REKLAMA

Asystent niepełnosprawnych przyniesie tylko 5 kg zakupów

2020-02-04 14:05
publikacja
2020-02-04 14:05

Asystent Osoby Niepełnosprawnej może jedynie okazyjnie pomagać w zakupach. Jednorazowo może przynieść zakupy ważące nie więcej niż 5 kg – wynika z odpowiedzi stołecznego ratusza na interpelację radnego Piotra Mazurka.

/ fot. Andrzej Sidor / FORUM

Rady Piotr Mazurek (PiS) po interwencji osób niepełnosprawnych chcących skorzystać z miejskiego programu "Asystent Osoby Niepełnosprawnej" skierował interpelację do prezydenta stolicy. Zapytał m.in. dlaczego asystent nie może towarzyszyć osobie niepełnosprawnej w zakupach.

W odpowiedzi rausz wyjaśnił, że "praca asystenta osoby niepełnosprawnej ma na celu kompensację ograniczeń wynikających z niepełnosprawności odbiorcy, stymulowanie do podejmowania aktywności i samodzielności".

Wskazał, że "podczas asystencji mogą być realizowane usługi tj.: wsparcie w przemieszczaniu się do/z miejsca wskazanego przez odbiorcę, w domu i poza domem tj. w jednorazowych zakupach okazjonalnych (np. ubrań, obuwia, sprzętu elektronicznego), przy zastrzeżeniu aktywnego uczestnictwa odbiorcy usług". Zastrzegł, że "jednorazowo asystent może pomóc przynieść zakupy o wadze do 5 kg".

W Warszawie jest zatrudnionych obecnie 25 asystentów osoby niepełnosprawnej. Program "Asystent Osoby Niepełnosprawnej" skierowany jest do osób z niepełnosprawnością ruchową, sensoryczną oraz intelektualną.

Zgodnie z informacją urzędu miasta odbiorcami usług są pełnoletnie osoby posiadające aktualne orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne do wymienionych.(PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

wnk/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki