych itd.)

Rosjanie radza sobie rade > tym bardziej bez rusofreników z PL

! Odpowiedz
10 4 tindala

tak samo izraelskie drony przelatywały bez problemów przez rosyjską obronę przeciwlotniczą w Syrii. Nie dowodzi to przewagi żadnego z systemów. Podobnie żydzi maja problemy z płonącymi balonami wysyłanymi z Gazy, co nie oznacza że ich ochrona jest bezwartościowa a pojawienie się nowych wyzwań które trzeba rozwiązać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ajwaj

na Izrael leca i spadaja montowane w "garazach" palestynskie np. Kassamy
"zelazna kopula" Izraela je przepuszcza

balony zmyslasz

! Odpowiedz
3 7 donkojot

Trzeba zadać sobie pytanie czy w ogóle doszło do jakiegokolwiek ataku? Jedyne co relacjonuja mainstreamowe media to dym i ogień unoszący się w oddali ale nikt nie pokazuje samych zniszczeń rafinerii.Wczoraj znowu pokazali szczątki dronow co niby miały zniszczyć tę rafinerię, stan jak powypadkowgo auta z Niemiec, co poniektorym powinno dac do myslenia. Po takich zniszczeniach odbudowa w 2 tygodnie? Chyba tylko widz tvp i tvn uwierzy ze rzeczywiscie ktos tam cokolwiek zbombardowal.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil