REKLAMA

AstraZeneca dostarczyła do UE dotychczas 50 mln dawek szczepionki

2021-05-10 21:05
publikacja
2021-05-10 21:05
AstraZeneca dostarczyła do UE dotychczas 50 mln dawek szczepionki
AstraZeneca dostarczyła do UE dotychczas 50 mln dawek szczepionki
fot. Giovanni Cancemi / / Shutterstock

AstraZeneca dostarczyła dotychczas prawie 50 milionów dawek swojej szczepionki do UE - powiedział w poniedziałek agencji Reuters unijny urzędnik. To zaledwie jedna szósta zobowiązań kontraktowych firmy wobec wspólnoty.

W ramach kontraktu z UE firma zobowiązała się do dostarczenia 300 milionów dawek do końca czerwca, z czego 70 milionów miało trafić do państw członkowskich do końca stycznia.

Powołując się na problemy produkcyjne i ograniczenia eksportowe, AstraZeneca w marcu oświadczyła, że dostarczy do UE tylko 100 milionów dawek do końca czerwca. Do końca marca dostarczyła łącznie 30 mln dawek.

Szczepionka została zatwierdzona do użytku w UE pod koniec stycznia.

Jak wskazuje Reuters, UE chce otrzymać jak najwięcej dawek z zakontraktowanych 300 milionów, ale jako kolejny znak utraty zaufania do AstraZeneca zdecydowała się już nie korzystać z opcji w ramach kontraktu na 100 milionów dodatkowych dawek.

W niedzielę komisarz UE ds. Przemysłu Thierry Breton powiedział, że Komisja również nie planuje negocjować nowego kontraktu z firmą.

Z nieoficjalnych informacji agencji wynika, ze Komisja Europejska ma rozpocząć we wtorek drugą sprawę sądową przeciwko firmie w związku z opóźnionymi dostawami.

Opóźnienia w dostawach, które przyczyniły się do opóźnień w kampanii szczepień w UE, zmusiły Komisję Europejską do pozwania anglo-szwedzkiego producenta pod koniec kwietnia przed belgijskim sądem.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki