REKLAMA

Atak dronów na Smoleńsk. Celem były zakłady lotnicze

2023-10-02 08:13, akt.2023-10-02 11:13
publikacja
2023-10-02 08:13
aktualizacja
2023-10-02 11:13

Celem niedzielnego ataku dronów na Smoleńsk w zachodniej części Rosji były tamtejsze zakłady lotnicze, należące do państwowego koncernu zbrojeniowego Taktyczne Uzbrojenie Rakietowe; na terenie tych zakładów znajduje się lotnisko wojskowe Siewiernyj - powiadomiło Radio Swoboda. Na lotnisku tym znajduje się wrak polskiego prezydenckiego samolotu Tu-154M.

Atak dronów na Smoleńsk. Celem były zakłady lotnicze
Atak dronów na Smoleńsk. Celem były zakłady lotnicze
fot. Anelo / / Shutterstock

W niedzielę ukraińskie i rosyjskie media przekazały doniesienia o nalotach bezzałogowców w Smoleńsku, a także w Soczi w Kraju Krasnodarskim, na południu Rosji. Resort obrony Rosji i mer Smoleńska Aleksandr Nowikow poinformowali, że nad obwodem smoleńskim jakoby strącono pięć dronów. Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) potwierdził, że w Soczi, gdzie prawdopodobnie doszło do ataku z wykorzystaniem tureckich maszyn Bayraktar, ostrzelano miejsce postoju rosyjskich śmigłowców wojskowych.

O tym, że celem nalotu w Smoleńsku były zakłady lotnicze, świadczą nagrania opublikowane w mediach społecznościowych. Te materiały wideo, na których słychać odgłosy eksplozji, prawdopodobnie przeczą doniesieniom resortu obrony w Moskwie o zniszczeniu wszystkich bezzałogowców nad Smoleńskiem - przekazał niezależny kanał na Telegramie Agentstwo, na który powołało się m.in. Radio Swoboda (https://tinyurl.com/cpkkumzw)

W zakładach lotniczych w Smoleńsku produkowane są m.in. maszyny szkolno-treningowe Jak-18T i lekkie transportowce SM-92T, a także części zamienne do różnych typów Jaków. Na lotnisku Siewiernyj znajduje się eksperymentalna stacja testów lotniczych - poinformowało Agentstwo.

Wywiad wojskowy Ukrainy: drony trafiły w budynek zakładów w Smoleńsku

Trzy spośród czterech dronów, które w niedzielę zaatakowały budynek zakładów zbrojeniowych w Smoleńsku w zachodniej Rosji, trafiły w ten obiekt i spowodowały tam znaczące uszkodzenia; w tej fabryce produkowane są pociski manewrujące Ch-59, przy pomocy których wróg ostrzeliwuje Ukrainę - oznajmił w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

 

W konsekwencji ataku na zakłady lotnicze w Smoleńsku zakłócono proces produkcji różnych typów rakiet Ch-59. Te pociski o zasięgu do 280 km są szczególnie często wykorzystywane przez agresora do ataków na cele cywilne i wojskowe na Ukrainie. Na skutek tych uderzeń szczególnie cierpią mieszkańcy obwodów czernihowskiego, sumskiego, charkowskiego, dniepropietrowskiego, zaporoskiego i chersońskiego - czytamy w komunikacie HUR opublikowanym na Telegramie (https://t.me/DIUkraine/2905).

W ostatnich miesiącach znacząco wzrosła liczba nalotów z użyciem dronów na rosyjskie obiekty militarne, przemysłowe i technologiczne. Moskwa oskarża o te operacje Kijów. Niezależni eksperci podkreślają, że ataki bezzałogowców, spośród których przynajmniej część jest realizowana z terytorium Rosji, są wymierzone w cele coraz bardziej oddalone od Ukrainy. Pod koniec sierpnia uderzono m.in. w lotnisko wojskowe w Pskowie, położone około 700 km od granic tego państwa.

Drony regularnie pojawiają się też nad Moskwą i w okolicach tego miasta, co skutkuje zamykaniem przestrzeni powietrznej nad tamtejszymi lotniskami.

W ocenie ukraińskich mediów, od początku 2023 roku bezzałogowce zaatakowały Rosję i okupowany Krym już ponad 200 razy.

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wrak prezydenckiego samolotu wciąż znajduje się na terenie lotniska wojskowego Siewiernyj. (PAP)

szm/ mal/ adj/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (10)

dodaj komentarz
po_co
Do czego ma prowadzić ta eskalacja?
Wojna od dłuższego czasu stoi w miejscu, mimo ogromnego wsparcia zachodu Ukraina nie posuwa się w odbijaniu swojego terytorium do przodu.
Sami wskazują na to, że te działania są trudne i krwawe, to zrozumiałe i nikt o zdrowych zmysłach nie powie że jest inaczej.

Po co więc zabijać
Do czego ma prowadzić ta eskalacja?
Wojna od dłuższego czasu stoi w miejscu, mimo ogromnego wsparcia zachodu Ukraina nie posuwa się w odbijaniu swojego terytorium do przodu.
Sami wskazują na to, że te działania są trudne i krwawe, to zrozumiałe i nikt o zdrowych zmysłach nie powie że jest inaczej.

Po co więc zabijać więcej ludzi kiedy nie przynosi to żadnego rezultatu, a napięcie powoduje że stosunki na linii Polska-Ukraina ulegają w ostatnich tygodniach widocznemu pogorszeniu?

Jaki cel stawia sobie Ukraina?
Odzyskanie ziem utraconych w 2014 roku?

Ten cel obecnie wydaje się niemożliwy do zrealizowania, a bez ciągłego wsparcia zachodu po prostu jest niemożliwy do zrealizowania.
Rosja się skompromitowała, nie tylko przez fakt że jej wojska okazały się nieprzygotowane i źle zorganizowane ale również dlatego, że w swojej bezsilności dopuściła się zbrodni wojennych na cywilach.

Z drugiej strony Ukraina nie pomaga swojemu wizerunkowi oklaskując nazistów czy podgrzewając nacjonalistyczne nastroje (w tym również antypolskie).

Prezydentów obu państw trzeba posadzić przy stole i zmusić do podjęcia negocjacji.
Rosja wcale nie musi zachować wszystkich zdobytych terenów, a Ukraina wcale nie musi wszystkich odzyskać.
Ta wojna kosztuje cały zachodni świat zbyt wiele i trwa zbyt długo, a kolejne eskalacje ze strony Ukrainy nie sprawiają, że Rosja się łamie - jest wręcz odwrotnie, pozyskuje nowych sojuszników, broń i zarządza kolejny pobór.

Oby nie skończyło się to tak, że zachwyceni pomocą Ukrainie sami staniemy się celem ataków.
Raffmo
roSS.ja to terrorystyczne państwo rządzone przez faszystowski reżim moskiewski.
kaczyslaw_
Czyżby prezes najniższy zrobił odwet?
grucha_123
On tylko kazal tym dronom ladowac :)

Powiązane: Wojna w Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki