REKLAMA

Atak na przedmieściach Paryża. Sprawca odciął głowę nauczycielowi

2020-10-17 11:20, akt.2020-10-17 12:35
publikacja
2020-10-17 11:20
aktualizacja
2020-10-17 12:35
Atak na przedmieściach Paryża. Sprawca odciął głowę nauczycielowi
Atak na przedmieściach Paryża. Sprawca odciął głowę nauczycielowi
fot. Christian Hartmann / / Reuters

Premier Francji Jean Castex oświadczył w sobotę, że brutalne zabójstwo nauczyciela historii z podparyskiego departamentu Yvelines "dotknęło najbardziej fundamentalnych wartości Republiki – wolności nauczania oraz wolności wypowiedzi".

"Naszym celem jest wolność nauczania" - stwierdził Castex i zapowiedział narodową uroczystość oddania hołdu ofierze piątkowej zbrodni. Termin uroczystości nie jest jeszcze znany.

W związku z zabójstwem nauczyciela premier spotka się w sobotę z ministrami spraw wewnętrznych Geraldem Darmaninem, sprawiedliwości Ericiem Dupond-Morettim oraz edukacji Jean-Michelem Blanquerem.

W piątek po południu 18-letni uczeń liceum w Conflans-Sainte-Honorine, urodzony w Moskwie cudzoziemiec pochodzenia czeczeńskiego, brutalnie zamordował swojego nauczyciela historii. Ofiarę z obciętą głową znaleziono około 200 metrów od szkoły, w której pracował. Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie „zabójstwa w związku z działalnością terrorystyczną”.

W trakcie policyjnej akcji sprawca morderstwa został zastrzelony, a w areszcie znalazło się dziewięć osób związanych z tą sprawą. Zatrzymani są m.in. rodzice zabójcy, którzy ostatnio, jak pisze agencja AFP, weszli w konflikt z zamordowanym nauczycielem.

Sprawcą bestialskiego zabójstwa nauczyciela historii z podparyskiej szkoły był urodzony w Moskwie 18-letni Czeczen, który w marcu tego roku uzyskał 10-letnie pozwolenie na pobyt we Francji jako uchodźca - poinformował w sobotę prokurator Jean-Francois Ricard. W telefonie zabójcy znaleziono fotografię ofiary.

Prokurator: zabójcą nauczyciela był uchodźca czeczeński

Jak podał Ricard, Czeczen nie był wcześniej znany francuskim służbom. W jego telefonie oprócz zdjęcia, znaleziono wiadomość, w której przyznał się do odcięcia głowy nauczycielowi Samuelowi Paty'emu. Zabójca miał też wypytywać uczniów szkoły o Paty'ego i prosił, by go mu wskazali.

Nauczyciel przed zabójstwem otrzymał kilka telefonów z pogróżkami. Powodem pogróżek, a także skargi jednego z rodziców uczniów, miał być fakt, że podczas lekcji prowadził dyskusje na temat karykatur Mahometa. Według mężczyzny, podającego się za ojca jednego z uczniów, który zamieścił film na Twitterze, Paty miał pokazać klasie zdjęcie nagiego mężczyzny, nazywając go "prorokiem muzułmanów". Autor filmu zaznaczył, że nauczyciel wcześniej uprzedził muzułmańskich uczniów, by wyszli z klasy, jeśli nie chcą zobaczyć czegoś szokującego.

W sprawie zatrzymano dotąd dziewięć osób, w tym rodziców, dziadków i 17-letniego brata zabójcy. Ricard poinformował, że pochodząca z Czeczenii rodzina w marcu otrzymała 10-letnie pozwolenie na pobyt we Francji jako uchodźcy. 

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ zm/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (24)

dodaj komentarz
jes
Tak na marginesie przypominam, że w ilości Czeczenów sprowadzonych do kraju Pisowska Polska zajmuje pierwsze miejsce. Żaden inny kraj nie ściągnął tylu Czeczenów co Polska.
I to by było na tyle co do pisowskiego - stop uchodźcom.
drabio
To przykład na to że jeżeli imigrant nie umie się przystosować do kraju w którym chce mieszkać wówczas ginie albo idzie do paki i koniec. Sprawcą został zastrzelony, rodzina zatrzymana i zapewne wkrótce opuści Francję a w Rosji czeka na nich dobrobyt, wsparcie i tolerancja.

Francja w ten sposób broni swoich wartości.
and00
Ten koleś był Czeczenem, nie Polakiem
czerwony_wiewior odpowiada and00
Otóż to. Przypominam, że przez ostatnie lata Polska przyjęła prawie sto tysięcy Czeczeńców. Na szczęście większość stąd wywiała
qart
Nie chcemy tego w Polsce, więc jesteśmy ciągle pouczani przez europejskie lewactwo. Przy współudziale krajowych mediów jak TVN, onet, wyborcza...
karbinadel
Czego nie chcemy w Polsce? Religijnych fanatyków? No, tych nam akurat nie brakuje
gucio_222 odpowiada karbinadel
Mówisz o tych co bogobojnie wierzą że po odcięciu napletka stają władcami galaktyki ? :)
and00 odpowiada karbinadel
ty naprawdę porównujesz muzułmański fanatyzm do starszych pań z kółek różańcowych???
dlaczego_nie odpowiada gucio_222
A ty w to wierzysz... poza tym obcinanie nie jest domeną jednej religii

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki