Atak na komunikator Telegram, używany przez demonstrantów w Hongkongu

Komunikator Telegram, służący uczestnikom protestów w Hongkongu, poinformował o "potężnym ataku" cybernetycznym przeprowadzonym przeciwko niemu. Założyciel firmy Pawieł Durow ogłosił w czwartek, że atakowano głównie z adresów IP w Chinach.

Dziesiątki tysięcy Hongkończyków protestowały w środę przeciwko nowelizacji prawa ekstradycyjnego, która umożliwiłaby m.in. transfer niektórych podejrzanych do Chin kontynentalnych. Doszło do starć z policją, która użyła gazu łzawiącego i gumowych kul.

Kilku protestujących powiedziało PAP, że demonstracje nie mają konkretnego organizatora, a ich uczestnicy porozumiewają się na prywatnych grupach na komunikatorze internetowym Telegram.

W środę wieczorem Telegram poinformował na Twitterze, że znalazł się na celowniku "potężnego ataku DDoS" (distributed denial of service – rozproszona odmowa usługi). W czwartek założyciel i dyrektor zarządzający firmy Durow napisał, że atakowano "z adresów IP głównie z Chin".

Durow przekazał, że w przeszłości wszystkie ataki tego typu na tak dużą skalę, jakie spotykały Telegram, zbiegały się w czasie z protestami w Hongkongu, które były koordynowane za pośrednictwem tego komunikatora. "Ten przypadek nie był wyjątkiem" - dodał.

Hongkońska policja zatrzymała we wtorek wieczorem 22-letniego administratora jednej z grup na Telegramie, liczącej ok. 30 tys. członków – poinformował hongkoński dziennik "South China Morning Post". Ivan Ip jest podejrzany o spisek w celu zakłócania porządku publicznego.

Chińskie MSZ stanowczo potępiło w czwartek protesty w Hongkongu i wyraziło wsparcie dla lokalnych władz tego specjalnego regionu administracyjnego.

Władze w Pekinie odrzucały w przeszłości oskarżenia o dokonywanie cyberataków i twierdziły, że to Chiny padają ofiarą takich działań.

Rząd Hongkongu przekonuje, że nowelizacja przepisów ekstradycyjnych jest konieczna, aby załatać luki prawne, potencjalnie umożliwiające ukrywanie się w regionie zbiegłym przestępcom. Przeciwnicy ustawy oceniają jednak, że zagraża ona ich wolności i umożliwi Pekinowi ściganie krytyków absolutnej władzy Komunistycznej Partii Chin (KPCh).

W niedzielnym marszu przeciwko noweli przeszło według organizatorów ponad milion osób. Policja oszacowała, że w szczytowym momencie w manifestacji uczestniczyło 240 tys. ludzi. Obserwatorzy oceniali ją jednak jako największy marsz protestu w Hongkongu od przekazania go Chinom w 1997 roku.

Z Hongkongu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ulb/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil